Куявія (польська)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Куявія на карті польських воєводств

Куявія (пол. Kujawy; нім. Kujawien), — історична область сучасної Польщі. Вона знаходиться на півночі Великої Польщі, на захід від Мазовії і на схід від Померанії. Лежить між річками Вістула (Vistula) на сході та Нотеч (Notec) на заході, а також річкою Кровка (Krowka) на півдні.

Історія[ред.ред. код]

В ранньому Середньовіччі дана область була обмежена територією Кружвіца (Kruszwica) і політично була частиною Великої Польщі. В 11-му столітті єпископство (bishopric) було встановлено в Кружвіці. Не зважаючи на те, що воно згодом було розформоване, проте в 1123 чи 1124 було відновлене, а столиця області була перенесена до Влоцлавека (Wloclawek). В 12-му столітті політичний вплив місцевих вельмож (dukes) був поширений на більшу частину Мазовії (Masovia). Враховуючи родючість землі та велику кількість річок, Куявія швидко розвивалась, а її населення зростало.

В 1186 році Куявія була захоплена великопольським князем Мєшко ІІІ (Mieszko ІІІ), який встановив на Куявії князівство Мазовецьке для свого сина Болєслава Куявського (Boleslaw *1159—†1195). Після його смерті Куявія знову потрапила в склад Мазовії. Близько 1231 року мазовецький князь Конрад I Мазовецький (Konrad І) відновив князівство Куявії для свого сина Казіміра I Куявського (Casimir І). Після його смерті в 1267 році князівство було знову розділене на дві землі, якими володіли його спадкоємці, із столицями в Іновроцлаві (Inowroclaw) та Бжесць-Куявському (Brzesc Kujawski).

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Dunin-Karwicka T., «Rola tradycji w kulturze wsi kujawskiej», Toruń — 2000 r. (пол.)
  • Szkulmowska W. (red.), «Sztuka ludowa Kujaw: przeszłość i teraźniejszość», Bydgoszcz — 1997 r. (пол.)

Посилання[ред.ред. код]


Historia Poloniae Це незавершена стаття з історії Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.