Гемфрі Гілберт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сер Гемфрі Гілберт

Гемфрі Гілберт або Джилберт (англ. Humphrey Gilbert, * 5 серпня 1539 — † 9 вересня 1583) — англійський військовий і навігатор, зведений брат сера Волтера Релі і двоюрідний брат сера Річарда Гренвілла. Народився 5 серпня 1539 року в Девонширі. Вивчав навігацію і військову справу в Оксфорді. Поступив в армію і був поранений при облозі Гавра (1563). У 1566 запропонував експедицію з метою пошуку проходу між Англією і Далеким Сходом.

Королева Англії Єлизавета I відкинула цю пропозицію і натомість направила Гілберта до Ірландії, де він жорстоко придушив повстання (15671570) і почав розробку плану протестанської колонізації провінції "Міністер" у південній частині Ірландії. Для цієї діяльності він був посвячений у лицарі в 1570 у віці 31 року.

У 1572 він командував півтора тисячами англійських добровольців, направлених для участі в опорі Нідерландів проти Іспанії.

До середини 1570 Гілберт почав застосовувати свій ірландський досвід колонізації до Північної Америки. У 1577 він висунув план про захоплення Ньюфаундлендом риболовецьких флотів Іспанії, Португалії і Франції; окупації Санто-Домінго і Куби, а також перехопленню суден, що перевозять американське срібло до Іспанії. Єлизавета I ігнорувала його пропозиції. У 1578 році Гілберт отримав завдання заснувати колонію в Новому Світі. Експедиція 15781579 не мала успіху, оскільки через штормову погоду суднам довелося повернутися до Англії.

Для фінансування нової експедиції Гілберт за сприяння свого зведеного брата Волтера Релі почав продавати землі ще не існуючої колонії. Релі також надав корабель і допоміг в отриманні дозволу від Єлизавети I. З п'ятьма суднами, на борту яких було 260 чоловік Гілберт 11 червня 1583 відплив з Плімута, а 3 серпня підійшов до Ньюфаундленду, де заснував невелику колонію Сент-Джонс.

На флотилії з трьох суден Гілберт зробив спробу обстежити узбережжя на південь від Сент-Джонса. Під час цієї подорожі найбільший корабель загинув, а з двома що залишилися він вирішив повернутися до Англії. Сам Гілберт плив на меншому судні «Сквіррел» водотоннажністю всього 10 т.

9 вересня 1583 року, стоячи на палубі свого гинучого корабля, Гілберт вимовив свою знамениту фразу: «We are as near heaven by sea as by land». Увечері судно «Сквіррел» разом з Гілбертом пішло до дна поблизу Азорських островів.

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • D.B. Quinn, Voyages and Colonising Enterprises of Sir Humphrey Gilbert, 2 vol. (1940, reprinted in 1 vol., 1967)


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.