Лази (субетнос)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лази
ლაზები
ჭანები
Лази
Кількість 500 тис. - 1 млн
Ареал Туреччина Туреччина: Лазистан
Близькі до: мегрели та інші грузини
Мова лазька мова
грузинська мова
турецька мова
Релігія іслам, православ'я

Лази (груз. ლაზი) — етнічна спільність, що проживає переважно в Туреччині, в Лазистані. Чисельність лазів від 500 000 до 1 500 000. Переважно мусульмани-суніти. Іслам прийняли у XVI ст. під впливом Османської імперії, під владу якої потрапили, хоча до цього сповідували православне християнство.

Історія[ред. | ред. код]

Ареал етнічного проживання лазів з давніх часів входив до складу давніх грузинських держав - Колхіди та Лазького Царства. Лази були ядром формування грузинського етносу та однією з основних його субетнічних груп. У 1944 році лази були депортовані з місць проживання у Грузії в регіони Середньої Азії.

Географія[ред. | ред. код]

Лазистан. Територія сучасного розселення лазів переважно у Туреччині.

Лази розселені переважно на території історичної області Лазеті, більшість якої нині знаходиться у Туреччині. У Туреччині лази також мешкають в західних вілайєтах країни та у Стамбулі, в основному це нащадки махаджирів, які змушені були покинути Лазистан під час російсько-турецкої війни 1877-1878 років.

На території Грузії є тільки одне село Сарпі, на самому півдні Аджарії в Хелвачаурському муніципалітеті, у якому лази становлять більшість населення.

Культура[ред. | ред. код]

Мова лазів, за різними даними, є лазьким діалектом грузинської мови, або ж окремою лазською мовою.

Лази у Туреччині зазнали асиміляції, нині лазською мовою розмовляє переважно старше покоління, молоде ж покоління розмовляє турецькою.

Нині помітне зростання національної свідомості лазів у Туреччині, більшість з яких не вважають себе турками, проте й не відносить себе до грузинів, та вважає себе окремим етносом.

Сучасність[ред. | ред. код]

Більшість лазів сьогодні живуть у Туреччині, але лази не мають офіційного статусу в Туреччині. Кількість носіїв лазької мови зменшується, і тепер обмежена головним чином деякими областями в Різі та Артвіні.

Відомі лази[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

kolkhoba.org [Архівовано 26 січня 2021 у Wayback Machine.]