Дредлоки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жінка з дредами

Дредло́ки, ло́ки, дре́ди (від англ. dreadlocks; страхітливі локони) — найбільш відоме найменування сплутаного в пасма довгого волосся, що утворюється природним або штучним шляхом у випадку відмови від догляду за ним на тривалий час чи завдяки закручуванню ковтуна в локони[1] відповідно.

Така зачіска є універсальною і має стародавнє походження, оскільки протягом багатьох століть зустрічається у представників різних народів та культур в усіх куточках світу.

Історія[ред. | ред. код]

Згідно з розкопками археологів, перші дані про появу дредлоків сягають часів первісних людей, які оселилися у Північній Африці та на півострові Сомалі. Під час міграції людини з Африки застосовування довгих закручених пасом волосся поширилося та закріпилося у багатьох місцях[2] планети. У різні часи дреди були характерні для кельтів, давніх германців, народів Тихого океану, ацтеків, а також представників окремих напрямів основних релігій: іудейськіх назореїв, індуїстських садху, ісламських дервішів та коптів.

Одну із перших відомих згадок про дреди можна знайти у хроніках династій Стародавнього Єгипту, відтворену на барельєфах, у скульптурах, в інших артефактах членів царської сім'ї та непривілейованих верств суспільства[3]. Муміфіковані рештки давніх єгиптян із дредлоками та навіть перуки з довгими пасмами знайдені під час археологічних розкопок[2].

Найдавнішою писемною пам'яткою про дредлокси можна вважати один із розділів Рігведи (10/136), що називається Кеші-сукта[ru] («Слава кудлатим»). Гімн священного писання присвячений кешінам, або аскетам-безхатькам, які поневіряються зі сплутаними довгими патлашками у тілах, укритих сивим похоронним попелом[4].

Растафаріанство[ред. | ред. код]

Растаман з густими дредами, утвореними природним шляхом

Термін "dreadlocks" виник на Ямайці в середині XX століття, коли зачіска з дредами стала популярною в одній із культур растафарай. Зліплені пасма шокували публіку, яка охрестила їх «дредлоксами» (моторошними локонами, патлами). Растафарай почали називати себе «дредлок», «дред» або «натті дред» («непристойний страх», «натті» — спотвор. від англ. «кудлатий», — зневажливе прізвисько темношкірого, вивернуте навиворіт растафаріянами).

Чимало растафарай вважають володіння такою екстравагантною зачіскою прямим дотриманням однієї із заповідей назореїв, що згадується у Старому Заповіті. Числа 6:1—5:

І сказав Господь Мойсеєві, говорячи: Оголоси Ізраїлевим синам і скажи їм: Якщо чоловік чи жінка зважиться дати обітницю назорейства, щоб присвятити себе в назорії Господеві […] У всі дні обітниці назорейства його бритва не повинна торкатися голови його; аж до дня, на який він присвятив себе в назорії Господеві, святий він: повинен ростити волосся на голові своїй.

На думку растафаріян, давня культова зачіска нагадує гриву лева та надає її носієві силу й мужність. Самсон, про якого згадано у Біблії, вирізнявся винятковою фізичною силою із джерелом у його довгих перманентах, порушив заповіді назорейства та був подоланий через втрату верхів'я своєї приголомшливої могутності.

У растафаріянстві існують течії, які не дотримуються думки, що «грива» (дредлокс) є обов'язковою для раста.

Сучасне значення та популярність[ред. | ред. код]

Скуйовджене волосся може бути способом вираження релігійних переконань, національної гордовитості, антиполітичним символом або даниною моді. Часто дредлоки є ознакою приналежності до певної субкультури молоді, що сформувалася під впливом музичного стилю ре́ґі та поширені в русі хіпі й гуртах ню-метал. Дреди носять представники растафаріанської культури, які висловлюють свій протест зумисно «асоціальною» зачіскою, а також хто вважає дредлоки модною деталлю нового стилю.

Засоби плетіння дредлоків[ред. | ред. код]

Існує безліч способів виготовлення дредів, найпростіший із яких — перестати розчісувати, що пасує людям з усіма типами волосся. Таким чином отримати дреди можна від 7 місяців до 3 років. Через недоречну хибну думку, що прямі власи погано звалюються в дредлоки, багато людей із такою структурою шевелюри використовують начіс. Копиця на голові збирається в жмутки та начісується від коренів до кінчиків металевим гребінцем (можна використовувати щітки для відчісування волосінь тварин). Після цього вимудрішки, що вибилися, вправляють у дредлоки за допомогою в'язального гачка. У разі потреби, дредлокс можна розплести за допомогою жорсткої в'язальної спиці від кінчиків, поступово переходячи до коріння (голову можна мити один раз на тиждень або місяць). Ризиками ношення вовни можуть бути стрес шкіри голови та поява лупи.

Догляд[ред. | ред. код]

Заплетеного йоржика на голові можна мити звичайним чином, але більшість власників дредів доглядають за ними рідше, оскільки у дредлоксах лев'яча шевелюра повільніше стає жирною, але насправді в деяких залишається смердючою.

Раніше дреди мили переважно морською чи просто солоною водою, зараз — сучасними засобами догляду за волоссям.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Merriam-Webster's Collegiate Dictionary (вид. 11th). [ ]: Merriam-Webster. 2004. с. 380. ISBN 9780877798095. «dread-lock \'dred-,lak\ n (I960) 1 : a narrow ropelike strand of hair formed by matting or braiding 2 pi : a hairstyle consisting of dreadlocks — dread-locked \-,lakt\ adj» 
  2. а б Egyptian Museum -«Return of the Mummy. [Архівовано 2005-12-30 у Wayback Machine.] Toronto Life — 2002.» Retrieved 01-26-2007.
  3. Image of Egyptian with locks.
  4. Werner 1995, p. 34.

Посилання[ред. | ред. код]