Грудень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Місяці року
Січень
Лютий
Березень
Квітень
Травень
Червень
Липень
Серпень
Вересень
Жовтень
Листопад
Грудень

Гру́день — дванадцятий місяць року в григоріанському календарі, він має 31 день.

Грудень — від слова груддя або грудки[Джерело?]. Після осінніх дощів розтоптані возами ґрунтівки замерзали. Їздити такими дорогами було важко — заважали замерзлі грудки. Також грудки утворювалися на замерзлих зораних полях. Але якщо заглянути в саме слово, то можна побачити, що воно з двох частин «гру-день». Тобто «гру» — грудки, замерзлі частинки. «День» — день. Виходить — замерзлі короткі(частини) дні.

У давньоруські часи і, як засвідчує «Словарь української мови» Б. Грінченка, аж до ХХ сторіччя[1] цей місяць називали «студень». У народі його звали: лютень, хмурень, стужайло, мостовик, трусим.

Середня місячна температура повітря у грудні складає 0-5° морозу, у південній частині України місцями 1-6° тепла. Абсолютний мінімум температури повітря 21-38° морозу, в південній частині 17-29° морозу. Абсолютний максимум температури повітря сягає 12-18° тепла, у південній частині та на Прикарпатті місцями 19-20°, на високогір'ї Карпат та на Сумщині 9-14°. Середня місячна кількість опадів складає 33-67 мм, у Карпатах, на Закарпатті 68-174 мм. На більшій частині території України утворюється сніговий покрив, лише на крайньому півдні він установлюється не кожного року. У грудні у порівнянні з листопадом збільшується кількість днів з хуртовинами; зростає повторюваність ожеледі, особливо на Лівобережжі України.

Пам'ятні дні[ред.ред. код]

У грудні відзначають Міжнародний день боротьби проти корупції.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]


Час Це незавершена стаття про час.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.