Енріке I (король Португалії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Енріке I
17- Rei D. Henrique - O Casto.jpg
Король Португалії
Правління 1578-1580
Попередник Себастьян I Бажаний
Наступник Філіп I Розсудливий
Біографічні дані
Релігія Римо-католицька церква
Народження 31 січня 1512(1512-01-31)
Лісабон
Смерть 31 січня 1580(1580-01-31) (68 років)
Алмейрім
Поховання Жеронімуш, Лісабон, Португалія
Династія Авіська
Батько Мануель I Щасливий
Мати Марія Арагонська
Нагороди
Верховний орден Христа
Ornamented Royal Coat of Arms of Cardinal Henry I of Portugal.svg

Енріке I (*31 грудня 1578 — †31 грудня 1580) — король Португалії, прозваний Цнотливим (O Casto), походив з Авіської династії. Був сином короля Мануеля I Щасливого. На час малолітства короля Себастьяна I Бажаного виконував обов'язки регента — протягом 1562-1568 років. При цьому був кардиналом, архієпископом Лісабону, єпископом Евори та Браги. На час мароканського походу Себастьяна знову виконував обов'язки правителя. Став королем після Себастьяна. Король з 1578 року. Деякий час робив спроби знайти дружину, але внаслідок протидії Філіпа II Розсудливого, ці намагання не мали результату.

Біографія[ред.ред. код]

Будучи наймолодшим братом короля Жуана III Благочестивого, мав незначні шанси на престол. Тому Генріх вибрав духовну кар'єру, в тому числі для того, щоб відстоювати інтереси Португалії в Католицькій Церкві, де домінувала Іспанія. Він швидко став архієпископом Браги (1538), архієпископом Евори (1545) та великим інквізитором (1539) перед отриманням кардинальського капелюха у 1545 році. В 1564 році Генріх став архієпископом Лісабона та примасом Португалії. Енріке спробував залучити єзуїтів в Португалію та активно використовував їх у колоніальній політиці.

Енріке I

Починаючи з 1557 року, Після смерті брата, був регентом при своєму двоюрідному онукові Себастьянові I, потім змінив його на престолі після сумно відомої Битві при Елькасер-Кебірі 1578 року.

Генріх склав з себе сан та намагався одружитися, як останній представник династії отримав престол Португалії. Він вирішив відмовитися від духовних титулів і одружитися, щоб якось продовжити Авіську династію, однак папа римський Григорій XIII, який підтримував Габсбургів, не звільнив його від священицьких клятв. Король-кардинал помер в свій вісімдесятий день народження, не призначивши Регентську Раду, яка могла би вибрати наступника на трон. Цією ситуацією скористався король Іспанії Філіп II Розсудливий, який був одним з найбільш бажаних претендентів на португальський престол. У листопаді 1580 року Філіп направив до Португалії герцога Альба для захоплення влади силою. В результаті Лісабон незабаром був захоплений, Філіп був обраний королем Португалії за умови, що Королівство Португалія та його закордонні території не стануть іспанськими областями. Філіп II правив Португалією під ім'ям Філіп I.

Родина[ред.ред. код]

Не був одруженим.

Джерела[ред.ред. код]

  • Rebelo da Silva F. Historia de Portugal nos seculos XVII e XVIII. Lisboa. 1971. Vol. 1
Попередник
Себастьян I Бажаний
Shield of the Kingdom of Portugal (1481-1910).png Король Португалії
1578-1580
Shield of the Kingdom of Portugal (1481-1910).png Наступник
Філіп I Розсудливий