Бук

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бук
Бук лісовий
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Букові (Fagaceae)
Рід: Бук (Fagus)
Види
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Fagus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Fagus
EOL logo.svg EOL: 107351
IPNI: 13497-1
ITIS logo.svg ITIS: 19461
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 21024
Fossilworks: 55969

Бук (Fagus) — рід дерев родини букових (Fagaceae) заввишки 20 — 40 м. У цьому роді налічується 9-10 видів.

Етимологія[ред.ред. код]

Українське «бук» разом з рештою слов'янських назв цього дерева походить від праслов'янського *bukъ, яке можливо, мало давнішу форму *buky (звідси також «буква»), потім змінену під впливом *klenъ, *vęzъ, *grabъ, *dǫbъ. До праслов'янської мови це слово потрапило з германських: від прагерманського *bokaz, *bōkijǭ, *boko, пор. готське boka, давньоісландське bok, давньосаксонське boka, давньоверхньонімецьке buohha, англосаксонське boc-treo, boc, англійське beech, німецьке Buche.

Прагерманське *bokaz (*bōkijǭ, *boko) є похідним від праіндоєвропейського *bʰeh₂ǵos[1] («бук») і споріднене з латинським fagus («бук»), грецьким φηγός, φαγός («бук»), албанським bung («гірський дуб»), вірменським բոխի бохі («граб») [2], і можливо, з курдським buz («в'яз»). У слов'янських мовах похідними від *bʰeh₂ǵos вважаються назви бузини (укр. бузина, боз, рос. бузина, серб. баз, словен. bǝ̀z, чеськ. bez, словац. baza, польськ. bez, н.-луж. bez, baz) або бузку (укр. бузок, в.-луж. bóz)[3], які виводяться з праслов'янського *bъzъ < *buzъ (від праіндоєвропейського *bhug'/*bhaug)[4]. Причиною незбереження у слов'ян питомого значення індоєвропейського слова вважають відсутність бука на слов'янській прабатьківщині, але чому його назва була перенесена на такі несхожі на нього рослини, неясне.

(Див. також Буковий аргумент)

Ареал[ред.ред. код]

Поширений бук у східних штатах США, в горах Північної Мексики, в Європі (в тому числі на Західній Україні), Малій Азії, на Кавказі й у Північному Ірані, потім, після перерви знову з'являється в континентальному Китаї, на острові Тайвань і в Японії. В Україні бук росте орієнтовно до лінії Володимир-Волинський - Кременець - Кам'янець-Подільський[Джерело?]. У результаті господарської діяльності людини букові ліси знищені на більшій частині займаної ними раніше території. На рівнинах букові ліси, що виростають на найбільш багатих і зручних для освоєння грунтах, піддавали вирубці під сільськогосподарські угіддя та для устрою населених пунктів, в горах знищували через випас худоби. Букові дерева вирубували також для використання їх цінної деревини. Найбільші незаймані букові ліси збереглися в міжнародному біосферному резерваті «Східні Карпати» , внесеному в липні 2007 року в список всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО. Даний природний масив, що знаходиться на території України і Словаччини , в офіційній класифікації ЮНЕСКО фігурує як « Незаймані букові ліси Карпат». Складається з десяти окремих заповідників, розташованих вздовж осі довжиною 185 км., яка протягнулась від Рахівських гір і Чорногорського масиву в Україні, переходячи на заході в Полонинський хребет аж до гір Буковські Врхи і Вигорлат в Словаччині.

Біологічний опис[ред.ред. код]

Буки — великі листопадні дерева з колоноподібним стовбуром, висотою 20-40 м і діаметром до 1,5 м і більше, покритим сріблясто-сірою гладкою корою, густий, округлої тінистій кроною і близько розташованими до поверхні ґрунту корінням; під покровом цих дерев в зімкнутих чистих лісостанах зазвичай є лише мертвий покрив. Коренева система бука без ясно вираженого стрижневого кореня, з бічними корінням, що мають направлені вертикально вниз якірні відгалуження. Дрібні закінчення коренів нерідко спрямовані вертикально вгору і щіткоподібно гілкуються в шарі мертвої підстилки, маючи добре розвинену мікоризу. У старих дерев часто сильно розростаються кореневі лапи, у зв'язку з чим в окоренковій частини стовбура з'являється характерна жолобчастість.

Бруньки бука дуже характерні — веретеноподібні, довгі, загострені, довжиною до 1,5 см. Листя довгасто-еліптичні, з 7-15 парами жилок, зубчасті.

Квітки бука розташовані в пазухах нижніх листків і з'являються одночасно з їх розпусканням. Чоловічі квітки у висячих голівчатих дихазіальних суцвіттях, з дзвоновою чашечкою і невизначеним числом тичинок (10-20) на довгих нитках. Пилкові зерна дуже великі, з камерними порами і дуже вузькими борознами. Важкий пилок бука поширюється в горизонтальному напрямку на невелику відстань. Жіночі квітки в двоквітковому (в результаті редукції центральної квітки) дихазіальному суцвітті, з 6-лопатевим оцвітиною. Плюска з 4 або 3 (у разі редукції двох квіток) стулками, на момент дозрівання плодів сильно розростається і древеснеет. Плід — тригранний горіх з опушеним ендокарпієм, гострими (майже до короткокрилатих) ребрами. У плюску звичайно по 2, рідше по 4 горіха. Зародок з складчастими сім'ядолями, що містять як запасну речовину до 50% олії.

Зачатки чоловічих суцвіть бука закладаються влітку попереднього цвітінню року в бруньках, зачатки жіночих — значно пізніше. В одній бруньці може закластися до 6 суцвіть. Зачатки жіночих суцвіть з'являються на місяць пізніше чоловічих, коли в бруньці вже сформовані 2-3 ембріональних аркуша. Жіночі суцвіття закладаються у вигляді меристематичних горбочків в їх пазухах. Більша кількість зачатків закладається при тривалій теплій і сухій погоді, що обумовлює на наступний рік великий приплив вуглеводів до бруньок і рясне плодоношення. Для нормального розвитку жіночих суцвіть бук, потребує низьких температурах взимку (протягом мінімум кілька сотень годин). Більшість пагонів з жіночими суцвіттями знаходиться на кінцевих частинах гілок; пагони з чоловічими суцвіттями розташовуються по всій довжині гілки, переважно в нижній її частині. Чоловічі квітки зазвичай розкриваються на 3-4 діб раніше жіночих. У дощову погоду пиляки розкриваються в нижній частині крони, в сонячну — у верхній. Пилок бука гине як від надмірної сухості повітря, так і від надмірного зволоження.

При дозріванні жіночих квіток рильця сильно висуваються з них і виділяють липкий секрет. Для рилець навіть короткочасні заморозки виявляються згубними, високі температури також завдають несприятливого впливу, дощ змиває липкий секрет, погіршуючи як прилипання, так і проростання пилку.

Бук живе до 500 років, добре плодоносити починає з 30-50 років, дає приріст до 350 років; найбільш швидкий ріст у висоту відбувається до 80 років, після чого стовбур в основному тільки товщає і розвивається потужна крона.

  • Бук лісовий — поширений у Карпатах, де росте на висоті 250–1400 м, над рівнем моря, а також острівцями в західному Лісостепу.
  • Бук східний — в Україні поширений переважно на північних схилах Кримських гір

Застосування[ред.ред. код]

Деревина бука в розрізі відрізняється простою структурою з розсіяними дрібними порами і володіє ніжно-блакитним або світлим рожево-коричневим кольором, часто з коричневою серцевиною (в старих деревах) і мінеральними смугами. Деревину бука використовують для одержання деревного вугілля, оцту і метилового спирту, цінується також і буковий дьоготь. Шпон бука часто використовується завдяки своїй міцності. Однак деревина бука малопридатна для зовнішніх робіт — на відкритому повітрі легко руйнується грибами; в спекотну пору року сира деревина швидко псується, буріє, по ній поширюється мармурова гниль. Для усунення цих недоліків широко використовується просочування деревини різними хімікатами. Для отримання красивої текстури деревини здійснюють просочення дерев на корені органічними і неорганічними барвниками. При цьому набувається стійкість до гниття і збільшується межа міцності деревини. Деревина добре полірується, мориться і тонується. Обробка поверхні може виконуватися всіма загальноприйнятими засобами.

Горіхи, врожай яких може досягати 450 кг / га і до 8 кг з дерева, містять 30-50% жиру і до 30% білка; це улюблений корм для кабанів і свиней. З горіхів отримують світло-жовту, приємну на смак олію, яка мало поступається прованській і використовується в харчовій промисловості та техніці. Сирі горіхи отруйні через що міститься в них алкалоїду фагин, що викликає головні болі у людей (тому їдять їх підсмаженими) і викидні у корів. У вареному вигляді горіхи використовують у корм птиці, а також великій та малій рогатій худобі, але не придатні як корм для коней. Пагони бука є хороший кормом для худоби, придатні вони й для силосування.

Цікавий факт[ред.ред. код]

Деякі припускають, що грецьке слово φαγεῖν («їсти», пор. «бактеріофаг») походить від φαγός («бук»)[4]. Це пов'язане з тим, що смажені горішки бука були важливою складовою раціону греків у доісторичну та архаїчну добу.

Див. також[ред.ред. код]

  • 9021 Фаґус — астероїд, названий на честь цього роду дерев[5].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Appendix:Proto-Germanic/bōkijǭ. 
  2. Appendix:Proto-Indo-European/bʰeh₂ǵos. 
  3. Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973. 
  4. а б Етимологічний словник української мови у 7 томах. К.: Наукова думка, 1982 - 2009. 
  5. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред.ред. код]


Гібіскус Це незавершена стаття про квіткові рослини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.