Замок Едо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Панорама замку Едо (17 століття)

Замок Едо (яп. 江戸城, えどじょう, МФА: [edo d͡ʑoː]) — японський замок, розташований в районі Тійода метрополії Токіо, колишньому місті Едо.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Довжина з півночі на південь — 3,5 км; з заходу на схід — 5,5 км. Загальна площа — близько 1,014 км². Протягом 17 — 19 століття був головною цитаделлю сьоґунату Едо, центральною резиденцією 15 поколінь сьоґунів роду Токуґава. З 1869 року — місце розташування Токійського Імператорського палацу. Заснований 1457 року самурайським полководцем Отою Доканом на місці укріпленої садиби роду Едо на північному березі Токійської затоки. 1590 року капітально перебудований Токуґавою Ієясу, засновником сьоґунату. Розширений в період правління його спадкоємців Хідетади, Ієміцу та Ієцуни. Неодноразово страждав від пожеж і реставрувався. 1868 року, в ході громадянської війни, переданий без бою Імператорським урядовим військам. Головна башта згоріла від удару блискавки в 19 столітті. Решта замку постраждала під час бомбардування Токіо 1945 року. Станом на 2011 рік збереглися кам'яні стіни, рови, декілька споруд і брам замку. В Західному дворі розташований Імператорський палац; решта — відведена під Замковий Парк, вільний для відвідування. В Північному дворі розміщені Палац бойових мистецтв Японії, Національний архів Японії.

Аудієнції[ред.ред. код]

Під час сьоґунських аудієнцій в замку Едо японські регіональні володарі мусили дотримуватися установленого порядку місць в приймальних залах. Цей порядок різнився залежно від ступеня спорідненості із домом сьоґуна, розміром володінь, рангом голови роду тощо. Таким чином, порядок місць володарів на аудієнції був індикатором їхнього місця в політично-суспільній ієрархії періоду Едо.

Приймальних зал було сім:

  1. Великий коридор (яп. 大廊下, おおろうか, о-рока) — місце для родичів сьоґунського роду. Поділялася на верхню і нижню зали.
  2. Велика зала (яп. 大広間, おおびろま, о-хірома) — місце для володарів, що мали статус господарів провінцій або подібний йому, а також володарів з роддиних і сторонніх, чий ранг був вищим четвертого.
  3. Зала зустрічей (яп. 溜間, たまりのま, тамарі-но-ма) — місце прийому володарів з родинних уділів та уділів головних старих васалів.
  4. Імператорська зала (яп. 帝鑑間, ていかんのま, тейкан-но-ма) — місце прийому володарів з уділів старих васалів. Назва походить від розписів стін кімнати, на яких були намальовані легендарні китайські імператори старовини.
  5. Вербова зала (яп. 柳間, やなぎのま, янаґі-но-ма) — місце прийому володарів з уділів нових васалів, а також хатамото. Назва походить від розписів стін кімнати, на яких були намальовані засніжені верби. Розташовувалася в середині головного двору замку, на сході центрального саду між Великою залою і Білим кабінетом.
  6. Гусяча зала (яп. 雁間, かりのま, карі-но-ма) — місце прийому володарів з уділів старих васалів, чий дохід коливався від 30 до 15 тисяч коку. Назва походить від розписів стін кімнати, на яких були намальовані польові гуси. Розташовувалася в передній частині головного двору замку.
  7. Хризантемова зала (菊間広縁, きくのまひろえん) — місце прийому володарів з уділів старих васалів, чий дохід був нижче 30 коку, а також голів вартових, писарів і пажів. Назва походить від розписів стін кімнати, на яких були намальовані хризантеми. Розташовувалася в передній частині головного двору замку.

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Координати: 35°41′18″ пн. ш. 139°45′16″ сх. д. / 35.688325° пн. ш. 139.754367° сх. д. / 35.688325; 139.754367