Київське генерал-губернаторство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Південно-Західний край або Київське генерал-губернаторство або Київське, Подільське та Волинське генерал-губернаторство — адміністративна одиниця Російської імперії, яка включала терени Правобережної України (у 1881—1889 — також фактично Лівобережної).

Історія[ред. | ред. код]

Київську губернію було засновано серед перших восьми губерній Московського царства згідно указу Петра І у 1708 р., але юрисдикція губернатора поширювалась тільки на справи щодо московсько-польського кордону і російські гарнізони на Гетьманщині і не розповсюджувалась на внутрішні справи українців.

Перший спогад щодо Київського генерал губернатора відноситься до 1722 р., потім до 1741 і 1764 рр.

У 1781 р. було засновано Київське намісництво з генерал-губернатором на чолі.

Після лівідації намісництв у 1801 р. Київська, Подільська і Волинська губернії, як прикордонні, були підпорядковані військовим губернаторам.

22 січня 1832 року тимчасового Подільського і Волинського губернатора генерал-ад'ютанта Василя Левашова було призначено Київським військовим губернатором, Подільським і Волинським генерал-губернатором. Такий титул існував до 1865 р., коли було призначено першого Київського, Подільського і Волинського генерал-губернатора Безака.

Південно-Західний край складався з трьох губерній — Київської, Волинської і Подільської.

1881 — територію генерал-губернаторства де-факто було розширено до п'яти губерній: генерал-губернатора Олександра Дрентельна також призначено тимчасовим генерал-губернатором Чернігівської та Полтавської губерній.

1889 — відновлено у складі трьох губерній. У такому складі територіальна одиниця Російської імперії проіснувала до моменту скасування (1915). Останнім київським генерал-губернатором був Федір Трепов.

1912 — новостворену Холмську губернію, колишню складову Царства Польського, передано до Київського генерал-губернаторства.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Шандра В. С. Київське генерал-губернаторство // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К.: Наукова думка, 2007. — Т. 4 : Ка — Ком. — С. 246–247. — ISBN 978-966-00-0692-8.
  • Шандра В. Київське генерал-губернаторство (1832—1914): Історія створення та діяльності, архівний комплекс і його інформативний потенціал / Головне архівне управління при Кабінеті Міністрів України, Укр. держ. НДІ архівної справи та документознавства. — К.: УДНДІАСД, 1999. — 141, [2] с.

Посилання[ред. | ред. код]