Електронна сигарета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
На фото електрична сигарета типу «EGO-T» з вставними білим резервуаром рідини (в цій моделі резервуар є і мундштуком) в зібраному вигляді, а також в розібраному — різьбові частини готові до використання; та зарядний пристрій. У моделі передбачено ручне управління (у вигляді кнопки) для активації мікропроцесора.
Акумулятор електричної міні-сигарети під'єднаний до зарядного пристрою з USB
Порівняння розмірів звичайної сигарети (зверху) і електричної міні-сигарети.

Електро́нна «сигарета» — портативний електричний продукт, котрий складається із послідовно з'єднаного картриджа з рідиною, дозатора-розпилювача (випарник) і акумулятора та використовується як персональний інгалятор для випаровування рідкого розчину в аерозольний туман, що імітує акт куріння тютюну. Пара має такий же зовнішній вигляд, як тютюновий дим. Електронні продукти для парування імітують форму і функцію звичайних сигарет, а також виготовляються у вигляді електронних люльок.

Електронна «сигарета» не є повноцінним замінником звичайних сигарет і є альтернативою тютюновій продукції, в тому числі сигаретам, сигарам, люльковому тютюну. Проте, цьому електронному продукту притаманні декілька ключових атрибутів, які є важливими для курців тютюну. Властивість володіти цими атрибутами може бути використана з метою відмови від тютюну. Цими важливими атрибутами в реальному моделюванні процесу куріння є:

 • утримування у руках або роті предмету для куріння;
 • генерація пари, яка схожа на тютюновий дим;
 • тротхит або «спазм горла» — відчуття роздратування нервових закінчень у верхніх дихальних шляхах, заради отримання якого багато курців і курять. Ефект тротхиту досягається при використанні у складі розчину для куріння пропіленгліколю. При цьому, на відміну від звичайних сигарет, електронні аналоги можуть як містити мінімальну дозу нікотину, так і зовсім його не містити.

Крім цього, при затягуванні електронною сигаретою (залежно від моделі), на її кінчику може спалахувати «вогник» — загоряється світлодіод, який імітує горіння сигарети.

Історія[ред.ред. код]

Примітивні концепції електронних сигарет можна віднести до ідей Герберта А. Гілберта,[1] який в 1963 році запатентував пристрій, описаний як «бездимний тютюн без сигарет», який замінює горіння тютюну і паперу на підігрів вологого ароматизованого повітря. У пристрої використовувався рідкий нікотин для виробництва пари, з метою імітації відчуття куріння. У 1967 році ідею Гілберта підхопили декілька компаній, зацікавлених у виробництві, але задум так і не став комерційним і після 1967 року не існує жодних записів про цей пристрій.[2][3][4][5][6][7]

За загальним визнанням, винахідником першого покоління електронних «сигарет» є китайський фармацевт Хон Лік (Hon Lik).[8][9][10][11] У 2000 році він виступив з ідеєю використання п'єзоелектричних ультразвукових випромінюючих елементів у випаровуванні під тиском струменя рідини, що містить нікотин розведений в розчині пропіленгліколю.[12] Така конструкція дає змогу створювати «дим» у вигляді пари, яку можна вдихнути, що і забезпечить собою транспортний спосіб для доставки нікотину в кров через легені. Фармацевтом також було запропоновано для розбавлення нікотину використовувати пропіленгліколь, з наступним розміщенням розчину для куріння в одноразові пластикові картриджі, які слугують резервуаром для рідини і мундштуком одночасно. Ці винаходи лежать в основі сучасних електронних «сигарет».

Апарат був вперше представлений на китайському внутрішньому ринку в травні 2004 року. Компанія, Golden Dragon Holdings, в якій працював Хон Лік, згодом змінила свою назву на Руян (кит. 如烟), і почала експортувати свою продукцію в 2005–2006 роках,[13] а у 2007 році отримала міжнародний патент.[14] Заявку Хон Лік подав у 2006 році.[15]

У 2007 році, Reuters відвідував у Пекіні компанію «SBT RUYAN Technology & Development Co., Ltd», яка привернула увагу ЗМІ до цієї технології.[16]

Світовий ринок тютюну оцінюється $ 700 млрд на рік, у той час як ринок електронних «сигарет» і нікотин-замінних продуктів оцінюється в $ 3 млрд в продажах.[17]

Користь і шкода[ред.ред. код]

Про небезпеку або про користь електронних сигарет немає єдиної думки у світі. Переваги та ризики використання електронних сигарет є предметом невизначеності серед організацій охорони здоров'я та дослідників.[18] При використанні електронної сигарети відсутні продукти речовин що спалюються. Це відрізняє електронні сигарети від звичайних сигарет, оскільки внаслідок згоряння останніх — утворюється близько 4000 продуктів, які вдихає курець.[19] На відміну від курців звичайних сигарет, споживачі електронних сигарет не вдихають окис вуглецю, формальдегід, акролеїн, ціанід, миш'як, канцерогенні поліциклічні ароматичні вуглеводні, сажу і смолу. У міжнародному патенті на винахід електронної сигарети вказано, що таке куріння без смоли значно знижує канцерогенний ризик.[14] Також відомо, що одним із способів зниження шкоди від тютюнопаління є ґрунтовно знешкодити тютюновий дим — видалити з нього канцерогенні, мутагенні і токсичні компоненти, зберігши при цьому збуджуючу дію і аромат.[20] В основному пагубну дію на людський організм має не нікотин, а продукти згорання тютюну — тютюновий дим.[21] Смола (частина конденсату, з якої віднято вологу і нікотин) є етіологічним фактором злоякісних пухлин: раку легень, порожнини роту, гортані, глотки, стравоходу, сечового міхура, підшлункової залози, а також причиною серцево-судинних захворювань і багатьох інших, так як містить поліциклічний ароматичний вуглеводень бензпірен і дуже часто радіоактивний елемент полоній.[21]

На відміну від Німеччини, Швейцарії та США, в Україні верхні дозволені межі вмісту токсичних сільськогосподарських хімікатів у тютюнових сигаретах не контролюється.[22] Вміст бензопірену в Україні нормується лише в соняшниковій олії.

Метод лікування наркоманії за допомогою електронних «сигарет», ймовірно, є ефективним.[23]

Див. також: Нікотиновий інгалятор

Електронні сигарети в дослідженнях і статтях[ред.ред. код]

У вересні 2008 Всесвітня організація охорони здоров'я спростувала твердження щодо відповідності електронних сигарет вимогам, що ставляться як до засобу нікотинозамінної терапії й заявила, що вони не підтверджені даними наукових досліджень. У наш час, досконале вивчення електронних сигарет уповноваженими органами триває. Такі дослідження тривають не менше 5—7 років.

Нещодавно грецькі дослідження показали, що електронні сигарети не становлять загрози для серця. Доктор Константінос Фарсалінос з Онассіс-кардіохірургічного центру в Афінах повідомив на щорічній зустрічі Європейського товариства кардіологів, що

Електронні сигарети не є здоровою звичкою, але вони є більш безпечною альтернативою сигарет... Враховуючи крайню небезпеку, пов'язану з курінням, в даний час наявні дані дозволяють припустити, що електронні сигарети набагато менш шкідливі і представляючи альтернативу тютюну, електронні сигарети можуть бути корисні для здоров'я.

Фарсалінос і його команда досліджували функції серця в 20 молодих курців до і після викурювання однієї сигарети з тютюном в порівнянні з результатами 22 користувачів електронних сигарет до і після використання пристрою протягом семи хвилин. У той час як курці тютюну понесли значну дисфункцію серця, в тому числі підвищення кров'яного тиску і частоти серцевих скорочень, у тих, хто використовує електронні сигарети, було лише незначне підвищення кров'яного тиску. Грецьке клінічне дослідження було першим в світі яке досліджувало ефекти електронних сигарет на серце. Ще одне невелике дослідження в Греції, повідомило раніше, що пристрої створюють мало впливу на функцію легенів.[24]

Переваги[ред.ред. код]

 • Кількість нікотину, що міститься в рідині для парування, може бути обрана користувачем самостійно, або не використовуватись взагалі.
 • Імітація куріння для поступового відвикання від нікотину шляхом поступового зменшування кількості нікотину, вдихуваного курцем.
 • Використання як альтернативи традиційним сигаретам у випадках: коли є намір скоротити куріння традиційних сигарет (без наміру кинути повністю паління), скоротити фінансові витрати при постійному здорожчанні тютюнових виробів. Вартість електронного куріння (за винятком придбання обладнання) незрівнянно нижче, ніж покупка звичайних сигарет.
 • Можливість використання нетютюнових смаків і ароматів.
 • Відсутність забруднення легень сажею і смолами.
 • Може ефективно полегшити флегматичний, викликаний тютюнокурінням, кашель.
 • Відсутнє вдихання чадного газу, так як процес «електронного куріння» насправді є інгаляцією пари, а не горінням тютюну
 • Персональний контроль за складом «викурюваних» речовин в складі продукту.
 • Не жовтіють пальці від смол.
 • Відсутній запах з роту, який притаманний курцям тютюну.
 • Не потрібні попільничики і запальнички.
 • Відсутність можливості попадання розжареної вуглинки або попелу на одяг. Відсутність використання вогню.
 • Не створюється велика кількість сміття у вигляді недопалків і пачок від сигарет, що може бути причиною занепокоєння від спостерігання кількості спожитого продукту.
 • Позбавлення оточуючих ефекту пасивного куріння.

Недоліки[ред.ред. код]

 • Електронна сигарета на порядок важча звичайної.
 • При мінусових температурах пара якщо і генерується, то в маленьких кількостях.
 • Електронні «сигарети» не позбавляють від нікотинової залежності при використанні нікотину у складі розчину для випаровування. У будь-якому випадку, для лікування тютюнової залежності рекомендується звернутися до фахівця.
 • Електронні «сигарети», як і будь-який інгалятор, можуть доставляти в організм людини різні речовини, які представляють загрозу для здоров'я. Це залежить від хімічної чистоти та типу використаних у розчині для випаровування складників.
 • Вміст нікотину може не збігатися з маркуванням вмісту на тарі.

Правові ситуації в країнах світу[ред.ред. код]

У громадських місцях палити електронні сигарети не забороняється. Оскільки рівень обізнаності широкої громадськості щодо електронних сигарет може залишатися низьким, то використання електронних «сигарет» в громадських місцях може призводити до нерозуміння оточуючих. Тому при використанні на робочих місцях та в громадських місцях, необхідно отримати розуміння оточуючих людей. Публічне використання електронних сигарет (навіть якщо вони не містять нікотину), в деяких авіа- і залізничних компаніях світу на сидінях або інших місцях для некурців в деяких випадках може бути заборонено.

Електронні сигарети дістали значну популярність у США, Великій Британії, Польщі, Росії та інших країнах Світу.

 • В Японії продаж електронних «сигарет» заборонений. Японці повинні зробити особистий імпорт із зарубіжних магазинів, якщо мають бажання отримати електронні сигарети, що містять нікотин.[25] За межами Хоккайдо у прямих залізничних поїздах не забороняється використання електронних сигарет (якщо вони не містять нікотину) на сидінях або інших місцях для некурців.[26]
 • У Швейцарії продаж електронних сигарет без нікотину є законним. Використання та імпорт електронних сигарет, що містять нікотин є законним, хоча вони не можуть бути продані в Швейцарії.[27]
 • У Фінляндії продаж і купівля з метою перепродажу картриджів, які містять нікотин є заборонено. Імпорт з метою особистого користування є законним.
 • У Сполученому Королівстві, використання, продаж і реклама електронних сигарет є законним. Електронні сигарети також можуть бути використані в пабах, кафе і т. д., де куріння тютюну є незаконним.
 • У Німеччині, продаж електронних сигарет і нікотиновмісних рідин не заборонено.
 • У Польщі, продаж і використання електронних сигарет є законними.
 • В Португалії продаж і використання електронних сигарет є законним.
 • У Канаді станом на березень 2009 року, імпорт, продаж і реклама електронних сигарет, що містять нікотин заборонено, в той час як без нікотинові електронні сигарети є законними і можуть бути продані і рекламуватися.
 • У Гонконгу продаж або зберігання не дозволено.
 • У Сінгапурі продаж та імпорт електронних сигарет, навіть для особистого споживання, є незаконним.
 • У Непалі відповідно до законодавства щодо сигарет, використання та продаж електронних сигарет не допускається.
 • В Об'єднаних Арабських Еміратах продаж та імпорт електронних сигарет, навіть для особистого споживання, є незаконним. Товари будуть конфісковані по прибуттю.

Конструкція та принцип дії[ред.ред. код]

Електронна сигарета, як правило, складається з трьох частин: літій-іонна батарея-акумулятор, розпилювач і димові шашки. Управляюча електроніка може бути реалізована на базі мікропроцесора з перемикачем в одному із трьох виконань: в залежності від моделі, це вакуумний датчик для виявлення потоку повітря, акустичне перемикання або ручне у вигляді кнопки. Управляюча електроніка покликана активізовувати розпилювач, а у деяких моделях електронних сигарет мікропроцесор також активує на кінці пристрою світловий вогник, який імітує світіння сигарет.

У корпусі пристрою знаходяться:

 • акумуляторна батарея
 • електронний дозатор-розпилювач (нагрівальний пристрій, атомайзер)
 • управляюча електроніка
 • контейнер з рідиною для парування (капсули, картриджі)

Багато виробників випускають різні аксесуари, такі як USB зарядний пристрій, автомобільний зарядний пристрій, чохол для транспортування. Однотипність електронних сигарет не підрозуміває уніфікації виробів різних торгових марок.

Димові шашки. Картомайзери[ред.ред. код]

Димові шашки (для міні-сигарет) являють собою змінний картридж заповнений спеціальною рідиною, що містить пропіленгліколь (від 50% до 99,6%), рослинний гліцерин, нікотин (від 0% до 3,6%), ароматичні добавки.

Картридж має два отвори: один для виходу пари, інший — для прийому електрики від акумулятора або під'єднання до розпилювача.

Існують одноразові картриджі, в якому поміщені бавовноподібні матеріали для утримування в собі розчину для куріння. Картриджі на основі бавовноподібних речовин можуть виготовлятись з передбаченою можливістю їх повторної заправки. Бавовно-подібні речовини іноді втрачають свої властивості поглинання рідини від контакту з теплом нагрівача розпилювача, що призводить до необоротного пошкодження їх і вона перестає виконувати свою роль. Крім того, у таких вато-подібних конструкціях картриджів ускладнено візуальний контроль за залишком рідини для куріння, що може означати необхідність носити з користувачем запас рідини для куріння. За словами самих користувачів, безваткові картриджі здатні надавати більш широкий спектр смаку на відміну від ваткових. Порожній картридж може бути замінений на новий або повторно заправлений рідиною.

На фото дві моделі електричних сигарет (ємність використовуваних акумуляторів біля 3000 мАг) в розібраному вигляді і два типи картомайзерів до них підвищеної місткості (такзвані «гігантомайзери»)

Картриджі можуть мати різну місткість: від 0,5 до 7 мл.

Картомайзер — це контейнер-картридж з'єднаний з розпилювачем в єдину частину електричної сигарети. Картомайзери, картриджі яких без нитки ще називаються кліромайзерами (англ. clearomizers).

Атомайзер (розпилювач у вигляді випарника) мікроскопічні краплі рідини вводить в потік повітря при нагріванні її до температури 150–180 °C. Це створює аерозольний туман, який вдихається користувачем. Додавання гліцерину в склад рідини посилює ефект.

Розпилювач містить резистор. Опір різний — від 1,25 Ом до 5 Ом.

Більшість електронних сигарет оснащені датчиком потоку повітря — така електронна сигарета може запускатися автоматично при виявленні потоку повітря і генерувати пару. Розпилювач з димовими шашками мають граничний термін експлуатації.

Рідини для електричих сигарет[ред.ред. код]

До складу рідини зазвичай входять:

Можливе використання в складі рідини для куріння і інших складників: антиокислювача, органічних кислот і ін.

Склад рідини варіюється в залежності від виробника. Ось один приклад:

 • Пропіленгліколь 85%
 • Нікотин 6%
 • Гліцерин 2%
 • Фруктова есенція 2%
 • Органічні кислоти 1%
 • Анти-окислювач 1%

Пропіленгліколь є дозволеною харчовою добавкою E1520. Він може в надчутливих осіб викликати алергічні реакції на шкірі. Він використовується в жувальній гумці, кремах, зубній пасті, сигаретах (зволожують тютюн) і численних препаратах.[29][30]

Якщо має місце алергія на пропіленгліколь, то потрібно використовувати рідини, основу яких складають інші розчинники, наприклад оксидпропанол.[31]

Рідини для електронних сигарет доступні в різних смакових та ароматичних варіантах: тютюн (імітують популярні марки, класичний смак сигарет); фрукти (яблуко, банан, вишня, полуниця, і багато інших); ваніль, карамель, м'ята; що імітують смак напоїв (кава, шоколад, кока-коли, Red Bull, Pinacolada, віскі). Існує багато проміжних варіантів.

Рідини можуть можуть містити різну кількість нікотину. Інформація про концентрацію нікотину в рідині для парування виноситься друком на пляшку або картридж і має стандартне позначення «мг / мл». Картриджі або рідини поділяються за вмістом нікотину в рідині:

 • Без нікотину. 0 мг/мл
 • Супер легкі. Від 6 до 11 мг/мл
 • Легкі. Від 12 до 16 мг/мл
 • Міцні 18. мг/мл
 • Дуже міцні. 24 мг/мл

Використання електронних сигарет може замінити звичайні сигарети. У залежності від моделі, заповненого контейнера може бути достатньо для 100 і до 600 затягувань.

Нікотин-вмісні рідини для електронних сигарет необхідно зберігати в недоступному для дітей місці.

Акумуляторна батарея[ред.ред. код]

Акумулятор зазвичай є найбільшим компонентом електронних сигарет. Вища ємність акумулятора дає змогу триваліше користуватися пристроєм без підзарядок. Більш ємністні батареї мають більший розмір (і вагу), але він і пропонує більше автономії електронній сигареті. Крім того, сильніші акумулятори дають змогу виробляти більшу кількість пари. Загалом ємність використовуваних акумуляторів коливається від 80 міліампер-годин до 1100 мАг та може досягати 3000 мАг. Робота батарей може бути ручною або автоматичною.

Обслуговування[ред.ред. код]

Пристрій можна використовувати повторно і, отже, це вимагає технічного обслуговування. Для використання необхідно зарядити акумулятор, а при використанні існує потреба час від часу поповнювати рідиною картридж, або, в залежності від моделі, необхідно замінити картридж з випарником на нові. Хоча обидва компоненти є витратними частинами, проте вони існують у вигляді як одноразових так і ремонтнопридатних конструкцій. Регулярні закупівлі рідини та випарників (або ніхромового дроту та кремнеземної/скловолоконної нитки), чи у випадку одноразових картриджів — картриджі, є одним з основних видів витрат, понесених при використанні електронної сигарети. Також якщо відірвати головні дроти електро енергії, після ремонту вона при втягуванні диму буде дуже нагріватися і це призведе до швидкої поломки, або спалення головних дротів електроенергії.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Smokeless non-tobacco cigarette. Google.com. Процитовано 29 February 2012. 
 2. Waterloo Daily Courier — Waterloo, Iowa. 24 August 1965
 3. Titusville Herald — Titusville, Pennsylvania. 29 July 1967
 4. New Castle News -New Castle, Pennsylvania. 28 July 1967
 5. Simpson's Leader-Times — Kittanning, Pennsylvania. 28 July 1967.
 6. Altoona Mirror — Altoona, Pennsylvania. 28 July 1967.
 7. Progress, The, Clearfield, Pennsylvania. 31 July 1967.
 8. A high-tech approach to getting a nicotine fix, Los Angeles Times
 9. E-Cigarettes: The New Frontier In War On Smoking, NPR
 10. Who Invented the Electronic Cigarette?, Whoinventedit.net
 11. Hon Lik – 2010 Kcancer Hero Nominee. Архів оригіналу за 2013-08-27. 
 12. CA Patent 2518174 - A NON-SMOKABLE ELECTRONIC SPRAY CIGARETTE. WikiPatents. Процитовано 15 August 2012. 
 13. A high-tech approach to getting a nicotine fix, 25 April 2009, Los Angeles Times
 14. а б Electronic Atomizer Cigarette European patent. Worldwide.espacenet.com. 2007-11-22. Архів оригіналу за 2013-08-27. Процитовано 2012-02-29. 
 15. «EP заявка на патент 1618803-й: безпламенного розпилення електронні сигарети»
 16. «Руян історія (2006–2007). [2007-05-11]». Офіційний сайт Руян.
 17. Mark Odell. British American Tobacco nicotine inhaler wins regulatory approval September 12, 2014 «Financinal Times»
 18. (нім.) M. Van den Heuvel: E-Zigarette: Dunstige Debatte, DocCheck Medical Services, 1 червня 2012 року
 19. E-Zigarette gegen Nikotinsucht? WDR-західнонімецьке радіо в Кельні. 19.09.2011
 20. акад. М.Воронков, докт. мед. наук Е.Каплан, канд. биол. наук Р.Сафаев / На радость курильщикам. — «Наука и жизнь», 1992, №07 (стор.:156-157)
 21. а б Товароведение и экспертиза вкусовых товаров: учебник для вузов / В.А. Герасимова, Е.С. Белокурова, А.А. Вытовтов. - Санкт-Петербург [и др.]: Питер, 2005. - 416 с. ISBN 5-94723-971-X (стор.:372)
 22. Основні факти про тютюн: 2-ге вид. — К.: УІЦПАН, 2001. — 24 с.
 23. фін. Krogerus, Milka: Sähkösavuke – uusi apu tupakoinnin lopettamiseen tohtori.fi. 20.10.2011. Darwin Media Oy. Viitattu 31.12.2011.
 24. Ben Hirschler (24 August 2012). «Greek study finds e-cigarettes no threat to heart» Мюнхен: Reuters
 25. (яп.)ただし薬事法により、ニコチン入りのカートリッジや液体の輸入は1ヶ月の個人消費量以内と制限されている。
 26. (яп.) 朝日新聞 (2012-02-16). 電子たばこ爆発、舌の一部ちぎれる大けが. 国際 (朝日新聞デジタル). Архів оригіналу за 2012-02-16. Процитовано 2012-02-19. 
 27. La cigarette électronique débarque à Genève | Tribune de Genève. Tdg.ch. Retrieved 27 April 2011.
 28. Dutch Ministry of Health, Welfare and Sport (28 January 2008). «Health minister seeks European consensus on e-cigarette»
 29. Non-clinical safety and pharmacokinetic evaluations of propylene glycol aerosol in Sprague-Dawley rats and Beagle dogs
 30. Gelbe Liste Pharmindex: Präparate mit Propylenglycol
 31. Владимир Милославский. Ни дыма ни огня. / «Спрос», январь-февраль (1-2'2011) ISSN 1026-9444

Див. також[ред.ред. код]