Комісар державної безпеки 1-го рангу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Заковський Л.М. в однострої зі знаками розрізнення комісара держбезпеки 1-го рангу

Коміса́р держа́вної безпе́ки 1-го ра́нгу — спеціальне військове звання вищого начальницького складу в органах НКВС/НКГБ СРСР в 1935—1945. За ієрархією нижче за спеціальне звання  — Генеральний комісар держбезпеки.

Введено Постановою ЦВК СРСР і РНК СРСР від 7 жовтня 1935 року, скасовано указом Президії Верховної Ради СРСР від 6 липня 1945 року.

Військовому званню комісара держбезпеки 1-го рангу відповідали військові звання  — командарм 1-го рангу, армійський комісар 1-го рангу та флагман флоту 1-го рангу.

Аналогічні були і знаки розрізнення. З 1935 року начсклад органів держбезпеки носив знаки розрізнення на рукавах, при цьому комісари державної безпеки 1-го рангу носили чотири нарукавні шиті золотом зірки  — три в ряд, четверта вище по центру. У 1936 році для них були введені петлиці, аналогічні армійським. На петлицях розташовувалися 4 золотих зірки в ряд. У 1937 році зірки були замінені на «ромби», вище за яких розташовувалася одна золота зірочка.

Всього це спеціальне звання присвоєне дев'яти керівникам органів держбезпеки. Всі вони були розстріляні: 7 — в роки масових сталінських репресій, 2 — після смерті Й. В. Сталіна.

Список комісарів держбезпеки 1-го рангу[ред. | ред. код]

Молодше звання
Комісар державної безпеки 2-го рангу
Emblema NKVD.svg
НКВС/НКДБ СРСР

Комісар державної безпеки 1-го рангу
Старше звання
Генеральний комісар держбезпеки

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]