Держава дервішів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Держава дервішів
сом. Daraawiish
араб. دولة الدراويش
Британський Сомаліленд Flag
1897 – 1920 Британський Сомаліленд Flag

Прапор Держави дервішів

Прапор

Столиця Бурао, Талех
Мови Арабська
Сомалійська
Релігії Мусульманство
Форма правління ісламська монархія
Махді Саїд Мохаммед Абділле Хасан
Історія
 - встановлена серпень 1897
 - припинила існування грудень 1920
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Держава дервішів


Держава дервішів (сом. Daraawiish, араб. دولة الدراويش‎) — державне утворення, що існувало на півночі Сомалі на початку XX століття.

Історія[ред. | ред. код]

Руїни Талеха — столиці держави дервішів

Засновником держави був релігійний діяч Саїд Мохаммед Абділле Хасан. Він здійснив паломництво в Мекку, а потім в 1895 році осів у Бербері і зайнявся місіонерською діяльністю. Хасана вкрай турбувало насадження в Сомалі своїх порядків іновірцями — британцями, італійцями та ефіопами. У 1897 році він покинув берберів, і закликав народ до збройної боротьби з іноземними загарбниками. У 1898 році загін Мохамеда Абділле бен Хасана, чисельністю в 5 тис. шабель, взяв місто Бурао (важливий центр Британського Сомаліленда) і зробив своєю його столицею. Хасан дав собі титул Махді, серед же англійців за ним закріпилося прізвисько «Шалений мулла».
У 1900 році вони напали на ефіопський гарнізон у Джіджіге і викрали звідти 2000 верблюдів. Визвольний рух набирав обертів, Хасану вдалося примирити заради спільної мети ворогуючі сомалійські клани, його емісари по всій країні закликали людей приєднуватися до опору.
У серпні 1900 року «Шалений мулла» раптово напав на дружнє британській владі плем'я Адежелла і захопив м. Хад.
У вересні 1900 року влада Мохаммеда бен Хасана була визнана берберським плем'ям Хабр Аваль.

Війна з Ефіопією[ред. | ред. код]

Ефіопський імператор Менелік II попросив для війни з Хасаном підтримки британців. У 1900–1901 роках сформувалися дві ефіопські армії чисельністю 1500 і 15 000 чоловік, які під командуванням європейських офіцерів виступили з Бурао і Хараре. До цього моменту армія дервішів складалася приблизно з 20 000 воїнів, з яких близько 8000 були кінними.
З 1901 по 1904 роки дервіші наносили іноземним арміям одну поразку за іншою, однак 9 січня 1904 були розбиті військами генерала Егертона і змушені були відступити в північно-східну частину Сомалі[1].

Перша світова війна[ред. | ред. код]

Під час Першої Світової війни, спираючись на німецьку і турецьку допомогу, «Шалений мулла» робив набіги на англійські війська зі своєї ставки у фортеці Талех[2].

Останній період існування держави[ред. | ред. код]

Після закінчення Першої світової війни британці вирішили покінчити з дервішами. Начальник імперського Генерального штабу сер Генрі Вільсон повідомив державному секретарю у справах колоній Альфреду Мілнеру, що для цього потрібно як мінімум дві дивізії, однак головнокомандуючий ВПС Х'ю Тренчард запропонував використовувати для знищення укріплень дервішів[3] авіацію, заявивши, що в цьому випадку для завершення операції вистачить наявних на місцях колоніальних військ. Британська операція почалася в кінці січня 1920 року, і вже 9 лютого британські колоніальні війська вступили до столиці дервішів Талех. Вперше зіткнувшись з літаками, війська дервішів розбіглися; сам Хасан втік до Огадена всього з чотирма прихильниками, де помер у грудні від природних причин. Проведення «найдешевшої війни в історії» сприяло виділенню британських ВПС в окремий рід військ.

Економіка[ред. | ред. код]

Держава дервішів контролювала торгові шляхи, що ведуть з внутрішніх скотарських районів у портові міста на узбережжі. За рахунок одержуваних доходів держава дервішів закуповувала за кордоном вогнепальну зброю, коней і будівельні матеріали.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Черчилль У. С. Индия, Судан, Южная Африка. Походы Британской армии 1897–1900. — М.: Эксмо, 2004. — С.256
  2. Восстание в Сомали. www.hrono.ru. Архів оригіналу за 8 січня 2015. Процитовано 15 листопада 2021. 
  3. ДЕРВИШ | Энциклопедия Кругосвет. www.krugosvet.ru (рос.). Архів оригіналу за 8 листопада 2021. Процитовано 15 листопада 2021. 

Література[ред. | ред. код]

  • Пискунов С. История войн. т.2. М.Зевс,1997, 596 с
  • Черчилль У. С. Индия, Судан, Южная Африка. Походы Британской армии 1897–1900. — М.: Эксмо, 2004. — 560 с.

Дервиш [Архівовано 6 листопада 2016 у Wayback Machine.]