Залізна каплиця (Київ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Каплиця в пам'ять врятування життя імператора Олександра ІІ
Kiev-015.jpg
Європейська площа та Залізна каплиця
знаходилася на Царській площі
Розташування Україна УкраїнаКиїв
Інженер Олександр Ніккельс
Початок будівництва 1 червня 1869
Кінець будівництва 28 вересня 1871
Зруйновано 1928
Відбудовано не відбудовувалась
Вартість 6 тис.рублів
Стиль неоросійський
Належність РПЦ
Залізна каплиця (Київ) (Україна)
Залізна каплиця (Київ)

Залізна каплиця (Капли́ця в пам'ять врятува́ння життя Олекса́ндра II) — культова споруда у Києві, збудована у 1869—1871 роках та знищена більшовиками у 1928 році. Знаходилася на місці сходів, що ведуть з Європейської площі в бік Арки дружби народів, а у 1910—1928 роках — у Царському саду навпроти вулиці Садової.

Історія[ред. | ред. код]

4 квітня 1866 року на імператора Олександра ІІ революціонером Дмитром Каракозовим було здійснено невдалий замах. На честь цієї події вже 20 квітня 1866 року у Києві було вирішено спорудити каплицю на честь порятунку імператора. Того ж року було вирішено, де мала б розташовуватись каплиця — по вулиці Олександрівській, в місці сходження її з Хрещатиком, тобто біля входу до Царського саду з боку Європейської площі.

Було розроблено 4 проекти — архітекторів Іконникова, Самонова, Федорова та інженера Бенземана, але оскільки в цей же час у Києві зводили Залізну церкву Іоана Златоуста на Галицькій площі, то з боку генерал-губернатора Олександра Безака було подано пропозицію, щоб проект Залізної каплиці розробляв також інженер Ніккельс. Він погодився за 6 тисяч рублів виготовити металеві конструкції каплиці, перевезти їх з Петербурга та встановити у Києві.

1 червня 1869 року каплицю було закладено, а вже 28 березня 1871 року — освячено. Це була невелика однобанева каплиця, у поширеному тоді неоросійському стилі.

Втім, ця каплицю за свою історію встигла змінити місце розташування — наприкінці 1910 року, коли завершувалися роботи з підготовки до спорудження на Європейській площі пам'ятника Олександру ІІ, каплицю було розібрано та перенесено дещо вище по вулиці Олександрівській і встановлено навпроти вулиці Садової. Це перенесення було обумовлено тим, що пам'ятник мав споруджуватись на місці каплиці.

Закрито каплицю було, ймовірно, ще на початку 1920-х років, адже на момент свого знесення у 1928 році вона стояла пусткою та не використовувалася жодною громадою. В лютому 1928 року було ухвалено дозвіл на руйнування каплиці і ймовірно, невдовзі це було здійснено.

Джерела інформації[ред. | ред. код]

  • В. В. Ковалинський, «Київські мініатюри», т.3, Київ, «Купола», 2004 /розділ «Європейська площа»/