Златки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Златки
Овалісія найзагадковіша (Ovalisia mirifica (Mulsant, 1855))
Овалісія найзагадковіша
(Ovalisia mirifica (Mulsant, 1855))
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Інфраклас: Новокрилі (Neoptera)
Надряд: Голометабола (Holometabola)
Ряд: Жуки (Coleoptera)
Підряд: Всеїдні жуки (Polyphaga)
Інфраряд: Елятероформні (Elateriformia Crowson, 1960)
Надродина: Бупрестоїдні (Buprestoidea Leach, 1815)
Родина: Златки (Buprestidae)
Leach, 1815
Підродини
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Buprestidae
EOL logo.svg EOL: 7473
ITIS logo.svg ITIS: 114968
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 50527
Fossilworks: 346369

Зла́тки (лат. Buprestidae Latreille, 1802) — Родина ряду твердокрилих або жуків, що належить до комах з повним перетворенням (голометаболія) і у життєвому циклі проходять стадії яйця, личинки, лялечки та імаго.

У світовій фауні налічується понад 15 000 видів, які розповсюджені на всіх континентах і островах, крім арктичної та антарктичної областей. Найбільша чисельність і видова різноманітність златок спостерігається в країнах з тропічним і субтропічним кліматом, де зосереджено близько 80 % відомих на цей час видів. Для Західної України відомо 104 види златок з 25 родів[1].

У філогенетичному відношенні златки споріднені з коваликами (Рідина Elateridae). Вік найдревніших представників златок нараховує близько 150 млн років.

Златки відіграють важливу роль в природних і антропогенних біоценозах, що обумовлено їхніми біологічними особливостями. Більшість златок Західної України належить до групи ксилофагів і є потенційними шкідниками лісового господарства. Значна кількість видів завдає шкоди сільськогосподарським культурам. Життєвий цикл цих комах вивчав та розробляв засоби захисту від них врожаю український ентомолог С.О. Мокржецький. Надкрила деяких златок знаходять використання у декоративно-ужитковому мистецтві.

Систематика[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Яницький Т. П. Жуки-златки (Coleoptera, Buprestidae) Західної України: Автореф. дис… канд. біол. наук: 03.00.09 «Зоологія» — Львів, 2001. — 20 с.