Бізнес-процес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бі́знес-проце́с (англ. Business Process) — будь-яка діяльність, що має вхідний продукт, додає вартість до нього, та забезпечує вихідний продукт для внутрішнього або зовнішнього споживача.

Опис[ред. | ред. код]

Існують три види бізнес-процесів:

  1. процеси управління — бізнес-процеси, які управляють функціонуванням системи. Прикладом керувального процесу може служити корпоративне управління та стратегічний менеджмент.
  2. основні — бізнес-процеси, які складають основний бізнес компанії і створюють основний потік доходів. Прикладами операційних бізнес-процесів є постачання, виробництво, маркетинг та збут.
  3. забезпечувальні — бізнес-процеси, які обслуговують основний бізнес. Наприклад, бухгалтерський облік, кадрове, інформаційне забезпечення.

Бізнес-процес починається з попиту споживача і закінчується його задоволенням.

Примірна схема і дефініція бізнес-процесів банку[1]

Об'єкт управління Бізнес-процес
Бізнес-система Вироблення узгоджених умов діяльності
Технологія Розробка нових і модифікація наявних продуктів
Клієнт Продаж активних продуктів
Постачальники фінансових ресурсів Залучення ресурсів
Персонал Відтворення персоналу
Технологічні засоби Відтворення технологічних засобів
Фінанси і стійкість банку Управління фінансами
Розпорядження на проведення операцій Операційна діяльність

Моделювання та симуляція[ред. | ред. код]

Бізнес-процеси можуть бути унаочнені діаграмами бізнес-процесу — наприклад, у позначеннях BPMN. Бізнес-процеси можна моделювати з допомогою програмних засобів, наприклад ARIS.

Симуляція бізнес процесів в сучасних умовах займає особливе місце і в першу чергу в освітньому процесі. Симуляція застосовує методику learning by doing (навчання дією), що надає можливість:

  • приймати конкретні економічні та управлінські рішення, що мають реальні наслідки для подальшої діяльності підприємства;
  • отримувати орієнтири для набуття нових знань;
  • навчитися виявляти причинно-наслідкові зв'язки управління економічними процесами на підприємстві в конкурентному ринковому середовищі.

Автоматизація та комп'ютеризація бізнес-процесів[ред. | ред. код]

Автоматизація бізнес-процесів — широкий клас завдань, що не обмежується рухом і обробкою документа, а до складу їх входять різні операції, що виконуються співробітниками, і покрокову автоматичну обробку даних. У ході бізнес-процесу можуть оброблятися різні документи і відбуватися взаємодія з зовнішніми ІТ-системами. Як правило, автоматизуються ключові бізнес-процеси діяльності підприємства: формування замовлень, виконання заявок клієнтів, розробка і запуск нової продукції і т. д., а також інші нескладні, але численні і рутинні процеси.

Охоплення завдань автоматизації та комп'ютеризації бізнес-процесів
Специфікація Аудиторія Суть (зміст завдань,
що ставляться перед системою)
описи типових бізнес-процесів керівники підрозділів автоматизації; консультанти і технічні фахівці, що здійснюють впровадження комплексу модель предметної області, закладена в основу комплексу; бізнес-процеси, в розрахунку на які комплекс був спроектований
типові технологічні інструкції рекомендований порядок виконання операцій персоналом при використанні комплексу в складі автоматизованої системи

Ключовий процес[ред. | ред. код]

Ключови́й проце́с (англ. Core or Key Process) — бізнес-процес, який є життєво необхідним для успіху та життєдіяльності організації[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

́