Київське генерал-губернаторство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Південно-Західний край або Київське генерал-губернаторство або Київське, Подільське та Волинське генерал-губернаторство — адміністративна одиниця Російської імперії, яка включала терени Правобережної України (у 1881—1889 — також фактично Лівобережної).

Історія[ред.ред. код]

Київську губернію було засновано серед перших восьми губерній Московського царства згідно указу Петра І у 1708 р., але юрисдикція губернатора поширювалась тільки на справи щодо московсько-польського кордону і російські гарнізони на Гетьманщині і не розповсюджувалась на внутрішні справи українців.

Перший спогад щодо Київського генерал губернатора відноситься до 1722 р., потім до 1741 і 1764 рр.

У 1781 р. було засновано Київське намісництво з генерал-губернатором на чолі.

Після лівідації намісництв у 1801 р. Київська, Подільська і Волинська губернії, як прикордонні, були підпорядковані військовим губернаторам.

22 січня 1832 року тимчасового Подільського і Волинського губернатора генерал-ад'ютанта Василя Левашова[ru] було призначено Київським військовим губернатором, Подільським і Волинським генерал-губернатором. Такий титул існував до 1865 р., коли було призначено першого Київського, Подільського і Волинського генерал-губернатора Безака.

Південно-Західний край складався з трьох губерній — Київської, Волинської і Подільської.

1881 — територію генерал-губернаторства де-факто було розширено до п'яти губерній: генерал-губернатора Олександра Дрентельна також призначено тимчасовим генерал-губернатором Чернігівської та Полтавської губерній.

1889 — відновлено у складі трьох губерній. У такому складі територіальна одиниця Російської імперії проіснувала до моменту скасування (1915). Останнім київським генерал-губернатором був Федір Трепов.

1912 — новостворену Холмську губернію, колишню складову Царства Польського, передано до Київського генерал-губернаторства.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.