Кетська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кетська мова
Остыганна ӄа’
Поширена в Росія
Регіон Красноярський край
Носії 198 (2010)
Писемність кирилиця
Класифікація Єнісейські мови
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-3 ket
SIL ket

Кетська мова (застаріле — єнісейсько-остяцька) — мова кетів, остання жива мова єнісейської групи палеоазійських мов. Розповсюджена в Красноярському краї Росії. Перебуває під загрозою вимирання — кількість кетів, для яких мова є рідною, скоротилась з 1225 осіб в 1926 році до 537 осіб в 1989 році, 365 осіб. в 2002[1] році і 213 осіб в 2010 році. За польовими дослідженнями число носіїв кетської мови оцінюється в 150 осіб. (1999—2005 роках)[2]. Інша єнісейська мова — югська, певно, остаточно вимерла зовсім недавно.

Історія[ред. | ред. код]

Кетська мова, мова автохтонного населення Сибіру кетів, була вперше описана вченим-мандрівником Петером Паласом у 1788 році. В середині 19 століття була вперше описана граматика кетської мови, яка тоді вважалась фіно-угорською. В 20 столітті було організовано ряд експедицій для дослідження кетської мови. Радянські вчені стверджували про зв'язок кетської з мовою бурушаскі та сино-тибетськими мовами.

Характеристика[ред. | ред. код]

Кетська мова — останній живий представник єнісейських мов, які раніше були поширені, за свідченням гідронімів, аж до півдня Західного Сибіру. В 70-ті роки 20 століття кетською говорили близько 900 чоловік в Туруханському і Байкітському районах Красноярського краю Росії. Згідно з переписом 2010 року кетська мова налічувала 198 носіїв.

Два основних діалекти — імбатський (північний) і симський (менше 10 чол.), настільки розійшлися, що їх можна вважати різними мовами.

Фонологічний склад кетської мови характеризується типологічно рідкісним поєднанням наявності протиставлення м'яких і твердих приголосних та тонових відмінностей (до 5 тонів в різних говорах). Іменник має форму основного відмінка (суб'єкта і прямого об'єкта) і системою вторинно розвинутих відмінків з просторовими значеннями. У іменників виділяється клас речей, протиставлений одушевленим класам (чоловічому і жіночому). Більшість граматичних значень в дієслові передається за допомогою префіксів і інфіксів (рідше суфіксів), широко розвинена інкорпорація.

Кетський алфавіт[ред. | ред. код]

Перший алфавіт для кетської мови був розроблений у 30-ті роки 20 століття на основі латиниці.

A a Ā ā Æ æ B b Ç ç D d E e Ē ē
Ə ə F f G g H h Ҕ ҕ I i Ī ī J j
K k L l M m N n Ņ ņ Ŋ ŋ O o Ō ō
P p Q q R r S s Ş ş T t U u Ū ū
V v Z z Ƶ ƶ Ь ь

У 80-ті роки 20 століття був розроблений алфавіт на основі кирилиці.

А а Б б В в Г г Ӷ ӷ Д д Е е Ё ё
Ж ж З з И и Й й К к Ӄ ӄ Л л М м
Н н Ӈ ӈ О о Ө ө П п Р р С с Т т
У у Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ
Ә ә Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Перепис населення-2002. Архів оригіналу за 5 Березня 2016. Процитовано 12 Квітня 2017. 
  2. Мови народів Сибіру, що знаходяться під загрозою зникнення: Кетска мова. Архів оригіналу за 4 Червня 2017. Процитовано 12 Квітня 2017. 

Посилання[ред. | ред. код]