Директор із маркетингу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

CMO (англ. Chief Marketing Officer) — директор із маркетингу/комерційний директор, керівник, що відноситься до категорії топ-менеджменту, вищого керівництва підприємства. Визначає маркетингову стратегію підприємства, приймає рішення на вищому рівні, керує роботою маркетингової служби підприємства.

Він впливає на всі чотири «P» маркетингу: Product (продукт), Price (ціна), Promotion (просування), Place (позиціонування). Часто в зону його відповідальності входять більш вузькі напрямки — реклама, PR, прес-служба (останні два — рідше). Кар'єра директора з маркетингу зазвичай починається з рядових позицій в одній з перерахованих областей.

Освіта[ред.ред. код]

Профільну вищу освіту для маркетологів цілком доступна — диплом можна отримати практично в кожному українському вузі. Що стосується якості освіти, найоптимальніші варіанти, згідно з рейтингами, очікувані — КНЕУ ім. В. Гетьмана, КНУ ім. Т. Шевченка, Національний університет «Києво-Могилянська академія».

При цьому роботодавці нарікають: фахівців, здатних керувати функцією маркетингу комплексно, критично не вистачає. Ці позиції зазвичай займають кандидати, які встигли набратися практичного досвіду (більшість вакансій вимагає досвід роботи в сфері від трьох років, дуже бажаний досвід на аналогічній посаді в конкретній сфері).

Крім того, експерти з маркетингу виступають за зміщення акцентів у системі вищої освіти для маркетологів — посилення викладання психології споживача і програмних продуктів. Найчастіше роботодавці шукають кандидатів з профільною освітою. Проте готові розглядати і фахівців, які мають освіту в галузях економіки, менеджменту, соціології, навіть журналістики. Тут великим плюсом стане додаткове навчання — по формуванню стратегії, просування, оптимізації маркетингових витрат, ефективних продажів.

Функціональні обов'язки[ред.ред. код]

  • Формування та реалізація маркетингової політики.
  • Аналіз ринкового середовища та каналів збуту.
  • Моніторинг маркетингової діяльності та цін конкурентів.
  • Прогнозування споживчого попиту.
  • Розробка та організація маркетингових досліджень та ініціатив.
  • Складання та реалізація маркетингового плану.
  • Аналіз ефективності маркетингової діяльності, у разі необхідності — її коригування.
  • Планування та контроль бюджету відділу.
  • Робота з командою маркетинг-відділу: підбір, навчання, оцінка.

Перспективи СМО[ред.ред. код]

Chief Marketing Officer — олімп кар'єри маркетолога. Подальший вертикальний ріст (до CEO) не є трендом. Але шляхів розвитку кар'єри за допомогою вдалих переходів — на цікавіші завдання, з приємним збільшенням зарплати — більш ніж достатньо. Дуже можливо перенести і багаж знань, отриманий у корпоративному світі, у власний бізнес — практика перекладу функції маркетингу на аутсорсинг дедалі популярніша, а тому цю нішу не можна вважати заповненою. Варто зазначити, що директора з маркетингу традиційно вважаються найбільш мобільними у складі топ-менеджменту: середній термін їх роботи з однією компанією менше, ніж інших керівників вищої ланки.

Так, за деякими даними[1] середній термін на посаді CMO впав до рівня 23,2 місяців у 2006 році. При цьому середній термін перебування на посаді CEO становить 7.9 років,CIO — три роки, CFO — більше 30 місяців.

Джерела[ред.ред. код]