Генрі Кавендіш

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Henry Cavendish
Henry Cavendish
Cavendish Henry signature.jpg
Народився 10 жовтня 1731(1731-10-10)
Ніцца, Франція
Помер 24 лютого 1810(1810-02-24) (78 років)
Лондон
Громадянство
(підданство)
Велика Британія
Національність англієць
Alma mater Кембриджський університет
Галузь наукових інтересів хімія, фізика
Заклад Велика Британія
Член Лондонське королівське товариство
Відомий завдяки: відкриття водню
вимірювання густини Землі
Нагороди

CMNS: Генрі Кавендіш на Вікісховищі

Ге́нрі Кавенді́ш (англ. Henry Cavendish; * 10 жовтня 1731, Ніцца — † 24 лютого 1810, Лондон) — англійський фізик і хімік, член Лондонського королівського товариства1760 р.). Народився в Ніцці (Франція). Закінчив Кембриджський університет (1753 р.). Наукові дослідження проводив у власній лабораторії.

Роботи в області хімії відносяться до пневматичної (газової) хімії, одним з творців якої він є. Виділив (1766 р.) в чистому вигляді вуглекислий газ і водень, прийнявши останній за флогістон. Встановив основний склад повітря як суміш азоту і кисню. Отримав оксиди азоту. Спалюванням водню отримав (1784 р.) воду, визначивши співвідношення об'ємів газів, що взаємодіють в цій реакції (100:202). Точність його досліджень була така велика, що дозволила йому при отриманні (1785 р.) оксидів азоту за допомогою пропускання електричної іскри через зволожене повітря спостерігати наявність «дефлогістованого повітря», що становить не більше 1/20 частини загального об'єму газів. Це спостереження допомогло В. Рамзаю і Дж. Релею відкрити у 1894 р. благородний газ аргон. Свої відкриття Кавендіш пояснював з позиції теорії флогістону.

В області фізики у багатьох випадках передбачив пізніші відкриття. Закон, за яким сили електричної взаємодії обернено пропорційні квадрату відстані між зарядами, був відкритий ним 1767, на десять років раніше від французького фізика Шарля Кулона.

Кавендіш експериментально встановив (1771 р.) вплив середовища на ємність конденсаторів і визначив (1771) значення діелектричних сталих ряду речовин. Визначив (1797–1798) сили взаємного притягання масивних тіл і обчислив тоді ж середню густину Землі, що відоме у науці як «експеримент Кавендіша». Про роботи Кавендіша в області фізики стало відомо лише в 1879 — після того, як англійський фізик Дж. Максвелл опублікував його рукописи, що знаходилися доти в архівах.

Генрі Кавендіш нагородженний медаллю Коплі у 1766 році.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Опублікувавши за своє життя всього лиш 20 робіт, цей вчений, як виявили після його смерті, незалежно відкрив закон Кулона, закон Ома, та закон Ріхтера[1]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]