Об'єднана територіальна громада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Об'єднана територіальна громада (ОТГ, об'єднана громада) — добровільне об'єднання мешканців декількох розрізнених сіл, селищ чи міст в один адміністративний центр. Після об'єднання створюється новий адміністративний центр (як правило — найбільший населений пункт з об'єднаних), а у ньому — нова загальна для всіх об'єднаних населених пунктів рада та інші органи самоврядування.

Нові об'єднані громади створюються відповідно до Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад». Створення ОТГ стало можливим завдяки реформі децентралізації.

Законодавчий статус[ред. | ред. код]

Об'єднані громади утворюються внаслідок добровільного об'єднання суміжних територіальних громад сіл, селищ, міст. Об'єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище міського типу, — селищною, центром якої визначено село, — сільською. В селах, де проживає понад 50 жителів, обирають сільського старосту, який входить до виконкому об'єднаної ради[1].

Після створення, ОТГ отримує ресурси населених пунктів та відповідні повноваження. Крім цього, ОТГ переходять на прямі бюджетні відносини із державним бюджетом, не підпорядковуються районній раді, а самі визначають напрямок розвитку та на що витрачати зароблені гроші. Створення ОТГ робить отримання адміністративних послуг ближчим до людей: в кожній ОТГ створюється свій центр надання адміністративних послуг. Об'єднані громади отримують такі ж доходи, які сьогодні отримують міста обласного значення, адже після об'єднання в бюджеті ОТГ залишається:

З держбюджету ОТГ напряму отримують гроші на освіту, медицину, спорт, культуру, соціальний захист.

Сучасний стан[ред. | ред. код]

Станом на 12 березня 2019 року в Україні було створено 884 об'єднані територіальні громади, в яких проживає 9,1 млн осіб[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 15 питань та відповідей про децентралізацію в Україні. businessviews.com.ua. Архів оригіналу за 2018-08-16. Процитовано 2019-03-26. 
  2. Мінрегіон оприлюднив оновлений моніторинг децентралізації. decentralization.gov.ua. 2019-03-12. Архів оригіналу за 2019-03-26. Процитовано 2019-03-26. 

Джерела[ред. | ред. код]