Дональд Дак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Персонаж мультфільму
Дональд Фаунтлерой Дак
Стать чоловіча
Вперше з'явився The Wise Little Hen (Silly Symphonies), 1934
Озвучення Кларенс Неш з 1934 по 1983, Тоні Ансельмо з 1985 і до сьогодні

До́нальд Фонтлерой Дак (англ. Donald Fauntleroy Duck) — качур, позитивний герой мультфільмів студії Walt Disney (Волт Дісней). Дональд — білий антропоморфний качур з жовтими дзьобом і жовтими ногами, полюбляє веселитися та постійно потрапляє у якісь пригоди .

У короткометражці «Donald Gets Drafted» (1942) повідомляється, що його повне ім'я — Дональд Фаунтлерой Дак. Сайт компанії Disney також підтверджує, що його ім'я — Дональд Фаунтлерой Дак[1]. Офіційно день народження Дональда — 9 червня 1934 року, день, коли вийшла короткометражка «Маленька розумна курочка» («The Wise Little Hen»). Проте в короткометражці «Donald's Happy Birthday» його день народження — 13 березня.

Голосом Дональда, одним з найвпізнаваніших, до 1985 року був Кларенс Неш. Офіційним українським голосом Дональда Дака є Євген Шпирка (випускник Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого). В 2017 році в епізоді «The Shadow War» Дональда Дака дублював Сергій Лазановський (актор театру, кіно і дубляжу, теле- і радіоведучий та рок-співак).

У серпні 2004 року Дональд Дак отримав зірку на «Бульварі Зірок» у Лос-Анджелесі.

Дональд в анімації[ред. | ред. код]

Перша поява[ред. | ред. код]

За хронологією «The Chronological Donald — Volume 1» Леонарда Малтіна, Дональд був створений Волтом Діснеєм, коли він прослуховував Кларенса Неша, який цитував «Mary had а little lamb» своїм «качиним» голосом. Міккі Маус у той час вже став ключовою моделлю для дітей, і Дісней хотів персонажа, який би мав декілька негативних характеристик, які вже не можна було додати Міккі.

Дональд вперше з'явився в мультику «Розумні курочки» 9 червня 1934 року (крім того він згадувався в 1931 році в книжці історій Діснея). Зовнішній вигляд Дональда в мультфільмі був створений аніматором Діком Ланді, і був схожий з сучасним за виглядом, пір'я і колір дзьоба були тими ж, синя сорочка та капелюх, але тіло було товщим, і ноги більшими.

Характер Дональда не був показаний — в короткометражці у нього була другорядна роль приятеля головного героя.

Берт Жілетт, режисер «Розумних курочок», використовував Дональда в мультфільмі про Міккі Мауса, «The Orphan's Benefit», 11 серпня 1934. Дональд був одним з персонажів, які виступали перед сиротами з виставою. Номер Дональда полягав в декламуванні віршів «Mary Had а Little Lamb» і «Little Boy Blue», але при кожній спробі непосидючі сироти з'їдали спеціально приготований пиріг, через що качка щоразу крякала від злості. Запальний характер Дональда залишився з ним надовго.

В часи Другої світової війни[ред. | ред. код]

Під час Другої світової війни аудиторія мультфільмів шукала яскравих, ризикових героїв. Не випадково, що у той час з'явився і почав набирати популярність Баґз Банні, популярність Дональда теж почала зростати. В 1949 Дональд перевершив за популярністю Міккі Мауса, і став найвідомішим персонажем студії Волта Діснея. До 1941 року Дональд з'явився у приблизно 50 мультфільмах. У період з 1941 по 1965 був зіркою у понад ста картинах.

Зображення Дональда Дака у часи війни прикрашало носи багатьох американських винищувачів, він також був талісманом 309-ї ескадрильї винищувачів військово-повітряного корпусу США.[2]

Після війни[ред. | ред. код]

Мультфільми періоду війни та післявоєнні сформували образ Дональда Дака як качки з важким характером. Дональд Дак є об'єктом жартів на насмішок багатьох персонажів і як правило причиною різноманітних конфліктів та безладу.

Післявоєнний Дональд Дак також був персонажем навчальних фільмів («Donald in Mathmagic Land» 1959), мав камео в різних діснеївських проектах. Кларенс Неш останній раз озвучив Дональда в 1983 році в мультфільмі «Mickey's Christmas Carol». Після смерті Неша в 1985 роль Дональда озвучував Тоні Ансельмо. Вперше голос Ансельмо в ролі Дональда Дака з'явився у фільмі «Хто піставив кролика Роджера?».

Дональд Дак в коміксах[ред. | ред. код]

Першою появою Дональда у форматі коміксу був невеликий комікс-стріп в газеті, що був наслідком виходу короткометражки з ним «Розумні курочки» 1934 року. З того часу почали видаватися тижневі, або щомісячні комікси з Дональдом, які стали дуже популярними як у США, так і закордоном, в багатьох європейських країнах видаються дотепер.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

З 60 тих до кінця 90 тих років нідерландська компанія Maple Leaf виготовляла жувальну гумку Дональд яка була дуже популярною на пострадянському прсторі.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 10 березня 2011. Процитовано 20 травня 2008. 
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 23 серпня 2007. Процитовано 20 травня 2008.