Клайд Вернон Сессна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клайд Вернон Сессна
Clyde Vernon Cessna
Народився 5 грудня 1879(1879-12-05)
Монтґомері, Айова, США
Помер 20 листопада 1954(1954-11-20) (74 роки)
Вічита, Канзас, США
Громадянство США США
Діяльність авіаконструктор, підприємець
У шлюбі з Європою Елізабет Доцур[1]
Діти Eldon Wayne Cessnad
Нагороди

Клайд Вернон Сессна (англ. Clyde Vernon Cessna; 5 грудня 1879, Готорн, Айова, США — 20 листопада 1954, Раго[en], Канзас, США) — американський авіаконструктор і підприємець.

Біографія[ред. | ред. код]

Клайд Сессна народився в Гоуторні, округ Монтґомері, штат Айова, 5 грудня 1879 року. Його предки мають французьке та німецьке коріння.

До 25 років Сессна став успішним підприємцем — відкрив торгівлю автомобілями.

1910 року, після відвідин авіаційного шоу в штаті Канзас, Сессна захопився авіацією. Він продав свій бізнес, залишив родину вдома, а сам попрямував до Нью-Йорка вчитися літакобудуванню в майстернях «Queen Aeroplane Company». Там він купив аероплан, на якому намагався вчитися льотної справи. Під час одного з польотів аероплан розбився, полагодити його не було можливості.

Після цього випадку Сессна вирішив побудувати новий літак самотужки. Вже в червні 1911 року в повітря здійнявся перший сконструйований ним літак «Срібне крило»[2][3].

Після цього Сессна купив будівлю старої лісопильні, в якій після ремонту розмістив ангар та майстерні. Взимку Клайд побудував новий літак, а влітку їздив із ним на ярмарки та авіаційні шоу.

Авіамайстерня в будівлі колишньої лісопильні. 1917 рік

Сессна не мав наукової бази, тому будував свої літаки інтуїтивно, знаходячи рішення методом проб і помилок. Одна з аварій коштувала йому роздробленої ноги, що змусило Клайда передоручити випробування своїх літаків синові й учням.

Не дивлячись на це, створена ним компанія Cessna Exhibition Company розвивалася і давала прибуток. Сессна вирішив побудувати простий і надійний літак, легкий в управлінні.

Клайд Сессна біля побудованого ним літака. 1917 рік
Найбільш масовий літак у світі Cessna 172

1918 року Сессна взяв у оренду велике поле неподалік від міста Вічити і відкрив там авіашколу для майбутніх пілотів. Потім саме там були побудовані заводські корпуси, в яких збирали літаки «Сессна».

Незабаром Клайд за безпосередньої участі Вальтера Біча та Ллойда Стермана заснував компанію Wichita Travel-Air Company[2]. Вона розробляла моноплани.

До 1927 року літак, про який мріяв Сессна, був створений. Модель «AW» перевершувала за характеристиками біплани і могла стати досить успішною. Однак усі плани перекреслила Велика депресія — компанія збанкрутувала[3].

Вже через три роки Клайд Сессна знову відкриває завод у Вічиті. Керівництво компанією Cessna Aircraft Co він передав своєму племіннику Дуейну Воллісу, який і привів її до блискучого успіху. Підприємницький талант Дуейна зміг перетворити літак із іграшки для багатіїв у досить масовий продукт. Американці стали найбільш літаючою нацією, і ця заслуга значною мірою належить концерну, який заснував Клайд Сессна.

Клайд Вернон Сессна помер 20 листопада 1954 року в Раго[en], штат Канзас[3][1].

Через два роки після його смерті компанія випустила наймасовіший легкий літак Cessna Skyhawk 172. Цей апарат донині залишається найпопулярнішим літаком в історії всієї світової авіації: всього випущено 44 000 літаків цієї моделі.

Ще за життя Сессна був удостоєний місця в Національному авіаційному залі слави і безлічі нагород за неоціненний внесок у розвиток авіації Сполучених Штатів і всього світу.

У 1985 році Cessna Aircraft Co купила компанія General Dynamics, а з 1992 року вона належить компанії Textron[4].

Відзнаки та нагороди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Clyde Cessna - Kansapedia - Kansas Historical Society. www.kshs.org (англ.). Липень 2003. Архів оригіналу за 21 Жовтня 2019. Процитовано 1 листопада 2019. {{cite web}}: |first= з пропущеним |last= (довідка)
  2. а б в 51 Heroes of Aviation. Flying (англ.). 24 липня 2013. Архів оригіналу за 21 Жовтня 2019. Процитовано 1 листопада 2019.
  3. а б в г Cessna, Clyde Vernon. National Aviation Hall of Fame (амер.). Архів оригіналу за 21 Жовтня 2019. Процитовано 1 листопада 2019.
  4. Клайд Вернон Цессна и его путь к мечте. fs.aerograd.ru (російською) . 21 грудня 2016. Архів оригіналу за 19 Жовтня 2019. Процитовано 21 жовтня 2019.

Посилання[ред. | ред. код]