Гертруда Нівельська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гертруда
Tongeren Liebfrauenbasilika Fenster Andreas 736.JPG
Вітраж із зображенням Гертруди Нівельской в Базиліці Тонгеренської Богоматері
Шанується Католицька церква
День пам'яті 17 березня
Атрибути жезл, відкрита книга, макет церкви, кіт
Медіафайли на Вікісховищі

Гертруда Нівельська (нім. Gertrud von Nivelles, лат. Gertrudis Nivellebsis, 626 рік17 березня 659) — католицька свята, настоятелька Нивельского абатства, розташованого на території сучасної Бельгії.

Гертруда була дочкою майордома Австразии Піпіна Ланденського і св. Ітти (Ідубергі). Сестра Гертруди Бегга Анденська також була зарахована до лику святих[1].

В молодості Гертруда відмовилася від заміжжя і вступила в монастир в Нівелі, заснований її матір'ю. Після смерті матері у 652 році замінила її на посаді настоятельки Нівельського абатства. При Гертруді абатство перетворилося у важливий релігійний і культурний центр[2]. Гертруда, зокрема, створила велику бібліотеку, виписуючи богословські та літургійні книги з Риму. Нівельський монастир відвідували ірландські ченці свв. Фоліан і Ультан, брати святого Фурси, завдяки чому в монастирі утвердився ірландський богослужбовий статут. За житійним відомостями св. Гертруда розшукала тіло св. Фоліана після його мученицької смерті та поховала в Нівелі[3].

Гертруда приймала в монастирі численних подорожніх, паломників, хворих і убогих. Прославилася добрим і вкрай аскетичним способом життя. Згідно житію її здоров'я було настільки ослаблене суворим способом життя, що вона була змушена піти у відставку з поста аббатіси в 658 році і через рік померла.

Відтворена у 1980-х роках рака з мощами св. Гертруди

Відразу після смерті стала шануватися святою. Близько у 670 році ченцем Нівельського монастиря, ймовірно той хто знав св. Гертруду особисто, складено її перше житіє, найдавніший збережений список якого датується IX століттям. У 691 році (доповнено в VIII столітті) було написано твір «Virtutes S. Gertrudis» (Чесноти св. Гертруди), в якому йдеться про численні чудеса, що відбувалися на могилі святої.

Шанування св. Гертруди було широко поширене в Нідерландах і Нижній Німеччині. Іконографічні атрибути св. Гертруди Нівельської — чернече вбрання, жезл, книга, символічний макет церкви або лікарні в руках. Зустрічаються також зображення з кішками на руках. Пам'ять св. Гертруди в Католицькій церкві — 17 березня.

Колишня монастирська церква абатства нині носить ім'я св. Гертруди. Церква сильно постраждала після німецького бомбардування 1940 року, під час бомбардування загинула і рака з мощами святої. Тривала реконструкція храму завершилася в 80-х роках, тоді ж була створена нова раку.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]