Денисова печера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Денисова печера

Денисова печера — археологічна пам'ятка гірського Алтаю в Солонешенському районі Алтайського краю.

Місцезнаходження[ред. | ред. код]

Печера розташована на правому борту долини річки Ануй за 4 км від села Чорний Ануй і за 40 км від районного центру Солонешнє Алтайського краю. Висота над рівнем моря становить 670 м, над сучасним рівнем річки — 28 м. Печера горизонтального типу, з широким входом, розташована близько до води — впродовж багатьох тисячоліть служила надійним укриттям для людей і тварин.

Походження назви[ред. | ред. код]

Свою назву печера отримала від імені відлюдника Діонісія, що жив тут в другій половині XVIII століття.

Історія[ред. | ред. код]

Вид з Денисової печери на долину річки Ануй

Для археології печера була відкрита в 1977 році Миколою Оводовим, коли було закладено два перші розвідувальні шурфи. З тих років і по теперішній час в печері проводяться археологічні розкопки, зібрано близько 50 000 експонатів які зберігаються в музеях Новосибірська, Бійська, в шкільних музеях Чорного Ануя і Солонешного.

У цій печері вже близько 300 000 років тому почали жити неандертальці. При розкопках печери було виявлено більше 20 культурних шарів різних епох. Були знайдені останки неадертальців, знаряддя праці кам'яної доби, залізні знаряддя праці датовані XIV–XV століттями н. е. Виявлені найстародавніші останки людини що жила 42 000 років тому, а також залишки різних тварин, що жили в цій місцевості, зокрема давно вимерлих.

Сенсаційні знахідки[ред. | ред. код]

  • Під час польового сезону 2008 року російські археологи під керівництвом акад. А. Дерев'янко та доктора іст. наук М. Шунькова серед інших останків відкопали окамінілу кістку мізинця людини. Подальшій біологічний аналіз знахідки провели вчені німецького інститу еволюційної антропології Товариства Макса Планка (Ляйпціг) під керівництвом докторів Йоганеса Краузе (Johannes Krause) та Сванте Пеебо (Svante Pääbo). Цей інститут спеціалізується на дослідженні неандертальців. Вік знахідки датується 30-48 тисячами років. Молекулярний аналіз виділеної мітохондріальної ДНК показав, що кістка належала гомініду — але ні виду Homo Sapiens Sapiens (сучасна людина), ні неандертальцям[1]. Істота, котрій належив мізинець (жінка) скоріш за все зовні буле ще менш схожа на сучасну людину ніж неандертальці, бо її геном відрізняється від людського ще більш ніж геном неандертальців. Таким чином було відкрито ще один новий вид чоловікоподібної людини, а також ще одну, донині невідому, гілку людської еволюції.
  • Одну з найдревніших прикрас - жіночий браслет - знайдено саме в Денисовій печері. Археологи датують знахідку в 40-50 тис. років.[2]
  • Крім того, археологи знайшли в печері фрагменти діадеми з бивня мамонта, якій 45-50 тисяч років.[3].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]