Грімальді (династія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Файл:Monaco Grimaldi.jpg
Пам'ятник Франческо Грімальді перед Грімальдійським палацом ілюструє оповідь про те, що той опанував Монако в 1297 році хитрістю, видавши себе і своїх супутників за ченців.

Грімальді, Ґрімальді (Grimaldi) — одна з чотирьох родин (альберго), які протягом п'яти століть правили Генуезькою республікою. Три інших сімейства — Фієскі, Доріа та Спінола. У XIV столітті одна з гілок роду влаштувалася в Монако, яким і продовжує правити до цього дня.

Рід веде своє походження від Грімальді Канелла, який обирався консулом Генуї в 1162, 1170 і 1184 роках. Його батько також був консулом, в 1133 році. Протягом XIII століття Грімальді трималися пропапської політики, для чого уклали союз з родом Фієскі, з якого вийшло двоє понтифіків. Разом з Фієскі вони двічі виганялись з міста народом і гібеллінами.

Гіркий хліб і круті сходи чужини спонукали Грімальді закріплюватися в різних куточках Лігурійської Рів'єри і навіть на Сицилії. Одним з таких лігурійських замків було Монако, яким Грімальді остаточно заволоділи в 1395 році. На той час вони вже повернулися до Генуї і активно брали участь у політичному житті республіки. У 1353 адмірал Антоніо Грімальді очолив генуезький флот, що дав бій венеційсько-каталонському біля берегів Сардинії.

Після 1528 в Генуезькій республіці настали спокійніші часи. Грімальді зберігали місце в верхівці місцевої аристократії, шестеро з них обиралися дожами. У ренесансному кварталі Палацци-деі-Роллі найбільш відомий побудований Грімальді палаццо Бьянко, тепер в ньому картинна галерея. Монакська гілка Грімальді в 1659 році прийняла княжий титул, а французький король Людовик XIII відновив для них старовинний титул герцогів де Валентінуа. Принци Монако проводили багато часу при версальському дворі і дружин вибирали з представниць французької аристократії.

У 1733 році монакська гілкау Грімальді обірвалася в чоловічому коліні. Князівство перейшло через шлюбний союз зі спадкоємицею роду до герцога Естутевіля з французького сімейства Гойон де Матіньон, який за умовами шлюбного контракту прийняв прізвище Грімальді. Нинішні Грімальді — князь Альбер і його сестри Стефанія та Кароліна — походять від шлюбу графа Поліньяка з незаконнонародженою дочкою князя Луї II (правив у 1922-49).


Джерело[ред.ред. код]

Шаблон:Династії Європи Шаблон:Генуезька четвірка