Кріо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кріо
Krio
Поширена в: Сьєрра-Леоне
Регіон: Західна Африка
Носії: ~4 млн
Писемність: латиниця
Класифікація: Креольські мови
Офіційний статус
Офіційна:
Регулює:
Коди мови
ISO 639-1
ISO 639-2 kri
ISO 639-3 kri
Ця стаття містить символи МФА. Якщо у Вас не встановлений відповідний шрифт, то замість юнікодівських символів Ви можете побачити знаки питання, квадратики або інші знаки.

Кріо (Krio) — креольська мова, національна мова Сьєрра-Леоне. Використовується повсюдно як лінгва франка. В тій чи іншій мірі нею володіють 97% населення країни. Є рідною мовою для приблизно 300 000 креолів — нащадків звільнених рабів, переселених з Вест-Індії, США і Великої Британії. Лексика кріо запозичена, головним чином, з англійської мови, в той час як фонетика, граматика та синтаксис відчули сильний вплив з боку як мінімум 12 африканських мов, в тому числі йоруба і тві.

Історія[ред.ред. код]

Кріо починає складатися в епоху атлантичної работоргівлі в XVII — XVIII століттях у вигляді піджина, покликаного полегшити прибережну торгівлю між європейцями та африканцями. З часом піджин стає лінгва-франка вже серед місцевого населення та починає поширюватися вглиб континенту. Протягом XX століття мова стабілізується і починає виконувати роль лінгва-франка на всій території Сьєрра-Леоне.

Писемність[ред.ред. код]

Кріо використовує англійський варіант латинського алфавіту, за винятком Qq і Xx, але з додаванням Ɛɛ, Ŋŋ і Ɔɔ. Тон може позначатися умляутами, проте зазвичай вони опускаються.

Лексика[ред.ред. код]

Основна маса слів кріо успадкована від англійської. При цьому за фонетичному вигляді розрізняються слова успадковані через піджини, що послужили основою кріо (наприклад,tɛm"час " з анг.time,tɛbul"стіл " з англ.table) та запозичення з літературної англійської у вже сформувався мову (transleshɔn"переклад " зtranslation,kɔlɛj"коледж" зcolledge). Ряд слів увійшли у мову обома шляхами з різними значеннями (наприклад,drɛv"тягнути", "тягнути "іdrayv"водити (машину) " з англійськоїdrive). Крім того, є в наявності успадковані з піджинів слова французького та португальського походження (savo,sabi"знати " з порт.sabirта ін.). Ряд слів для позначення місцевих реалій Сьєрра-Леоне запозичені з мови йоруба (наприклад,gbakɔ "велика дерев'яна ложка " з йор. igbakọ).

Граматика[ред.ред. код]

Слова кріо не змінюються і розділити їх на частини мови можна лише по їх синтаксичної функції. При цьому утворюються класи не збігатимуться з традиційними частинами мови. Так слова, виконуючі в кріо функції дієслів (предикативу) можуть одночасно виконувати функції прикметників і/або говірок.

Можна виділити такі класи: субстантиву, які можуть виконувати функції суб'єкта, об'єкта та визначення, предикативу, які можуть бути присудком, визначенням або обставиною (не у всіх предикативу є всі три функції), детермінатіви, які можуть бути лише визначенням, займенники, службові слова (прийменники, сполучники та частки) і нарешті вступні слова.

У субстантивом виділяється категорія числа, що різко відрізняється від такої категорії європейських мов. Протиставляються єдиність або нерозділена множинність (не мають ніякого показника) та дистрибутивної множинності, яка виражається службовим словом dɛn, вартим після субстантива. A gɛt bɔku leta pan mi padi."Я отримав багато листів від свого друга або друзів (усіх разом) ". —A gɛt bɔku leta pan mi padi dɛn."Я отримав багато листів від кожного з моїх друзів (окремо).

предикативами мають ряд тимчасових та видових форм (при цьому видові форми ні мають часової характеристики). Всі ці форми утворюються за допомогою службових слів. Для утворення минулого часу використовується словоbin, майбутнього — словоgo. Видові форми позначають безперервність (словоde), завершеність (словоdɔn), часткову завершеність (dɔn de), багаторазовість (форматkin), багаторазовість тривалої дії (kin de).

Бібліографія[ред.ред. код]

  • Дьячков М.В. Мова кріо. М.: Наука, 1981. — 60с.
  • Прислів'я та приказки сьерралеонскіх креолів. М.: Наука, 1977. — 104с.

Посилання[ред.ред. код]

Кріо (посилання)

Wikimedia Incubator
В Інкубаторі Wikimedia існує тестовий розділ Вікіпедії мовою кріо