Жах Аркхема

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жах Аркхема
Жах Аркхема
Видання 2007 року
Дизайнер Річард Лауніс/Кельвін Уілсон
Видавець «Chaosium» (1987), «Fantasy Flight Games» (2005)
Кількість гравців 1–8
Час підготовки до гри 20–40 хвилин
Час гри 2-5 годин
Вплив випадковості середня (кубики, картки та багато чого залежить від виставлених параметрів)

Жах Аркхема (англ. «Arkham Horror») — настільна гра на тему творчості Говарда Лавкрафта в жанрі хорор. Автором гри є Річард Лауніс (англ. Richard Launius) а згодом ще й Кевін Уілсон (англ. Kevin Wilson). Хоч спочатку гра мала називатись «Поклик Ктулху: настільна гра», і задумувалась, як настільний варіант на основі карткової рольової гри («Поклик Ктулху: карткова гра»), та в процесі розробки, гра вийшла за визначені межі, почала набувати унікальних виразних рис, побудувавши новий ігровий світ створений по мірках Говарда Лавкрафта.

Аркхем — це вигадане Говардом Лавкрафтом містечко у штаті Масачусетс, яке часто згадується в його творах. Говард Лавкрафт вважав що саме в таких маленьких містечках і відбуваються усілякі загадкові події. Тому плацдармом гри і стає власне Аркхем.

Перше видання цієї гри відбулось в 1987 році компанією «Chaosium» і перший тираж був миттєво розкуплений. В тому ж році гра виграла нагороду в номінації «Найкраща науково-популярна гра» премії «Origin Awards». У 2005 році відбулось сучасне видання цієї гри, яке набуло кардинальних змін — покращення інтерфейсу, ускладнення ігрового процесу та більшої атмосферності. Видання було здійснено компанією «Fantasy Flight Games». Через деякий час в грі знайшли деякі помилки, які виправили і перевипустили гру в 2007 році. Гра має багато елементів, досить складні правила, але при цьому створює напрочуд захопливий ігровий процес.

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Гра переносить нас у 1926 рік в вигадане містечко Аркхем, що в штаті Масачусетс. Гравцям випаде приміряти на себе роль дослідників, які занепокоєні незрозумілими подіями, що почали відбуватись у Аркхемі. Їм доведеться збирати по місту докази, аби дізнатись більше про ці події, закривати, відкриті в різних місцях, ворота в потойбічний світ, або ж навіть запечатувати їх назавжди. На їх дорозі будуть повставати монстри, з якими їм доведеться вступати у відчайдушні битви, або ж намагатись пройти непоміченими повз них. Вони заходитимуть у різні локації міста, де з ними відбуватимуться події — сприятливі, що приноситимуть додаткові ресурси чи навпаки небезпечні, в яких дослідники застосовуватимуть свої навички, аби оминути небезпеку. Наростаюча атмосфера жаху буде підштовхувати дослідників у саме лоно цього жаху аби зупинити його. Під час цієї боротьби зі злом, вони можуть втрачати свідомість та розум, потрапляти до лікарні та психіатричної клініки, губитись в просторі та часі, бути арештованими чи досліджувати потойбічні світи та закривати ворота в них. Але якщо дослідники не встигнуть закрити всі портали, до того як прокинеться Древній, їм загрожуватиме найстрашніша і найзапекліша битва у їх житті, шанси, виграти яку, досить не великі.

Ігровий процес побудований таким чином що гравці грають не один проти одного, а взаємодіючи проти спільного ворога. Гра розрахована на 1-8 гравців, проте чим менше гравців у грі, тим складніше буде виграти. В середньому гра триває 3-4 години і не розрахована на швидкі партії. В Жах Аркхема треба грати повністю поринувши в гру, добре знаючи до дрібниць правила, за зручним столом, де можна розмістити всі колоди і розміститись так щоб бачити усе поле. В таких умовах, ігровий процес стає неймовірно захопливим, атмосферним та руйнуючим відчуття навколишньої реальності.

Арсенал гри[ред. | ред. код]

Дослідники можуть мати зброю різних мастей та калібрів, магічні речі, та закляття, також покращувати свої навички, бути благословенними чи проклятими, отримувати банківські позики чи стати членами таємних організацій. Ще у місті їм звичайно знадобляться гроші, а на допомогу прийдуть, охочі долучитися до боротьби зі злом, деякі мешканці Аркхему. Щоб чарувати закляття або прочитати куплені книги, дослідникам знадобляться хороші знання, які гравці можуть збільшувати чи зменшувати жертвуючи чи покращуючи інші параметри. Дальність ходу визначатиметься поточною швидкістю гравця, але чим швидшим буде гравець тим більш помітним стане для монстрів, але якщо пересуватиметься повільно, може вони його і не помітять. А от кубіки в грі використовуються лише для того щоб визначити результати успіху.

Місто розподілено на райони та локації. Локаціями можуть бути Лікарня, Поліцейський відділок, Офіс Газети, Ліс, Чорна печера тощо, де з дослідниками будуть відбуватись якісь події, в залежності від витягнутої карти. В Аркхемі є стабільні і нестабільні локації. В нестабільних (позначених червоним ромбом) можуть відкриватись портали в потойбіччя та з'являтись монстри. Події в таких локаціях можуть відбутись найнеприємніші, та, якщо удача посміхнеться, винагорода теж може виявитись співрозмірною.

Також там можна буде знайти нові докази. У стабільних локаціях (позначених зеленим ромбом) не відкриватимуться ворота і тут на гравців може чекати додаткова зброя, гроші тощо. Так само і в потойбічних світах, проте там події будуть ще більш небезпечними і носитимуть більш містичний характер. Також на ігровому полі є поля Неба і Окраїн міста куди теж забираються монстри. В місті є відчуття наростання жаху, який позначається за допомогою Рівня жаху. При великому рівні жаху магазини почнуть закриватись, а можливі союзники тікати з міста. Також можна загубитись у просторі та часі. Якщо дослідник втрачає свідомість чи глузд, він опиняється у відповідному закладі. В найбільш страшних випадках дослідник може бути знищеним. З кожними новими відкритими в Аркхемі воротами в потойбічний світ напливають все більше монстрів і все більше наближається пробудження Древнього, це позначається жетонами шкали неминучості на листі Древнього. Так як і у Древнього, у кожного дослідника є свій особистий лист з його параметрами — навичками (бій, воля, швидкість, удача, знання, непомітність), рівнем тіла та глузду, та унікальними здібностями, а також з власною історією — де можна дізнатись, що саме привело дослідника в Аркхем і поставило до лав боротьби зі злом, її можна прочитати на зворотному боці листа дослідника. На ігровому полі дослідники позначаються у вигляді картонних мініатюр своїх героїв. На офіційному сайті гри можна додатково замовити реалістичніші мініатюри дослідників та купити більш атмосферні кубики в замін звичайних білих. Монстри зображуються на квадратних жетонах, на яких написаний рівень їх пильності (рухальна сторона жетону), якщо дослідник захоче оминути монстра непоміченим. Та якщо це йому не вдається, або ж він одразу захоче вступити в бій з монстром тоді жетон монстра перевертається на зворотний бік (бойова сторона монстра), там знаходиться атмосферний текст і рівень жаху, бойових ушкоджень, та стійкість монстра. Перед тим як вступити в бій, дослідник повинен мати хорошу волю, аби не збожеволіти при контакті з огидним створінням, якщо дослідник не з'їхав з глузду, починається битва, яка залежатиме від початкових параметрів обох противників і звичайно простої удачі.

Монстри також будуть рухатись по Аркхему чи навіть злітати в Небо. Більшість монстрів рухається звичайно, але є і швидкі монстри, і летючі, і навіть статичні, які узагалі нікуди не рухаються. Якщо монстрів стане у місті забагато, вони відправляться на Околиці, але якщо і Околиці переповняться, вони покинуть Аркхем, але рівень жаху у місті зросте. Також у грі, переважно завжди, присутній якийсь процес, чи чутки, або може статись якась подія всеохопного характеру, що буде впливати на умови ігрового процесу і міняти обставини. При особливих умовах, можна стати Помічником шерифа і роз'їжджати по Архему на поліцейській машині, благословити себе чи когось з гравців, отримати банківську позику.

Якщо ви член таємної ложі, то у відповідній локації на вас чекатиме більше подій, ніж якщо ви просто завітаєте туди. В лісах можна зустрітись з бандою Шелдона, а у Лікарні святої Марії завжди можна підлікуватись, відновивши стан тіла, в Офісі газети можна буде отримати непоганий гонорар за розповіді про загадкові події, а в Науковому Центрі отримати нові докази, піддавши переможених монстрів розтину. В Річковому порту за цих самих монстрів можна буде отримати непогані гроші, за які в магазині чи в крамниці старожитностей можна придбати корисну річ. А от у Старому Магічному магазині можуть навіть за ці гроші навчити заклинань, які неодмінно допоможуть при боротьбі з монстрами. Краще мати фізичну і магічну зброю в своєму багажі, адже будуть траплятись і такі монстри на яких не впливає магічна зброя, і такі на яких не впливає фізична.

Доповнення[ред. | ред. код]

До основної гри існують такі доповнення:

Прокляття темного фараона (англ. «Curse of the Dark Pharaoh») — 2006/Переглянуто та перевидано — 2011

Жах Данвіча (англ. «Dunwich Horror») — 2006

Король в жовтому (англ. «The King in Yellow») — 2007

Жах Кінгспорта (англ. «Kingsport Horror») — 2008

Чорний козел хащ (англ. «Black Goat of the Woods») — 2008

Жах Інсмуту (англ. «Innsmouth Horror») — 2009

Причаєний на порозі (англ. «The Lurker at the Threshold») — 2010

Жах Міскатоніку (англ. «Arkham Horror: Miskatonic Horror») — 2011

Кожне доповнення додає до основної гри нові карти, дослідників, Древніх, також деякі нові правила і навіть нові міста. Так до Аркхему додались містечка Данвіч, Кінгспорт та Інсмут, в кожному з яких є свої локації і події які можуть відбуватись в них. Доповнення роблять правила гри, і без того складні, ще складнішими, але при цьому ігровий процес набуває більшої цікавості та різноманітності. Доповнення можна вводити в основну гру по одному, або навіть всі одразу. Але, варто сказати, що гра Жах Аркхему зі всіма своїми колодами і величезним полем ітак займає багато місця, а щоб грати з доповненнями знадобиться досить таки великий стіл.

Переклад[ред. | ред. код]

Локалізування гри українською мовою поки що немає.

Посилання[ред. | ред. код]