Даніо-реріо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Даніо реріо

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Родина: Данієві (Danionidae)
Рід: Даніо (Danio)
Вид: Даніо-реріо
Danio rerio
(Hamilton, 1822)
Посилання
Вікісховище: Danio rerio
Віківиди: Danio rerio
EOL: 204011
ITIS: 163699
МСОП: 166487
NCBI: 7955

Даніо реріо (Danio rerio) — вид прісноводних риб родини Данієві (Danionidae). Популярна акваріумна риба.

Даніо реріо є модельним генетичним об'єктом[1].

Поширення[ред. | ред. код]

Даніо реріо водяться у водоймах Передньої Індії[2].

На сході Європи з'явилися 1906 року[2].

Опис рибки[ред. | ред. код]

Даніо леопардовий
Даніо реріо

У природі досягають довжини 5—6 сантиметрів, а в акваріумах значно менші.

Тіло в них вузьке, завдовжки 4—5 см. На жовтувато-сріблястих боках проходить по кілька темно-синіх блискучих смуг, які покривають усе тіло, хвостовий та анальний плавці[3].

Самки відрізняються від самців більшим, округлим і світлішим черевцем.

В акваріумах також поширена плямиста форма цього виду, відома під назвою леопардовий даніо. Тривалий час її походження лишалося загадковим, вважалося що ця рибка була штучно виведена шляхом селекції. Леопардовий даніо навіть отримав наукову назву Brachydanio frankei  Meinken, 1963 як окремий вид, але частіше зустрічається під назвою Danio (Brachydanio) rerio var. frankei. Згодом з'ясувалося, що це спонтанна мутація смугастої форми, яка також зустрічається в дикій природі[4].

Умови утримання[ред. | ред. код]

Даніо — риби надзвичайно невибагливі й доступні для утримання початківцями. Найкраще вони почувають себе в яскраво освітленому видовженому акваріумі, де є вільне місце для плавання в середніх і верхніх шарах води. Маленьким даніо досить 10—15 літрового акваріума. Температура води повинна бути 22—26 °C. Хоч риби витримують короткочасні перегрівання до 30 °C і переохолодження до 15—17 °C — зниження її до 14 або підвищення понад 30 °C небажані. Раз на тиждень 1/5 частину води заміняють свіжою. Густо заселений акваріум обладнують фільтром і розпилювачем повітря. Апетит риби мають відмінний, бо невпинно рухаються, їдять вони будь-який живий і рослинний корм. При повноцінному годуванні й добрих умовах життя риби виростають здоровими і стають статевозрілими в 8—10 місяців. Дрібні даніо стають статевозрілими раніше[3].

Нерест риб[ред. | ред. код]

Щоб створити умови для нересту даніо, досить на дно скляної банки місткістю 2—3 літри покласти сплутану нейлонову волосінь і налити акваріумну воду, розведену в рівних частинах зі свіжою відстояною[2]. Волосінь притискують до дна камінцями або скляними паличками. З вечора для нересту вміщують молодих статевозрілих риб, які попередньо були розсаджені на кілька днів. Нерест проходить, як правило, вранці, з появою перших сонячних променів. Після цього він припиняється, риб одразу забирають, оскільки вони поїдають свою ікру.

Можна садити кілька нерестуючих пар в один посуд.

Температура води в нерестовищі має бути 22—27 °C.

Через півтори-дві доби з'являються мальки. Вигодовують їх спочатку інфузоріями, потім коловертками і циклопами. Ростуть мальки досить швидко.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

В липні 2023 року, як повідомив ресурс Guancha.cn з Шанхаю (КНР), Китай планує відправити рибок даніо на свою космічну станцію. Невелика кількість риби буде відправлено на орбіту китайської космічної станції «Tiangong» в рамках дослідження взаємодії між рибою та мікроорганізмами в невеликій закритій екосистемі. Експеримент також допоможе дослідити втрату кісткової маси у астронавтів[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mayden, Richard L.; Tang, Kevin L.; Conway, Kevin W.; Freyhof, Jörg; Chamberlain, Sarah; Haskins, Miranda; Schneider, Leah; Sudkamp, Mitchell; Wood Robert M.; Agnew, Mary; Bufalino, Angelo; Sulaiman, Zohrah; Miya, Masaki; Saitoh, Kenji; He, Shunping (2007). «Phylogenetic relationships of Danio within the order Cypriniformes: a framework for comparative and evolutionary studies of a model species». J. Exp. Zool. (Mol. Dev. Evol.) 308B (5): 642–654. doi:10.1002/jez.b.21175. PMID 17554749
  2. а б в Рудь М. П. Акваріум школяра.-К.: Рад.шк., 1990.-64с. ISBN 5-330-01196-5
  3. а б Шереметьєв І. І. Акваріумні риби. К.: Рад. шк., 1989 — 221 с.: іл. ISBN 5-330-00394-6
  4. Brachydanio rerio — Zebra ‘Danio’ (Brachydanio frankei, Danio rerio). Seriously Fish
  5. Китай відправляє рибок даніо на космічну станцію Tiangong. 23.07.2023

Посилання[ред. | ред. код]

Основні модельні організми в генетиці
Фаг лямбда | Кишкова паличка | Хламідомонада | Tetrahymena | Дріжджі (Пивні дріжджіSchizosaccharomyces pombe) | Neurospora | Кукурудза | Arabidopsis | C. elegans | Дрозофіла | Даніо-реріо | Пацюк сірий | Миша хатня