Дуглас Скотт Фальконер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дуглас Скотт Фальконер
Douglas Scott Falconer
Народився 10 березня 1913(1913-03-10)
ОлдмелдрумАбердиншир
Помер 23 лютого 2004(2004-02-23) (90 років)
Единбург, Шотландія
Місце проживання Велика Британія Велика Британія
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Alma mater Університет Сент-Ендрюса
Кембриджський університет
Королівський коледж, Кембрідж
Галузь Генетика
Науковий керівник James Gray[d]
Відомі учні Мері Лайон
Член Лондонське королівське товариство і Королівське товариство Единбургу[d]
Відомий завдяки: Кількісна генетика
Нагороди

Ду́глас Скотт Фа́льконер (англ. Douglas Scott Falconer; *10 березня 1913, Олдмелдрум, Абердиншир — †23 лютого 2004, Единбург) — британський генетик і натураліст, найбільш відомий за свої роботи з кількісної генетики.

Біографія[ред.ред. код]

Дуглас Скотт Фальконер народився в 1913 році в невеликому шотландському містечку Олдмелдрум, в сім'ї священика з Единбургу. Незабаром після народження сина сім'я повернулася до Единбургу. У шкільні роки Дуглас зацікавився наукою і після закінчення школи був прийнятий в університет, проте важке захворювання туберкульозом відклав початок навчання на п'ять років. В період одужання Дуглас прочитав безліч робіт, зокрема «Теорію Гена» Моргана. Д'Арсі Томпсон, під чиїм керівництвом Фальконер вивчав зоологію, запропонував відмінити іспити для такого хорошого учня, проте правила узяли верх, і Дуглас склав іспит, отримавши диплом з відмінністю першого класу.

Почавши роботу в групі генетиків під керівництвом професора Конрада Уоддінгтона, Дуглас Фальконер став провідним авторитетом в генетиці кількісних ознак. Пропрацювавши в Единбурзі все життя, Фальконер зробив великий внесок до науки. Його «Введення в генетику кількісних ознак» витримало 4 видання з 1960 по 1996 рік і стало настільною книгою багатьох учених. Ранні роботи Фальконера були присвячені генетичному аналізу мутацій Менделя у мишей. Їм була вперше виявлена зчеплена зі статею мутація мишей[1].

Ще будучи студентом, Дуглас одруживався на Маргарет Дюк, що вивчала класичні предмети. Маргарет і двоє синів пережили Дугласа. Загальним інтересом сім'ї була музика; Дуглас любив грати на флейті. В середині життя Дуглас захворів діабетом, і вже в 1960-ті роки його здоров'я було слабким, але він твердо продовжував займатися наукою, відвідуючи місце роботи і публікуючись довгі роки після відходу на пенсію в 1980 році, цікавлячись розвитком досліджень і беручи участь в дискусіях.

У 1951 році Дуглас Фальконер склав описи двох мишей мутантів, названих їм reeler і trembler за змінену ходу[2]. Дослідження миші reeler привели до відкриття в 1995 році білка рілін, що грає важливу роль в нейроміграції і позиціонуванні нейронів.

Примітки[ред.ред. код]

  1. FALCONER DS (1952). A totally sex-linked gene in the house mouse. Nature 169 (4303): 664–5. PMID 14929266. 
  2. Falconer DS (1951) 2 new mutants, trembler and reeler, with neurological actions in the house mouse (mus-musculus l) Journal of Genetics 50 (2): 192-201 [1]