Махаон (комаха)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Косатець Махаон

270пкс

Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Родина: Косатцеві (Papilionidae)
Рід: Косатець (Papilio)
Вид: Косатець Махаон
Papilio machaon
(Linnaeus, 1758)
Посилання
Вікісховище: Papilio machaon
Віківиди: Papilio machaon
EOL: 130891
ITIS: 777696
NCBI: 76193

Косатець Махаон (Papilio machaon) — метелик родини косатцевих. Напевне, найвідоміший метелик України завдяки своєму яскравому забарвленню та великим розмірам (розмах крил досягає 8 см).

Ареал[ред. | ред. код]

Імаго махаона Papilio machaon

Широко поширений вид. Населяє всю континентальну Європу від морів Північного Льодовитого океану до узбережжя Чорного моря і Кавказу, в Англії мешкає тільки в графстві Норфолк. В Україні зустрічається на Тернопільщині, зокрема на території НПП «Кременецькі гори»[1], де охороняється. Зустрічається в Азії (включаючи тропіки), Північній Африці й Північній Америці. В горах Європи піднімається до висоти 2000 м над рівнем моря (Альпи), в Азії — до 4500 м (Тибет).

На півдні Європи, в Азії та Африці має три генерації за рік. В помірному кліматі, у тому числі в Україні, — дві, а в північній частині ареалу та в горах — лише одну генерацію на рік.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Гусінь махаона Papilio machaon
Лялечка махаона Papilio machaon
Гусінь махаона на миколайчиках приморських на Кінбурнській косі

Косатці Махаон літають в травні-червні і в липні-серпні (іноді й у вересні) на польових дорогах, узліссях, луках, в садах і на клумбах в міських парках (період лету може коливатися залежно від погодних умов). Для парування їх характерний гілл-топпінг. Косатцева гусінь живиться рослинами родин окружкових та айстрових. Гусінь молодших стадій за забарвленням схожа на пташині екскременти, що захищає її від поїдання птахами. Доросла гусінь яскраво забарвлена: зелена, з чорними поперечними смужками і червоними крапками. При збудженні позаду голови висуваються назовні два довгі оранжево-червоні ріжки, що в стані спокою втягнені в тіло. Вони виділяють ароматичні речовини, що відлякують мурашок і птахів.

Розмноження[ред. | ред. код]

До середини літа гусінь стає товстою, неповороткою, майже не їсть. Вона прикріпляється до стебла і повисає головою вниз. Через деякий час вона перетворюється на лялечку. Лялечка махаона звичайно зелена або бура, зимує. Весною, в кінці квітня — початку травня з'являється метелик. Махаон зимує на стадії лялечки, ховаючись у землю, а гусінь не зимуючих генерацій заляльковуються на кормовій рослині.

Через своє яскраве забарвлення та великі розміри, вид часто потрапляє до ентомологічних колекцій. Саме через це його внесено до Червоної книги України. Щоправда, слід зазначити, що чисельність популяції махаона в Україні невелика через природні умови (в теплішому кліматі вид має дуже велику чисельність).

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. обстежено територію Маслятинського ПНДВ, а саме гори Вовчу та Сокілля – Національний природний парк «Кременецькі гори» (укр.). Процитовано 13 травня 2019.[недоступне посилання з листопадаа 2019]