Козачковський Андрій Осипович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Козачковський Андрій Осипович
Козачковський Андрій Осипович.jpg
Народився 4 (16) серпня 1812
Переяслав, Полтавська губернія, Російська імперія
Помер 8 (20) серпня 1889 (77 років)
Переяслав, Полтавська губернія, Російська імперія
Країна Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg Російська імперія
Діяльність лікар
Alma mater Імператорська медико-хірургічна академіяd

Козачковський Андрій Осипович — (*16 серпня 1812(18120816) — †20 серпня 1889) — лікар, громадський діяч. Друг поета Тараса Шевченка. Син ректора Переяславської духовної семінарії Осипа Козачковського. Друг Т. Шевченка.

Життєпис[ред. | ред. код]

У 1835 закінчив Петербурзьку Медико-хірургічну академію.

Тарас Шевченко познайомився з Козачковським восени 1841 в Петербурзі. Навесні 1843 Козачковський виїхав повітовим лікарем до Курська. З січня 1844 він працював у Переяславі, спочатку міським лікарем, пізніше — лікарем і викладачем медицини в семінарії. Відвідавши Козачковського в серпні 1845, Шевченко їздив з ним у сусідні села — Андруші й Монастирище.

В кінці жовтня 1845 Шевченко приїхав у Переяслав до Козачковського й пробув у нього (з перервами) до початку січня 1846. Козачковський лікував поета, коли той був хворий. У Переяславі Шевченко написав поеми «Наймичка», «Кавказ», посвяту П. Шафарикові до поеми «Єретик», і вірш «Заповіт», намалював автопортрет (не зберігся) й кілька краєвидів.

Шевченко написав 1847 в Орській фортеці вірш «А. О. Козачковському». На засланні й почалося листування Шевченка з лікарем (збереглося 4 листи Козачковського). Останній матеріально допомагав засланому поетові.

В червні 1859 Шевченко приїхав до Переяслава, побував з Козачковським на ярмарку і в селі Козинцях, записав від нього кілька своїх забутих віршів, створених до заслання. В той час між ними виявилися значні розходження в поглядах на майбутню селянську реформу.

Востаннє Шевченко був у Козачковського в середині серпня 1859, коли повертався до Петербурга.

Козачковський залишив спогади про Тараса Шевченка (опубліковані в газеті «Киевский телеграф», 26 лютого 1875). Він був також власником колекції Шевченкових малюнків. Тепер в Переяславі в колишньому будинку Козачковського створено історичний музей, де є експозиція, присвячена перебуванню поета в Переяславі і на Переяславщині.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Енциклопедія «Черкащина». Упорядник Віктор Жадько.-К.,2010.-С.432.
  • Шевченківський словник : у 2 т. / Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка Академії Наук УРСР. — Київ : Головна редакція УРЕ, 1978.