Ефект Стрейзанд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фото узбережжя, зроблене в рамках «California Coastal Records Project[en]» (2002)

Ефе́кт Стре́йзанд — феномен, який виражається в тому, що спроба видалити певну інформацію призводить лише до її більш широкого поширення. Наприклад, спроба обмеження доступу до фотографії, файлу або тексту призводить до дублювання даної інформації на інших серверах або появи її в файлообмінних мережах.

Походження[ред. | ред. код]

Термін «Ефект Стрейзанд» поширився від інциденту 2003 року, коли Барбра Стрейзанд звернулася до суду з вимогою стягнути з фотографа Кеннета Аделмана і сайту Pictopia.com $ 50 млн, тому що фото її будинку було доступне серед 12 000 інших фотографій узбережжя Каліфорнії[1]. Аделман стверджував, що він сфотографував будинок поряд з іншими будинками на узбережжі в рамках проекту «California Coastal Records Project», який вивчає ерозію узбережжя[2].

До того, як Стрейзанд подала позов, фотографія була завантажена із сайту всього 6 разів, 2 з яких були зроблені адвокатами Стрейзанд.

Пізніше журналіст Пол Роджерс («San Jose Mercury News») зауважив, що в результаті поширення інформації про позов фотографія будинку Стрейзанд стала дуже популярною в Інтернеті. Через місяць після подачі позову зображення було переглянуто більше ніж 420 тисячами відвідувачів. Аделман заявив, що інформація про позов привернула до його веб-сайту увагу більш ніж мільйона відвідувачів, а фотографію використовувала в своєму повідомленні організація Associated Press і це, в свою чергу, призвело до її розповсюдження безліччю газет у всьому світі.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]