Кольська надглибока свердловина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кольська надглибока свердловина, 2007

Кольська надглибока свердловина — найглибша в світі бурова свердловина.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Розташована у Печензькому районі Мурманської обл. РФ біля м. Заполярний. Глибина 12262 м (свердловина СГ-3 на 2000 р. — 12 266 м). Споруджувалася в східній частині Балтійського щита для вивчення геології та металогенії континентальної земної кори з відбором керна по всій довжині свердловини. Здійснювалася бурильною установкою «Уралмаш-15000». Встановлена потужність обладнання 18000 кВт. Буріння турбінне. Використовувалися бурильні труби зі сплавів на основі алюмінію (ЛБТ). Свого часу (80-ті роки минулого століття) побила рекорд американської свердловини Берта Роджерс (9 км), найглибшої свердловини у світі на той час.

Спочатку планувалося досягти відмітки 16000 м, але через технічні проблеми, а також через фінансові труднощі у 1991 році роботи довелося припинити достроково. Одна з головних причин — збільшення температури порід вибою до 230 °C і тиску понад 1000 атм, за таких умов бурове устаткування працює нестабільно. Кольська надглибока свердловина використовувалась для моніторингу стану земної кори в цьому районі.

Зараз у зв'язку з фінансовими труднощами і відсутністю підтримки держави вирішується питання про остаточне закриття проекту «Кольська надглибока свердловина»[1][2]

Зведенням керував Губерман Давид Миронович (1929—2011) — науковець-геолог, доктор технічних наук, академік Російської академії природничих наук, заслужений геолог РРФСР.

Інші надглибокі свердловини[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]