Композитор
Компози́тор (від лат. componere — складати в ціле) — автор музичних творів: особа, що займається створенням музики.
Термін «композитор» поширився у XVI столітті в Італії. Професія композитора передбачає наявність музично-творчого обдарування і потребує спеціального вивчення композиції. Підготовці й вихованню композиторів відводиться спеціальне місце в системі освіти, зокрема в українських консерваторіях є спеціалізовані факультети композиції. Композитор фіксує свої твори у вигляді нотного тексту, який дозволяє музикантам-виконавцям виконувати його твір. Це відрізняє композитора від музиканта, який імпровізує або грає на інструменті. Деякі музичні жанри не передбачають нотного тексту (напр. електронна музика), в цьому разі композитор фіксує свій твір у формі аудіозапису.
Термін «композитор» вживається переважно у традиції класичної музики, в той час, як у рок-, та поп- музиці вживається поняття «автор пісні». Проте музикознавець І.Пясковський фіксує 4 категорії творців, щодо яких може вживатися термін «композитор»[1]:
- Композитори-професіонали, які мають спеціальну освіту, отриману в Україні або за кордоном
- Композитори-аматори, які не мають спеціальної освіти, але проявили творчу активність у створенні академічної музики (тут слід розрізняти аматорство часів відсутності в Україні спеціальних музичних закладів і аматорство сучасне, коли композитор мав можливість отримати спеціальну музичну освіту, але за певних обставин не скористався цим)
- Композитори самодіяльної музики (відгалуження від аматорства)
- Композитори масової музики.
Для українських довідкових видань актуальним є питання визначення національної приналежності композитора, а саме — «кого з композиторів ми вважаємо українськими?». У зв'язку з цим І. Пясковський фіксує, що українськими композиторами вважають[1]:
- тих, «хто сам вважає себе приналежним до українських композиторів»
- композиторів, які мають українське походження, але за певних обставин проживають за кордоном і у своїй композиторській творчості представляють українську музику за своєю традицією і спрямуванням
- при певних історичних обставинах композитори не ідентифікували свою творчість як приналежну до української, хоча за своїм народженням та музичною освітою пов'язані саме з Україною (напр. Березовський, Бортнянський)
У різних країнах, в тому числі в Україні існують спілки композиторів (див. Спілка композиторів України), які сприяють проведенню фестивалів, конкурсів, майстер-класів та інших форм творчого спілкування. Існують також організації, що займаються впорядкуванням авторських прав композиторів, наприклад: ASCAP та BMI — у США, AKM в Австрії, GEMA в Німеччині.
- Композитор Ігнацій Ян Падеревський був прем'єр-міністром Польщі, Верді, Шостакович, Ревуцький, Данькевич, Кос-Анатольський були депутатами.
- Серед радянських композиторів є Герої Соціалістичної Праці, наприклад, Кабалевський, Ревуцький.
- Серед українських композиторів є Герої України — Олександр Білаш, Євген Станкович та Мирослав Скорик.
- Композитор // Українська музична енциклопедія. У 2 т. Т. 2. [Е – К] / гол. редкол. Г. Скрипник. — Київ : Видавництво Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАН України, 2008. — С. 517-519.
- Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Композитори
- Буковинські композитори: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Чернів. нац. ун-т ім. Юрія Федьковича ; [уклад. А. В. Плішка]. — Чернівці: Рута, 2011. — 143 с. : фото.
- Відомі композитори України / [Березка Андрій ; редкол.: Мунін Г. Б. та ін.]. — Київ: Мунін Г. Б., 2016. — 367 с. : фот. — ISBN 978-966-96674-8-9
- Композитори Волині: Довідник / Упоряд.: М. Стефанишин, Л. Максименко; Ред. В. Зубович; Нац. ліга укр. композиторів (НЛУК), Волинський Академічний Дім. — Луцьк: Вид-во «Волинська обл. друкарня», 2000. — 40 с.
- Композитори світу в їх зв'язках з Україною: довідник / авт.- упоряд. А. І. Муха. — К. : [б.в.], 2000. — 88 с.
- Композитори України та української діаспори: довідник / А. Муха. — К. : Муз. Україна, 2004. — 352 с.
- Королюк Н. І. Корифеї української хорової культури XX століття. — К.: Муз. Україна, 1994. — 288 с.
- Королюк Н. І. Маленькі історії про українських композиторів XVIII—XX ст.: Літературно-художнє видання. — К.: Журнал «Радуга», 1998. — 189 с.
- Нариси з історії української культури. — Едмонтон: Об"єднання українських письменників в Екзилі «Слово», 1984 .
- Кн. 2 : Українські композитори. Українська драма й театральне мистецтво на історичному шляху / С. Яременко, В. Ревуцький. — Едмонтон: Видання Союзу Українок Канади, 1984. — 141 с.
- Українські композитори / упоряд. М. Гаврилюк. — Buenos Aires: [б.в.], 1970. — 85 с.: іл.
- Евлахов О. А. Проблемы воспитания композитора. М., 1958.(рос.)
- Музыкальная энциклопедия. М., 1974. Т. 2. Стб. 892.(рос.)
Це незавершена стаття про музику. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |