Верхня Сілезія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Верхня Сілезія

Ujscie Warty PN 09-2017 img10.jpg

Прапор Верхньої Сілезії Coat of arms of Upper Silesiad
Прапор Герб

Координати 50°26′ пн. ш. 18°01′ сх. д. / 50.433° пн. ш. 18.017° сх. д. / 50.433; 18.017Координати: 50°26′ пн. ш. 18°01′ сх. д. / 50.433° пн. ш. 18.017° сх. д. / 50.433; 18.017

Країна Flag of Poland.svg Польща і Flag of the Czech Republic.svg Чехія
Адмінодиниця Мораво-Сілезький край
Опольське воєводство
Сілезьке воєводство
Найвища точка Прадід
Часовий пояс UTC+1
OSM 442461 ·R (Мораво-Сілезький край, Опольське воєводство, Сілезьке воєводство)
Верхня Сілезія. Карта розташування: Польща
Верхня Сілезія
Верхня Сілезія
Верхня Сілезія (Польща)
Мапа Верхньої Сілезії, 1746

Верхня Сілезія (чеськ. Horní Slezsko; нім. Oberschlesien; лат. Silesia Superior; пол. Górny Śląsk; Сілезька: Gōrny Ślōnsk) — південно-східна частина історичного і географічного регіону Сілезія; Нижня Сілезія знаходиться на північному заході. Весь час Верхня Сілезія була під контролем Польщі, Богемії, Австрії, Пруссії, і Німеччини. Зараз поділена між Польщею (Опольське воєводство і Сілезьке воєводство) і Чехією (Чеська Сілезія, або Мораво-Сілезький край).

Верхня Сілезія розташована на Сілезькій височині, між верхів'ями річок Одеру і Вісли. Загальне населення Верхньосілезького промислового району 3,487,000 осіб.

Опольська Сілезія, Тешинська Сілезія і Австрійська Сілезія історичні частини Верхньої Сілезії.

Історія[ред. | ред. код]

Герб Верхньої Сілезії у 19-му сторіччі.

За часів Святополка I і короля Арнульфа Каринтійського в дев'ятому сторіччі, Сілезія була частиною Великої Моравії і після її падіння на початку десятого сторіччя, Сілезію завоювала Богемія.

Невдовзі Верхню Сілезію завоювали польські князі і стала була частиною Польщі. У 1335 Сілезія повернулася під владу Богемії. Багато міст знищили монголи, але вони були відновленні. У 1300-х приток поселенців до Верхньої Сілезії припинився через чуму. Латина, чеська і німецька мови використовувалися у містах і містечках і тільки з 1550-х, часів Реформації, з'являються записи з польськими іменами. Велика кількість сілезців стали протестантами, коли вся Верхня Сілезія належала Гогенцоллернам Бранденбург-Ансбах. За часів Габсбурзької династії було повернення до католицизму, що запроваджувався єзуїтами.

Нижня Сілезія і більша частина Верхньої Сілезії стали частиною Пруссії у 1742, протягом Першої Сілезької війни. Незначна частина залишилася в межах Богемської корони під керуванням Габсбургів як князівство Верхньої і Нижної Сілезії, або Австрійська Сілезія.

У 19-му сторіччі Верхня Сілезія стала промисловою областю завдяки багатим покладам вугілля і залізної руди.

У 1919 після Першої Світової війни, східна частина, більшістю населення у якій були етнічні поляки, відійшла до Польщі як Автономне Сілезьке Воєводство, тоді як західна частина, більшість населення у якій була німецькомовною, залишилась за Німеччиною як Провінція Верхня Сілезія. З 1919—1921 відбулося три Сілезьких повстання у польськомовній частині Верхньої Сілезії. Під час Верхньосілезького плебісциту[en] 60 відсотків голосів було подано проти з'єднання з Польщею.

Після 1945 майже вся Верхня Сілезія стала частиною Польщі. Більшість німецькомовного населення була депортована відповідно до рішень Потсдамської конференції. Ця програма депортації також включала німецькомовних мешканців Нижньої Сілезії, східної Померанії, Данцигу і Східної Пруссії. Ці німецькі вигнанці були транспортовані до сучасної Німеччини (зокрема колишня Східна Німеччина) і були замінені поляками, більшість з колишніх польських провінцій, анексованних СРСР на сході. Незначна частина Верхньої Сілезії відійшла до Чехословаччини, як Чеська Сілезія.

Депортація німецькомовних мешканців повністю не виключила присутність населення, яке вважало себе німцями. Верхня Сілезія в 1945 мала значну кількість двомовного населення, яке розмовляло як німецькою мовою, так і польськими говірками, із достатнім знанням польської мови для того, щоб залишитися в області. З падінням комунізму і приєднанням Польщі до Євросоюзу, у Верхній Сілезії німців виявилось достатньо, щоб польський уряд визнав німців меншиною у Верхній Сілезії.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Excerpted from: Virchow RC. Collected Essays on Public Health and Epidemiology. Vol 1. Rather LJ, ed. Boston, Mass: Science History Publications; 1985:204-319.