Квінтет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Худ. Нікола Турньє, Лувр, Париж.

Квінте́т (італ. quintetto від лат. quintus - п'ятий) - музичний термін, що може означати:

Ансамбль[ред. | ред. код]

Ансамбль із п'яти виконавців (інструменталістів або вокалістів). Склад інструментального квінтету може бути однорідним (струнні смичкові, дерев'яні духові, мідні духові) або змішаним.

В класичній музиці найпоширенішим однорідним складом є - струнний квартет (2 скрипки, альт, віолончель) з додаванням другої віолончелі або альта. Із змішаних найчастіше зустрічається струнний квартет з фортепіано, цей склад називають також фортепіанним квінтетом. В духових квінтетах часто до квартету дерев'яних (флейта, гобой, кларнет, фагот) додається валторна.

В джазі квінтет найчастіше має такий склад - ударні, бас (контрабас або бас-гітара) та три інструменти із наступних п'яти: гітара, труба, кларнет, саксофон, тромбон. Одним з найвідомішим джаз-квінтетом був квінтет у складі Чарлі Паркер (скасофон); Діззі Гіллеспі (труба); Бад Пауел, (фортепіано); Чарлі Мінгус, (бас); і Макс Роуч, барабани (Виступ 15 травня 1953 в Торонто).

У рок музиці квінтет як правило має такий склад - вокаліст, клавішні, гітара, бас-гітара i ударні. Найвідоміші рок-квінтети - Pink Floyd, Deep purple, AC/DC, The Rolling Stones та ін.

Музичний жанр[ред. | ред. код]

Музичний твір для 5 інструментів або вокальних голосів. Струнні квінтети, та квінтети струнних з участю духових інструментів склалися, як і інші жанри камерних інструментальних ансамблів у 2-й половині 18 століття (зокрема в творчості Й.Гайдна і, особливо В.А.Моцарта). З тих часів квінтети, як правило, пишуться у формі сонатних циклів. В 19-20 столітті широке поширення отримав фортепіанний квінтет. Вокальні квінтети часто є частиною опери (наприклад квінтет "Мне страшно" в опері П.Чайковського "Пікова дама").

Група симфонічного оркестру[ред. | ред. код]

Назва струнно-смичкової групи симфонічного оркестру, що об'єднує 5 партій (перші і другі скрипки. альти, віолончелі, контрабаси)

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Ансамблі р

дует - тріо - квартет - квінтет - секстет - септет - октет - нонет