Лондонське королівське астрономічне товариство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лондонське королівське астрономічне товариство
англ. Royal Astronomical Society
Entrance to the Royal Astronomical Society 1.jpg
Тип організація
наукове товариство[1]
Засновано 1820[2]
Сфера астрономія
Країна Flag of the United Kingdom (1-2).svg Велика Британія
Штаб-квартира Лондон
Членство Association of Learned and Professional Society Publishersd[3]
Попередник Spitalfields Mathematical Societyd
Офіс голови President of the Royal Astronomical Societyd
Дохід 4 845 401 £
Штат працівників 23 осіб
Вебсайт ras.org.uk

CMNS: Лондонське королівське астрономічне товариство у Вікісховищі

Map

Ло́ндонське королі́вське астрономі́чне товари́ство[4] (англ. Royal Astronomical Society, RAS) — наукове товариство, засноване як Астрономічне товариство в Лондоні 1820 року для підтримки астрономічних досліджень (що того часу здійснювали здебільшого «джентльмени астрономії», а не фахівці). Статусу королівського товариство набуло 1831 року, отримавши Королівську Хартію від Вільгельма IV. Додаткова хартія 1915 року відкрила шлях до участі жінок. Товариство представляє Велику Британію у Міжнародному астрономічному союзі і є членом Ради з питань науки, а також заохочує і сприяє вивченню астрономії, інших наук про сонячну систему, геофізики та суміжних галузей наук[5].

Членство[ред. | ред. код]

Товариство налічує понад 3000 членів, майже третина з яких мешкає поза межами Великої Британії[5]. Внаслідок того, що товариство засновано у часи, коли професійних астрономів майже не було, ніякої формальної кваліфікації не вимагали. Членство відкрите для будь-яких осіб, старших 18 років, які вважаються прийнятними для спільноти. Але приблизно три чверті членів є професійними астрономами чи геофізиками.

Близько чверті членів живуть за межами Великобританії.[6]

У 2009 році була започаткована ініціатива для тих, хто цікавиться астрономією та геофізикою, але не має професійної кваліфікації чи спеціальних знань у цьому предметі. Такі люди можуть приєднатися до Друзів РАН, які пропонують бесіди, візити та соціальні заходи.

Вхід до Королівського астрономічного товариства

Зустрічі[ред. | ред. код]

Товариство регулярно організує зустрічі-дискусії на теми астрономії та геофізики, які зазвичай відбуваються в Лондоні другої середи кожного місяця з вересня по червень. Також спонсорує національну зустріч астрономів, що відбувається кожної весни. Іноді відбуваються зустрічі в різних куточках Великої Британії.

Публікації[ред. | ред. код]

Одним з головних видів діяльності товариства є публікація реферованих журналів. Наразі видаються два журнали, які є світовими лідерами щодо первинних досліджень:

 • з астрономії: Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS) (видається з 1827 року). Попри свою назву («Щомісячні повідомлення королівського астрономічного товариства») він не є щомісячним і не містить повідомлень товариства. Журнал публікує рецензовані листи та звіти про оригінальні дослідження у відповідній галузі. Протягом 1960—1996 років виходив під назвою Quarterly Journal of the Royal Astronomical Society (QJRAS).
 • з геофізики: Geophysical Journal International (GeoJI). Під такою назвою видається з 1989 року, але нумерація продовжує видання Geophysical Journal (GeoJ: 1958—1988). Наразі видання здійснюється спільно з Німецьким геофізичним товариством.

Бібліотека[ред. | ред. код]

Товариство має колекцію книг та журналів з астрономії та геофізики, що повніша за бібліотеки більшості університетів та дослідницьких інститутів. Бібліотека товариства отримує близько 300 періодичних видань з астрономії та геофізики та містить понад 10 000 книг: від науково-популярних до матеріалів спеціалізованих конференцій. Її колекція рідкісних книг з астрономії розташована окремо — у королівській обсерваторії в Единбурзі. Бібліотека є великим ресурсом не лише для самого товариства, але й для широкої спільноти астрономів, геофізиків та істориків[7].

Нагороди та відзнаки[ред. | ред. код]

Найвищою нагородою товариства є Золота медаль Королівського астрономічного товариства.

Інші нагороди:

Лекції:

 • Лекції Гарольда Джефрі (англ. Harold Jeffreys Lectureship) з геофізики
 • Лекції Джорджа Дарвіна (George Darwin Lectureship) з астрономії
 • Лекції Джеральда Вітроу (Gerald Whitrow Lectureship) з фізичної космології

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Online Computer Library Center — 1967.
 2. ROR release v1.19 — v1.19 — 2023. — doi:10.5281/ZENODO.7644942
 3. https://www.alpsp.org/membership-directory
 4. Астрономічні товариства // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 38—39. — ISBN 966-613-263-X.
 5. а б About the RAS Royal Astronomical Society
 6. Simion @Yonescat, Florin. The aims of the Society. The Royal Astronomical Society (англ.). Процитовано 27 вересня 2022. 
 7. RAS Library and archives[недоступне посилання з квітня 2019]

Посилання[ред. | ред. код]