Валторна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Валторна
Валторна
Класифікація Мідні духові музичні інструменти
Класифікація Горнбостеля-Закса 423.232 (Valved aerophone sounded by lip movement)
Діапазон
Подібні інструменти Альт, корнет,
флюгельгорн
Музиканти валторністи

Валто́рна (від нім. Waldhorn — лісовий ріг, мисливський сигнальний інструмент; італ. corno)— мундштучний музичний інструмент сімейства мідних духових. Це скручена, подібно до равликової мушлі, мідна трубка з довжиною до трьох метрів з сильно розширеним розтрубом. З'явилася наприкінці XVII століття.

Тривалий час валторна була натуральним інструментом, тобто на валторні можна було виконати лише звуки, що відносяться до натурального звукоряду, вибудованому від основної ноти. Тому в епоху пізнього бароко, класицизму і раннього романтизму, були поширені валторни найрізноманітніших строїв, які застосовувалися в залежності від тональності, в якій був написаний той чи інший твір, (концерти для валторни Й. Гайдна, В. А. Моцарта, К. М. Вебера та ін.).

Вентильна валторна входить в музичну практику лише в 30-х роках XVIII століття. За допомогою вентильного механізму, музикант може скеровувати повітря через ту чи іншу крону інструменту. Тим самим об'єм вібруючого повітря збільшується, а висота звуку — знижується. У сучасній конструкції труби використовують три вентилі, для пониження звуку на півтону, тон та на півтора тону. В багатьох конструкціях існує також квартвентиль (т.зв. подвійна валторна), що понижує тон на кварту

Серед мідних духових валторна відрізняється м'якістю тембру. Звук може приглушуватись за допомогою сурдини. Валторна має діапазон звучання від H_1 do f^2, на подвійних валторнах — до E_1. Валторна — транспонуючий інструмент у строї F.

В сучасній практиці існує дві традиції нотації партії валторни :

  • класична, за якою ноти, написані в скрипковому ключі читаються на квінту нижче, а ноти, написані в басовому ключі — на кварту вище від написаного.
  • сучасна, за якою ноти, написані як в скрипковому, так і в басовому ключах, читаються на квінту нижче від написаного.

У партитурі для симфонічного оркестру партії валторн пишуться між партіями фаготів та труб, іноді — між партіями труб та тромбонів.

Література[ред.ред. код]

  • Музыкальный энциклопедический словарь. Гл. ред. Г. В. Келдыш. — Москва.: 1990. 672 с.: ил. — ISBN 5-85270-033-9
  • Gregory R., The horn, L., 1961.