Літокарпус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Літокарпус
Lithocarpus edulis
Lithocarpus edulis
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Букові (Fagaceae)
Рід: Літокарпус (Fagus)
Види
Див. текст
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lithocarpus
EOL logo.svg EOL: 107883
IPNI: 13498-1
ITIS logo.svg ITIS: 19463
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 82113
Lithocarpus sp. — Тулузький музей
Lithocarpus sp. — Тулузький музей

Літокарпус (Lithocarpus) — рід вічнозелених дерев середніх розмірів родини букових (Fagaceae), деякі з яких досягають значної висоти (до 45 м), рідше — чагарники висотою 1-3 м, звичайно з глибоким і розгалудженим стрижневим коренем.

Близько 250 видів літокарпусів поширені в тропічних, субтропічних, рідше в помірних широтах Гімалаїв, Східної Азії та гірських поясах Південно-Східної Азії — від рівня моря до висоти 3000 м (від Непалу до Корейського півострова, Японії, острова Тайвань, Індокитаю, Філіппін і Нової Гвінеї; один вид літокарпус густоквітковий — L. densiflora — на заході США).

Листя літокарпусів товсте, шкірясте, з цілими краями або дрібнозубчасте, середніх розмірів, але іноді дуже велике (у деяких видів до 35-45 см), завжди із розвинутими черешками, у крупнолистних форм іноді дуже товстими (до 8 мм). Квітки розвиваються на жорстких вертикальних або косих спеціалізованих пагонах, що виходять з пазух верхніх листків вегетативних пагонів. Є 4 типи суцвіть — чоловічі (в нижній частині пагона), жіночі, двостатеві (з жіночими квітками біля основи, чоловічими — у верхівки) і змішані (чоловічі квітки розташовуються по черзі на осі), у більшості видів спостерігається поєднання обох статей (верхніх) і чоловічих (нижніх) суцвіть. Чоловічі квітки поодинокі або частіше зібрані в 3-24-квіткові дихазіальних груп, з 6-12 тичинками на подовжених нитках, пиляки прикріплені до ниток спинками, з рудиментарним гінецеєм (іноді навіть з 3 нефункціонуючими стовпчиками). Жіночі діхазіі одноквіткові, у багатьох видів вони зібрані в дихазіальні групи вищого порядку (по 2-24) і мають відповідні приквітки. Жіночі квітки мають 3-членну 2-кругову оцвітину, частки якої шкірясті, з 10-12 стамінодіями, 3-6-гніздновою зав'яззю і 3-6 циліндричними стовпчиками, рильця термінальні, точкоподібні. У деяких малезійських видів стамінодії добре розвинені.

Цвітіння літокарпуса зазвичай відбувається навесні. У тропіках Малезії сезон цвітіння настає безпосередньо за самим сухим місяцем року: на Молуккських островах — у березні-квітні, на острові Ява — у липні — серпні. Запилення у всіх видів, як це видно по формі дрібного термінального точкоподібного рильця, проводиться головним чином комахами — дрібними мухами, бджолами і жуків, що поїдають пилок. Дозрівання плодів у тропічних видів відбувається через 6 місяців після цвітіння. Цвітіння і плодоношення у багатьох видів відбувається щорічно, у деяких — дуже нерегулярно. Проростання жолудів підземне, і в сприятливих умовах температури і вологості відбувається протягом 1-2 тижнів після їх опадання.

Більшість видів літокарпуса мають великі, важкі плоди, які не можуть розноситися вітром; в їх розповсюдженні важливу роль відіграють білки, для яких вони є суттєвим видом корму. У деяких сприятливих для зростання цих дерев районах тропічної Азії, де немає білок (наприклад, в гірських лісах острова Суматра вище 1500 м), літокарпус не зустрічається. Деяке значення в поширенні плодів відіграють птиці, переносять їх іноді на значну відстань, а також річки — злегка підсохлі плоди якийсь час не тонуть у воді.

Деревину літокарпуса використовують для будівництва будинків, виготовлення меблів, возів, деталей рисових млинів, для всякого роду столярних робіт, для залізничних шпал. Деякі види дають дуже міцну, тверду деревину, але в умовах тропіків вона легко пошкоджується термітами, деревина лише небагатьох видів стійка до цих комах. Деревина єдиного каліфорнійського виду — літокарпуса густоквіткового, хоча і тверда, але ламка і використовується головним чином на паливо. Кора багатьох видів містить багато танінів. Таніни є в значних кількостях і в плюсках. Жолуді багаті крохмалем і рослинними оліями, і після висушування, коли вони значною мірою втрачають терпкий присмак, їх використовує в їжу місцеве населення (у Японії, Китаї, Індокитаї і Малезії).

Деякі види[ред.ред. код]

Lithocarpus pseudoreinwardtii

Посилання[ред.ред. код]

Род литокарпус (Lithocarpus) (рос.)