Ельбурс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ельбурс
Damavand3.jpg
Країна Іран
Довжина 900 км
Ширина 50-130 км
Найвища точка Демавенд
 - висота 5610 м
CMNS: Alborz на Вікісховищі

Ельбу́рс (перс. البرز‎) — гори у Північному Ірані на Іранському нагір'ї, над Каспійським морем; висотою до 5 604 м (гора Демавенд); складаються переважно з вапняків і пісковиків; на півночі — листяні ліси (дуб, бук), на півдні — пустельно-степова рослинність. Окаймляють з півдня дугою південний берег Каспійського моря, відокремлюючись від останнього смугою в 25—60 км завширшки. На заході у Закавказзі переходять в Талишинські гори, на сході стикаються з хребтом Копет-Даг. Складаються з трьох паралельних ланцюгів, що простягаються зі сходу від гори Демавенд на захід. Багаті корисними копалинами — кам'яним вугіллям, нафтою, свинцевими, мідною, кобальтовою, нікелевою рудами. Разючий контраст представляє рослинність схилів: на північних схилах, багатих на опади, рослинність яскраво-зелена, майже тропічна, тоді як на посушливих південних схилах рослинність майже відсутня.

Ельбурс — гірська система на півночі Ірану протяжністю близько 1400 км, має форму букви S: обрамовуючи південно-західне і південне узбережжя Каспійського моря, закінчується на кордоні з Афганістаном. Тут знаходиться найвища точка усього Середнього Сходу — погаслий вулкан Демавенд (5604 м).

Походження назви[ред.ред. код]

Не виключена паралель з Ельбрус. За одною версією, назва походить від перського «блискуча гора», за іншою — від бактрійського слова зі значенням «високі гори».

Джерела[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ельбурс