Мегрели

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мегрели
Кількість бл. 350 000 тис
Близькі до: грузини, свани, лази
Мова мегрельська
Релігія православ'я
Scènes, paysages, moeurs et costumes du Caucase dessinés d'aprés nature par le prince G. Gagarine.6.jpg

Мегрели (мегрельською: მარგალეფი, маргал'еп'і; груз. მეგრელები мегрелебі) — народ картвельского походження, що мешкає, переважно, у історичному регіоні Грузії Мегрелії, що на північному заході країни. Багато мегрелів також мешкає у Тбілісі, оскільки етнічна чистка грузинів під час війни у Абхазії 1992-93 рр. змусила їх туди переселитись[1].

Функцію літературної мови для мегрелів виконує навязана грузинська мова, що належить до спільної з мегрельською картвельської родини мов, при тому будучи відмінною від грузинської, наприклад як німецька та англійська.

Історія[ред. | ред. код]

Мегрели є нащадками колхів, що у ранньому Середньовіччі опинилися у грузинській державі. Від 15го сторіччя і до входження у 1800х роках до складу Російської імперії мегрельські державні утворення існували окремо від решти Грузії. Під час коренізації у СРСР існували газети мегрельською мовою, проте 1938-го року усі прояви мегрельської писемності були ліквідовані і не відродилися у пострадянській період у зв'язку з браком толерантності Грузинської держави щодо мегрелів та їхньої культурної самобутності, в тому числі мовної, що бере витоки з епохи сталінщини. Грузинізація корінних народів Грузії на їхніх споконвічних етнічних територіях по аналогу русифікації, в тому числі і серед мегрелів, відкидання права на задоволення їхніх культурних потреб мегрельською мовою. В Абхазії нині видається газета «Гал», де частина публікацій мегреломовна, втім серед грузинів переважає думка, що це відбувається у рамках політики керівництва самопроголошеної Абхазії спрямованої на позбавлення мегрельського населення Абхазії грузинської самосвідомості.

Перший Президент незалежної Грузії (1991) Звіад Гамсахурдіа був мегрелом, а Мегрелія стала базовим регіоном збройного опору звіадистів, котрі не визнавали усунення Гамсахурдіа від влади під час державного перевороту у січні 1992-го року. У жовтні-листопаді 1993-го року, за участю Збройних сил Російської Федерації збройний опір звіадистів було ліквідовано.

Примітки[ред. | ред. код]