Королівство Англія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Королівство Англія
10 ст. — 1707
Прапор Герб
Прапор Герб Англії
Девіз
"Dieu et mon droit"  (Франц.)
«God and my right»
Розташування Англія
Столиця Вінчестер;
Лондон з 11 століття
Мови Староанглійська (фактично до 1066)
Англо-норманська мова (юридично, 1066 — 15 століття)
англійська (фактично, поступово витіснила французьку з кінця 13 століття)
Форма правління Монархія
Монарх
 - 924—939 Етельстан
 - 1702—1707 Анна Стюарт
Законодавчий орган Парламент
 - Upper house Палата лордів
 - Lower house Палата общин
Історія
 - Засновано 10 ст.
 - Norman conquest 1066
 - Об'єднаний Уельс 1535–1542
 - Союз 24 березня 1603
 - Славна революція 1688
 - Ліквідовано 1 травня 1707
Валюта Фунт стерлингів
Попередник
Наступник
Blank.png Вессекс
Blank.png Ессекс (королівство)
Blank.png Кент (королівство)
Blank.png Думнонія
Blank.png Валлійська марка
Blank.png Східна Англія (королівство)
Королівство Великої Британії Union flag 1606 (Kings Colors).svg

Королівство Англія (англ. Kingdom of England) — держава у Західній Європі, що обіймала південну частину острова Велика Британія та існувала з 927 по 1707 рік, після чого з приєднанням Шотландії трансформувалась у Королівство Великої Британії.

Резиденцією королівської династії спершу був Вінчестер у Гемпширі, але з початку 12 століття столицею фактично став Лондон.

Монарх Об'єднаного Королівства, королева Єлизавета ІІ, є правонаступником королів та Королівства Англія. Титул королеви (короля) Англії формально втратив своє значення з 1707 року, але фактично вживається досі.

Історія[ред.ред. код]

Докладніше: Історія Англії

Англосаксонський народ поділяється на шляхетних = тенів (Thegns = Degen, Thane), вільних воїнів = керлів (Cerols = Kerle) та невільних. Управління і суд села перебувають у руках 4 «найкращих» тенів. У X столітті у зв'язку із створенням територіальних сотень відбувається новий адміністративний поділ держави, однак зберігаються й більші територіальні одиниці. Пізніше виникають шайри (Shir) (графства із замками в центрі), які починаючи з Вессексу, поступово охоплюють усю країну. Великі райони ерлдоменів (Earls), що часто виникали через усереднення самостійних невеликих власників й об'єднання кількох графств у одних руках, створюють небезпеку для королівської влади, яка усувається за допомогою призначених залежних королівських чиновників. Шериф (shiregereta = граф шайра) стає королівським контролюючим чиновником для графа і поступово стає впливовим у сотнях завдяки відвідуванню місцевих судів («turn» шерифа).

Християнізація[ред.ред. код]

Близько 660 року в Англії існують 3 церкви: давньобританська в Уельсі, ірландсько-шотландська в Ірландії та Шотландії (чернецька церква із суровим аскетизмом) і англосаксонська, яка має тісний зв'язок з Римом. Навертання англосаксів відбувається за допомогою надісланого папою Григорієм Великим абата Августина, першого архієпископа Кентерберійського. Теодор Тарський, архієпископ Кентерберійський (669690 роки), запроваджує англосаксонську церкву (митрополії: Йорк, Кентербері). У VII столітті до неї приєднуються ірландсько-шотландська, з VIII століття давньобританська церкви. Беда Достоповажний (673735 роки) є визначним історіографом англосаксів («Церковна історія народу англів» = «Historia ecclesiastica gentis Anglorum»; поет «Беовульфа» є також духовною особою.

Високе Середньовіччя[ред.ред. код]

Пізнє Середньовіччя[ред.ред. код]

Новий час[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Elton, G. R., The Tudor Constitution: Documents and Commentary (Cambridge University Press, 1960)
  • Elton, G. R., ed., England, 1200–1640: Sources of History. (Ithaca, NY: Cornell Press, 1969)
  • Elton, G. R. Studies in Tudor and Stuart Politics and Government: Papers and Reviews. 4 volumes (Cambridge University Press, 1974–1992) (1946–1972—1983–1990)

Див. також[ред.ред. код]


Історія Великої Британії Це незавершена стаття з історії Великої Британії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.