Айова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Штат Айова
Прапор штату Айова Печатка штату Айова
Прапор Айови Печатка штату Айова
Девіз: Our liberties we prize and our rights
we will maintain
Прізвисько штату: Штат Яструбового Ока, Штат Високої Кукурудзи
Карта США з підсвіченим штатом Айова
Інші штати США
Столиця Де-Мойн
Найбільше місто Де-Мойн
Губернатор Чет Калвер (Chet Culver)(D)
Офіційні мови Англійська
Площа 145,743 км² (26ий)
 — Суша 144,701 км²
 — Вода 1,042 км² (0.71%)
Населення (2000)
 — Населення 2,926,324 (30ий)
 — Густота 20.22 /км² (33ій)
Приєднання до США в якості штату
 — Дата 28 грудня, 1846
 — Номер 29ий
Часовий пояс Центральний Час: UTC-6/DST-5
Широта 40°36'N по 43°30'N
Довгота 89°5'W по 96°31'W
Ширина 320 км
Довжина 500 км
Висота
 — Найбільша 509 м
 — Середня 335 м
 — Найнижча 146 м
Абревіатури
 — USPS IA
 — ISO 3166-2 US-IA
Веб-сайт www.iowa.gov


Айо́ва (англ. Iowa), штат на середньому заході США; площа — 145,8 тис. км², населення — 2,9 млн мешканців; адміністративний центр Де-Мойн; ландшафт рівнинний. Штат називається на честь індіанського племені айова.

  • міста: Сідар-Рапідс, Дейвенпорт, Форт-Джордж, Сіу Сіті
  • особливості: галерея Гранта Вуда, батьківщина Герберта Гувера, бібліотека і музей поруч із Уест Бранч, район «маленька Швейцарія» біля Міссісіпі, доісторичне поховання індіанців;
  • відомі люди: Герберт Гувер, Гленн Міллер, Грант Вуд.

Географія і клімат[ред.ред. код]

Штат розташований на вододілі найбільших річок — Міссісіпі і Міссурі. Він межує з штатами Міннесота, Південна Дакота, Небраска, Міссурі, Іллінойс і Вісконсин.

Найвище місце штату — Точка Соколиного Ока (509 м), точка найменшого рівня над морем — рівнина Киокак, 146 м. Середня висота над рівнем моря — 335 метрів.

Континентальний клімат з великою кількістю опадів; штат періодично потерпає від повеней, бур і торнадо.

Історія[ред.ред. код]

До часу приходу європейців тут жили індіанські племена ілліной, айова, санті і янктонів, предки яких населяли ці землі понад 10 тис. років тому.

Хоча перша експедиція європейців Жака Маркетта (фр. Jacques Marquette) і Луї Жолье (фр. Louis Jolliet) побувала тут в 1673, постійне поселення було засноване лише в 1788 Жюльеном Дюбьюком.

У 1803 в результаті Луїзіанської покупки територія майбутнього штату була придбана США, а рік потому через неї пройшла експедиція Люіса і Кларка. Опір індіанців заселенню Айови був зломлений колоністами після Війни Чорного Яструба 1832.

Перше офіційне поселення американських колоністів на захід від р. Міссісіпі з'явилося в 1833. Подальші покупки земель у індіанців в 30—40-і рр. XIX в. проходили достатньо гладко, останнім кровопролиттям стала бійня на озері Спіріт в 1857. До 1838 Айова отримала статус території з центром в місті Айова-ситі, статус штату — з 1846, коли Конгрес вирішив прийняти в Союз вільний штат разом з рабовласницькою Флоридою. У 1857 столиця штату була перенесена в місто Де-Мойн.

Багато перших поселенців були вихідцями з штатів Огайо, Нью-Йорк, Пенсильванія, Індіана, Кентуккі, Вірджинія і вони зіграли вирішальну роль в розвитку зв'язків Айови з іншими штатами. В середині XIX в. спостерігається стрімке зростання населення — за десятиліття 1850—60 воно більш ніж потроїлося і досягло 675 тис. чоловік. Почався період бурхливого розвитку залізниць і річкового транспорту. На початок Громадянської війни в штаті існували серйозні партійні розбіжності і розкол з питання про рабство. Жителі штату брали участь в «підземній залізниці» і рейдах Дж. Брауна, близько 80 тис. чоловік взяли участь в бойових діях на стороні Півночі в ході Громадянської війни (більший відсоток населення, ніж у будь-якому іншому штаті Союзу).

На післявоєнний період припадає завершення інтенсивного заселення Айови і розвиток фермерства; штат став одним з головних оплотів руху грейнджерів. У процесі становлення США як індустріальної держави (1870—1920) Айова грала роль житниці країни, а на сході штату стала розвиватися промисловість.

Населення[ред.ред. код]

Економіка[ред.ред. код]

ВВП штату в 2003 році склав 102 мільярди доларів США, дохід на душу населення склав $28,340. Айова є провідним сільськогосподарським штатом (у 1989 на кожних 27 жителів припадало по одній фермі). Головна сільськогосподарська продукція Айови — свинарство, кукурудза, соя, овес, рогата худоба і молочна продукція. Продукція промисловості — переробка продуктів харчування, машинне устаткування, електричне устаткування, хімічна продукція і видавництво. Металургійна промисловість виробляє такі метали як залізо і алюміній. Переважають такі технології, як плавка і переробка металобрухту. Айова виробляє найбільшу кількість етанолу в США.

До 1980-х рр. у штаті склалася розвинена сфера послуг, в якій зайнято більше людей, ніж у сільському господарстві і промисловості в цілому (Де-Мойн є крупним центром страхового бізнесу). Після серйозних економічних труднощів сільського господарства 80-х рр. XX ст. почалася інтенсивна диверсифікація економіки (розвиток електроніки, часткова легалізація грального бізнесу).