Колективна безпека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Найбільші військові блоки, одним з принципів яких є колективна безпека:
   АС

Колективна безпека - це колективна захищеність держав і товариств від внутрішніх і зовнішніх загроз.

Створення системи колективної безпеки передбачає реалізацію комплексу заходів політичного, економічного, правового характеру, а також військово-організаційними заходами, спрямованих на відсіч агресії. Колективна безпека держав учасниць системи базується на таких принципах: неподільність безпеки: агресія проти однієї держави учасника розглядається, як агресія проти всіх держав учасниць; рівна відповідальність держав учасниць за збереження безпеки; невтручання у внутрішні справи один одного і врахування інтересів один одного; колективна оборона; можливість розміщення окремих військових баз і об’єктів одних держав-учасниць на території інших; прийняття рішень із принципових питань забезпечення колективної безпеки на основі консенсусу; відповідність складу і готовності збройних сил і фінансових зобов’язань учасників масштабам військової загрози.

Колективна безпека включає систему заходів, спрямованих на підтримку міжнародного миру, запобігання війні, по наданню колективної відсічі агресії і колективної допомоги. Ця співпраця може здійснюватися і в рамках ООН, НАТО, ОБСЄ та інших міжнародних організацій безпекового характеру як на регіональній так і міжрегіональній основі.

Колективна безпека держав учасниць базується на таких основних принципах:

  • Неподільність безпеки: агресія проти однієї держави учасника розглядається, як агресія проти всіх держав учасниць.
  • Однакова відповідальність держав учасниць за збереження безпеки.
  • Невтручання у внутрішні справи і врахування інтересів один одного.
  • Колективна оборона.
  • Прийняття рішень із принципових питань забезпечення колективної безпеки на основі консенсусу.
  • Відповідальність складу і готовність сил і коштів масштабові військової загрози.
  • Можливість розміщення окремих військових баз і об'єктів одних держав учасниць на території інших.

Побудова системи колективної безпеки повинна засновуватися на регіональних підсистемах з урахуванням спільності територій, характеру загроз, угруповань військ, інфраструктури та інших умов і чинників.

З метою підвищення ефективності системи повинні базуватися на регіональних підсистемах колективної безпеки та враховувати характер викликів і загроз, склад і можливості контингентів військ, інфраструктури тощо. Створення системи колекстивної безпеки розглядається як один з найбільш ефективних засобів зменшення ризику війни у сучасних міжнародних відносинах.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

: Знання, 2014. – 814 с