Грей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Грей (Гр, Gy) — одиниця вимірювання поглинутої дози іонізуючого випромінювання в системі СІ.

Один грей дорівнює дозі випромінювання, при котрій опроміненій речовині масою один кілограм передається енергія один джоуль будь-якого іонізуючого випромінювання. Величина поглиненої дози випромінювання залежить від властивостей випромінювання і поглинаючого середовища.

Гр = Дж·кг−1 = м²·с−2.

Одиниця названа на честь англійського вченого Луїса Грея.

Біологічна дія[ред.ред. код]

Грей вимірює поглинену енергію випромінювання, але біологічний ефект (доза) залежить від типу і енергії випромінювання та від організму і тканин, що опромінюються. Це виражається в Зівертах, одиниці, яка має таку ж розмірність, як і Грей, але є мірою ризику нанесення шкоди людській тканині.  Зіверт пов'язаний з Греєм  шляхом вагових коефіцієнтів, які повністю описані в статтях про еквівалентну дозу та про ефективну дозу іонізуючого випромінювання.


Для рентгенівських променів і гамма-променів Грей має те ж саме чисельне значення, коли виражається як Зіверт (Зв), але для альфа-частинок один Грей еквівалентний до двадцяти Зивертів через застосування вагового коефіцієнту випромінювання. Щоб уникнути плутанини між поглиненою дозою (у речовині) і еквівалентною дозою (по дії на біологічні тканини), потрібно використовувати відповідні спеціальні одиниці; Грей використовується замість Джоуля на кілограм для поглиненої дози, і Зиверт використовується замість Джоуля на кілограм для еквівалентної дози.

Вплив на організм

Вплив на весь організм 5 і більше Грей випромінювання високої енергії одноразово, як правило , призводить до смерті протягом 14 днів. Ця доза представляє 375 Джоулів для дорослої людини вагою 75 кг (375 Дж еквівалентні хімічній енергії в 20 мг цукру). Оскільки Грей є такою великою дозою випромінювання, в діагностичній медицині доза випромінювання, як правило, вимірюється в мілігреях (milligray) ( мГр ).

Як свідчить досвід із спостереження після променевої терапії, випадання волосся (епіляція) може статися на будь-якій покритій волоссям ділянці шкіри при дозах вище 1 Гр. Випадання волосся може бути постійним при разовій дозі 10 Гр, але якщо доза отримана частинами у часі, постійної втрати волосся не може статися, поки доза не перевищує 45 Гр. Слинні залози і слізні залози мають допуск випромінювання близько 30 Гр, якщо воно отримано частинами по 2 Гр, ця доза буває перевищеною при найбільш радикальній терапії при лікуванні пухлин, що розташовані в області голови та шиї, що може призвести до сухості. Сухість у роті (ксеростомія) і сухість очей (ксерофтальмія) може стати  довгостроковою проблемою і серйозно знизити якість життя пацієнта після лікування раку. Точно так само, потові залози в обробленій шкірі (наприклад , пахви) , як правило , перестають працювати, а також, природно волога слизова піхви часто стає сухою внаслідок тазового опромінення.

Доза 8 Гр або більше для яєчників зазвичай викликає постійне жіноче безпліддя.