Махаон (комаха)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Косатець Махаон
Papilio machaon MHNT CUT 2013 3 11 Cahors Female Dorsal.jpg
270пкс
Papilio machaon MHNT CUT 2013 3 11 Cahors Female Ventral.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Родина: Косатцеві (Papilionidae)
Рід: Косатець (Papilio)
Вид: Косатець Махаон
Біноміальна назва
Papilio machaon
(Linnaeus, 1758)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Papilio machaon
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Papilio machaon
EOL logo.svg EOL: 130891
ITIS logo.svg ITIS: 777696
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 76193

Косатець Махаон (Papilio machaon) — метелик родини косатцевих. Напевне, найвідоміший метелик України завдяки своєму яскравому забарвленню та великим розмірам (розмах крил досягає 8 см).

Ареал[ред. | ред. код]

Імаго махаона Papilio machaon

Широко поширений вид. Населяє всю континентальну Європу від морів Північного Льодовитого океану до узбережжя Чорного моря і Кавказу, в Англії мешкає тільки в графстві Норфолк. В Україні зустрічається на Тернопільщині, зокрема на території НПП "Кременецькі гори"[1], де охороняється. Зустрічається в Азії (включаючи тропіки), Північній Африці й Північній Америці. В горах Європи піднімається до висоти 2000 м над рівнем моря (Альпи), в Азії — до 4500 м (Тибет).

На півдні Європи, в Азії та Африці має три генерації за рік. В помірному кліматі, у тому числі в Україні, — дві, а в північній частині ареалу та в горах — лише одну генерацію на рік.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Гусінь махаона Papilio machaon
Лялечка махаона Papilio machaon

Косатці Махаон літають в травні-червні і в липні-серпні (іноді й у вересні) на польових дорогах, узліссях, луках, в садах і на клумбах в міських парках (період лету може коливатися залежно від погодних умов). Для парування їх характерний гілл-топпінг. Косатцева гусінь живиться рослинами родини Зонтичні та Айстрові. Гусінь молодших стадій за забарвленням схожа на пташині екскременти, що захищає її від поїдання птахами. Доросла гусінь яскраво забарвлена: зелена, з чорними поперечними смужками і червоними крапками. При збудженні позаду голови висуваються назовні дві довгі оранжево-червоні ріжки, що в стані спокою втягнені в тіло. Вони виділяють ароматичні речовини, що відлякують мурашок і птахів.

Розмноження[ред. | ред. код]

До середини літа гусінь стає товстою, неповороткою, майже не їсть. Вона прикріпляється до стебла і повисає головою вниз. Через деякий час вона перетворюється на лялечку. Лялечка махаона звичайно зелена або бура, зимує. Весною, в кінці квітня — початку травня з'являється метелик. Махаон зимує на стадії лялечки, ховаючись у землю, а гусінь не зимуючих генерацій заляльковуються на кормовій рослині.

Через своє яскраве забарвлення та великі розміри, вид часто потрапляє до ентомологічних колекцій. Саме через це його внесено до Червоної книги України. Щоправда, слід зазначити, що чисельність популяції махаона в Україні невелика через природні умови (в теплішому кліматі вид має дуже велику чисельність).

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Махаон названий шведським натуралістом Карлом Ліннеєм на честь лікаря-хірурга, сина Асклепія і Епіони, що брав участь в поході греків на Трою під час Троянської війни (1194 до н. е. — 1184 до н. е.)

Посилання[ред. | ред. код]

  1. обстежено територію Маслятинського ПНДВ, а саме гори Вовчу та Сокілля – Національний природний парк "Кременецькі гори" (uk). Процитовано 2019-05-13. [недоступне посилання з листопадаа 2019]