Гурамі медовий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гурамі медовий
Colisasota male.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Підряд: Лабіринтові (Anabantoidei)
Родина: Осфронемові (Osphronemidae)
Підродина: Макроподові (Macropodusinae)
Рід: Trichogaster
Вид: Гурамі медовий
Біноміальна назва
Trichogaster chuna
(Hamilton, 1822)
Синоніми
Colisa chuna
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Trichogaster chuna
EOL logo.svg EOL: 1003326
ITIS logo.svg ITIS: 172623
IUCN logo.svg МСОП: 166450
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 209233

Гурамі медовий (Trichogaster chuna) — вид лабіринтових риб. Одна з популярних акваріумних риб. У природі зустрічається в зарослих прісних водоймах Індії і Бангладешу.

Класифікація[ред.ред. код]

Уперше медовий гурамі був описаний в 1822 році Френсісом Гамільтоном та віднесений до роду Colisa, однак сьогодні цей вид відносять до роду Trihogaster. Самок медового гурамі помилково відносили до виду Colisa soto[1] Медових гурамі інколи із золотою формою плямистого гурамі (Trichogaster trichopterus sumatranus), від яких вони відрізняються меншими розмірами — 5-7 см проти 10-12 см[1]. Інколи медового гурамі плутають з ляліусом[1].

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Варіація забарвлення

У медових гурамі тіло жовтувато-коричневе. Відтінки забарвлення вони змінюють залежно від фізіологічного стану та умов існування. Так, під час нересту, вони стають червоними. Від ока до хвостового стебла в них тягнеться темна смуга. Майже чорно-блакитне забарвлення з нижньої щелепи переходить на анальний плавець. Верхівка спинного плавця лимонно-жовта. Край верхнього плавця — яскраво-жовтий, ближче до спини переходить у бірюзовий. Нижня частина голови, черевце і частина анального плавця чорна з тоненькою червоною оторочкою. Хвостовий плавець і задня частина анального яскраво-червоні.

Утримання[ред.ред. код]

Медовий гурамі може добре себе почувати в невеличкому акваріумі місткістю 20-30 літрів. Реакція води (рН) бажано слабкокисла або нейтральна, твердість 6-12°, температура 25-26 °C. Годують риб різноманітними якісними кормами. На риб погано впливає яскраве освітлення і різкі коливання температури води. Утримувати медових гурамі найкраще разом з невеликими за розміром, миролюбними рибами. Воду підмінюють щотижня невеликими порціями.

Розмноження[ред.ред. код]

Для стимулювання розмноження необхідно підвищити температуру води до 28-30 °C, рівень її повинен бути близько 10 см. Нереститися починають у 5-б-місячному віці. Для нересту їм потрібно невеликі ємкості, проте бажано готувати нерестовища на 10-15 літрів води. Використовують звичайно прямокутні суцільноскляні або клеєні з оргскла відсадники. До нерестовища вміщують рослини, щоб у їх гущавині самка мала змогу ховатись від самця. Після закінчення нересту її відсаджують. Якщо на нерест відсаджена самка, яка не готова до нересту або вже віднерестилася, самець, нападатиме на неї. Про готовність самок до нересту свідчить здуте черевце. Рух води в акваріумі повинен бути мінімальним.

Самець будує гніздо з пухирців повітря на поверхні води серед листя рослин. Сам нерест відбувається під гніздом, під час якого самка відкладає до 300 ікринок. Самець збирає ікру ротом і відносить до гнізда. На цьому етапі самку можна відсадити. Самець виявляє неабияку турботу про своє потомство. Вилуплення личинок відбувається через 2-3 доби. Майже три доби він не відпливає від гнізда, лагодить його, ловить ротом мальків, що розпливаються, і повертає їх до гнізда. У цей час його потрібно годувати, інакше під кінець третьої доби він може поїсти мальків. Вигодовувати мальків медового гурамі, як і всіх коліз, зручно у весняно-літній період, коли легко наловити в достатній кількості дрібний корм. Саме ці організми є першим кормом для мальків. Якщо такого немає, можна давати євглен, інфузорій, дрібні фракції оцтової нематоди. Протягом усього періоду вигодовування мальків воду в акваріумі слід аерувати і частково підмінювати на відстояну свіжу. Аерація повинна бути слабкою, але ефективною (чим менші за розміром бульбашки виходять з розпилювача, тим краще). Якщо розпилювач призводить до значного руху води, мальки не зможуть протистояти течії, швидко виб'ються з сил і загинуть. Критичними можна вважати перших 4-5 днів. Пізніше можна вигодовувати оцтовими нематодами, гриндалем, дрібними циклопами або дафніями. Ростуть вони повільно, нерівномірно[2].

Посилання[ред.ред. код]