Кандела

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Канде́ла (від лат. candela — «свічка»; українське скорочене позначення кд, міжнародне cd)[1] — одиниця вимірювання сили світла системи СІ, є однією з семи базових одиниць.

Згідно з рішенням 16-ї Генеральної конференції з мір та ваг, кандела визначається, як сила світла у заданому напрямі джерела, що випускає монохроматичне випромінювання частотою 540·1012 герц, та має інтенсивність випромінювання у даному напрямку 1/683 ват на стерадіан.

Пояснення[ред. | ред. код]

Частота монохроматичного випромінювання в визначені кандели вибрана в діапазоні видимого світла, та відповідає довжині хвилі 555,016 нанометрів в стандартному повітрі, що відповідає зеленому кольору. Такий вибір пояснюється фактом, що людське око найчутливіше саме до цієї частоти. При інших частотах необхідна більша енергетична інтенсивність випромінювання, згідно з частотною характеристикою ока, для того щоб досягти такої ж видимої сили світла.

Сила світла для довжини хвилі λ визначається згідно з наступним рівнянням:

де I(λ) — сила світла в канделах, I0(λ) — спектральна інтенсивність (сила) випромінювання в Вт/ср, y(λ) — стандартна функція спектральної чутливості ока.

Кандела була заснована на застарілій одиниці свічі, котра визначалась як сила світла стандартної свічки з відомим химічним складом. Після введення кандела визначалась як сила випромінювання абсолютно чорного тіла при температурі плавлення платини (2042,5 K). У наш час[коли?] визначення кандели базується на монохроматичному випромінюванні, а не на багаточастотному випромінюванні чорного тіла. Множник 1 / 683 Вт/ср сучасного визначення був прийнятий в 1979 році так, щоб нове визначення точно дорівнювало старому. Таким чином одна кандела приблизно відповідає видимій силі світла від однієї свічки.

Таблиця фотометричних одиниць (СІ)[ред. | ред. код]

Фотометричні одиниці СІ

edit

Величина символ формула Величина СІ Скорочення Примітка
Світлова енергія Qv Q= Ф*t,

t-час

люмен-секунда лм·с іноді цю одиницю називають тальботом
Світловий потік Ф Ф= I*4п люмен = кд·ср лм -
сила світла Iv I= Ф/4п кандела=лм/ср кд -
яскравість B B=I/A,

А-площа поверхні, що світиться

кд/м2 -
Освітленість Ev Е=Ф/А люкс = лм2 лк Використовується щодо світла, яке падає на поверхню
Світність Mv M=Ф/А люкс = лм2 лк Використовується щодо світла, яке випромінюється поверхнею
Світловий вихід - - лм/Вт відношення світлового потоку до густини потоку електромагнітного випромінювання, максимальне значення дорівнює 683
Світлова експозиція Н Н= Еt= Q/A= ∫E dt люкс/секунда лк/с -
світлова ефективність К - люмен/ват лм/вт -

Примітки[ред. | ред. код]

  1. У старій літературі називалася свічкою.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Біленко І. І. Фізичний словник. — К.: Вища школа, Головне видав. 1979. — 336 с.