Клішня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Uca pugnax, як і інші члени родини Ocypodidae, мають клешні різної величини: велику ліву й маленьку праву.

Клішня́[1], також кле́шня́[2] (лат. chela) — це хапальний орган на кінцівках деяких членистоногих[3]. Українська назва, очевидно, походить від дав.-рус. *клѣщьня (пов'язаного з «кліщі»)[4]. Латинська назва походить від грец. χηλή[5], від якої утворене й слово «хеліцери».

При утворенні клішень відбувається розширення передостаннього членика ноги (або щелепи), який сильно подовжується з одного боку, а останній членик, рухливо зчленований з передостаннім, теж подовжується і отримує здатність пригинатися до виросту передостаннього. Таким чином два останніх членики утворюють на кінці ноги або щелепи щипці, здебільшого озброєні кігтиками.

Найпоширеніші клішні у ракоподібних, де можна простежити всілякі переходи від випадку, коли останній членик просто гнеться до розширеного передостаннього, до випадку, коли зустрічається типова клішня (як, наприклад, у річкового рака) у вигляді щипців. Передостанній членик містить сильні м'язи, що приводять його в рух. Крім ракоподібних, клішні поширені серед павукоподібних (наприклад, у скорпіонів, сольпуг, псевдоскорпіонів) і морських павуків. Клішня служить для утримання здобичі, розривання її, для захисту від ворогів і очищення тіла.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Клішня // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  2. Клешня // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  3. Dean Pentcheff. Chela. Crustacea glossary. Natural History Museum of Los Angeles County. Архів оригіналу за 16 серпня 2016. Процитовано 28 листопада 2011.
  4. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін. — 572 с.
  5. George Gordh, Gordon Gordh & David Headrick (2003). A Dictionary of Entomology. CAB International. с. 182. ISBN 978-0-85199-655-4.