Діалекти польської мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Племена раннього середньовіччя, від яких походять сучасні польські діалекти

Польскі лінгвісти традиційно визначають сім діалектів польської мови, кожен з яких пов'язано з певним географічним регіоном[1]. Діалекти часто в свою чергу поділяються на говори.

Польська мова стала набагато більш однорідна в другій половині 20 століття, що частково пов'язано з масовою міграцією кілька мільйонів польських громадян зі східної до західної частини країни після приєднання Сходу до Радянського Союзу після Другої світової війни. Зазвичай поляки як і раніше, говорять по-різному в різних регіонах країни, хоча розходження між цими діалектами є незначними. Не існує труднощів у взаєморозумінні. Розходження незначні в порівнянні з різними діалектами німецької мови.

Регіональні відмінності відповідають головним чином племінному поділу близько тисячолітньої давності. Найбільші діалекти за кількістю мовців: великопольський (розмовляють на Заході), малопольський (розмовляють на півдні і південному сході), мазовецький (мазурський) розмовляють по всій центральній і східній частині країни, і сілезька мова на південному заході. Мазовецький діалект має спільні риси з кашубською мовою.

Традиційний поділ[ред.ред. код]

Мапа, показує поділ польських діалектів на чотири діалекти: Малопольський, Великопольський, Мазовецький і нові змішані діалектні групи. Сілезький і кашубський показані як мови

Один діалект вважаються окремим мовом:

Примітки[ред.ред. код]

  1. (пол.)Zofia Kurzowa (2007). У Szpiczakowska Monika, Skarżyński Mirosław. Z przeszłości i teraźniejszości języka polskiego. Kraków: Universitas. с. 726. ISBN 97883-242-0691-9. 
  2. (пол.) Bronisław Wieczorkiewicz (1968). Gwara warszawska dawniej i dziś. Warsaw: Państwowy Instytut Wydawniczy. с. 516. 
  3. (пол.) Stanisław Urbańczyk, ред (1992). «Dialekt małopolski». Encyklopedia języka polskiego (II вид.). Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum. pp. 60. http://artur.czesak.webpark.pl/Stronica/Dialmlp.html. 
  4. а б (пол.) Zofia Kurzowa (2007). У Szpiczakowska Monika, Skarżyński Mirosław. Ze studiów nad polszczyzną kresową. Kraków: Universitas. с. 518. ISBN 97883-242-0683-4. 
  5. (пол.) Zofia Kurzowa (2006). У Szpiczakowska Monika, Skarżyński Mirosław. Język polski Wileńszczyzny i kresów północno-wschodnich. Kraków: Universitas. ISBN 83-242-0738-4. 
  6. а б (пол.) Zofia Kurzowa (2006). У Szpiczakowska Monika, Skarżyński Mirosław. Polszczyzna Lwowa i kresów południowo-wschodnich do 1939. Kraków: UNIVERSITAS. с. 439. ISBN 83-242-0656-6.