Комарі-довгоноги

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Tipulidae
Tipula lateralis
Tipula lateralis
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Двокрилі (Diptera)
Підряд: Довговусі (Ensifera)
Родина: Комарі-довгоноги (Tipulidae)
Підродини[1]
Cylindrotominae
Limoniinae
Tipulinae
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Tipulidae
EOL logo.svg EOL: 514
ITIS logo.svg ITIS: 118840
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 41042
Fossilworks: 72089

Комарі-довгоноги (Tipulidae) — група двокрилих комах з підряду Довговусих.

Чисельність та ареал[ред. | ред. код]

Родина Tipulidae налічує близько 4000 видів з 59 родів. Розповсюджена у всьому світі, крім Антарктиди, деяких районів Арктики і невеликих океанічних островів. Фауна комарів-довгоногів більшості країн Європи вивчена досить повно. Найбільша кількість видів (160-180) зареєстрована в Західній і Південно-Західній Європі (Франція, Іспанія, Італія, Греція). Велика роль у вивчені цієї родини на території колишнього Радянського Союзу належить українському ентомологу Євгену Миколайовичу Савченку, що з родини Tipulidae описав один рід, чотири підроди, 132 види й 28 підвидів.[2] В Україні відмічено 123 види,[3] один з яких занесено до Червоної книги (Ктенофора прикрашена).[4]

Будова[ред. | ред. код]

Крило Tipula fulvipennis

Характеризуються витягнутим тулубом, парою тонких крил та довгими cтрункими ногами. Довжина тіла — від 5 до 55 мм.[5]Основне забарвлення — сіре, коричнювато-жовте або жовте. Очі — великі, чорні, іноді з металічним зеленим відблиском, займають більшу частину бічної поверхні голови. Вусики — короткі (загнуті назад, не досягають основ крил), помірно довгі (досягають основ крил) або довгі (майже досягають основи черевця).

Розмноження[ред. | ред. код]

Личинка Tipula

Статева система самців довгоногів складається з двох основних частин: сім'яників та едеагуса. Основною частиною жіночого статевого апарата довгоногів є паристі яєчники. Фази розвитку: яйце, личинка і лялечка. Формування статевих продуктів відбувається дуже рано, ще в личинковій фазі. Більшість довгоногів виходить з лялечок уже статевозрілими. Плодючість довгоногів висока, до 500 яєць на самку. У дорослих комах ознакою статевого диморфізму є більші розміри самок у порівнянні з самцями.

Значення в природі та господарстві[ред. | ред. код]

Личинки довгоногів, з одного боку, відомі як злісні шкідники сільськогосподарських та інших рослин, з другого — як активні ґрунтоутворювачі, що сприяють поліпшенню структури ґрунту, оскільки переробляють листовий опад і мертву деревину. Комарі-довгоноги мають велике значення в харчуванні птахів і дрібних ссавців.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Савченко Є. М. Фауна України. Том 14. Комарі-довгоноги. Вип. 1. — Київ : Наукова думка, 1966. — 550 с.