Непал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Федеративна Демократична Республіка Непал
संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल
Sanghiya Loktāntrik Ganatantra Nepāl

Прапор Герб
Девіз: जननी जन्मभूमिश्च स्वर्गादपि गरीयसी
«Мати та батьківщина дорожче небесного царства»
Розташування Непалу
Столиця Катманду
Найбільше місто Катманду
Офіційні мови непальська
Державний устрій Парламентська республіка
Президент
Прем'єр-міністр
Рам Баран Ядав
Сушил Койрала
Об'єднання Непалу 21 грудня 1768 
Площа
 - Загалом 147 181 км²
 - Води (%) 2,8
Населення
 - перепис 2010 р. 28,951,852[1]
 - Густота 199/км²
Валюта Непальська рупія (ISO 4217)
Часовий пояс Непальський час (UTC+5:45)
Домен інтернету .np
Телефонний код +977

Непа́л, Федерати́вна Демократи́чна Респу́бліка Непа́л (неп. नेपाल [neˈpaːl]) — держава в Гімалаях в Південній Азії. Столиця — Катманду.

Географія[ред.ред. код]

Непал межує на півночі з Тибетом, на сході — із Сіккімом, на півдні і заході з — Індією. Рельєф: схили Гімалайського хребта на півночі і долина ріки Ганг на півдні.

Ландшафти Непалу умовно поділяються на передгірні рівнини тераї та гори Гімалаї. Тераї є продовженням низовини річки Ганг, і їхня ширина варіюється від 16 до 30 км. Тераї дуже розорені. Ближче до гір вони стають заболоченими, і подекуди трапляються осередки малярії[2].

Гімалаї[ред.ред. код]

Докладніше: Гімалаї

Гімалаї — найвищі гори на Землі.

Карта країни

Традиційні імена гори Еверест — Сагармата на непальському боці і Джомолунгма — на тибетському. Обидві назви означають «мати землі» [Джерело?]. Через кордон, у Тибеті біля Хумли є гора Кайлаш, дім бога Шиви для індусів і центр всесвіту для тибетців [Джерело?].

Гімалаї простягаються через північний кордон Непалу. Ефект мусону визначається місцевою формацією гір.

Усього вісім піків вище за 8000 м: Еверест, Канченюнга, Лхотзе, Макалу, Чо Ойю, Далагирі, Манаслу, Аннапурна.

У цих висотних районах живе близько 10% населення Непалу, землеробство можливе до висоти 4200 м. Головними сільсько-господарськими культурами на цій території є картопля, просо, ячмінь.

Індуські храми у Путані, столиці трьох середньовічних королівств

Історія[ред.ред. код]

ХХ сторіччя[ред.ред. код]

Від монархії до республіки[ред.ред. код]

За часів Непальської монархії, у 1996 маоїсти розв'язали громадянську війну. Впродовж подальших десяти років жертвами збройного конфлікту стали понад 13 тисяч людей. Авторитарне правління короля Г'янендри наблизило крах монархічного ладу в Непалі.

Король Гіанендра зійшов на престол в 2001 році після того, як його сім'я загинула при дивних обставинах. Старший брат монарха — Бірендра, за офіційною версією, разом з дружиною і дітьми був убитий принцом-спадкоємцем Діпендрою (котрий, одразу після цього вбивства, застрелився й сам). Всі обставини цієї трагедії досі не з'ясовані.

Восени 2002 року Г'янендра звільнив прем'єр-міністра країни, призначивши замість нього свого ставленика. З 2002 по 2005 рік король змінив трьох голів уряду і сам очолив кабінет міністрів. У 2006 році незадоволеність населення правлінням короля Г'янендри сягла критичного рівня і спровокувала протести. В результаті народного повстання королеві довелося відмовитися від більшої частини своїх повноважень.

Угодою 2006 року між маоїстами і політичними партіями Непалу про припинення громадянської війни передбачене формування Конституційних зборів. Перші з 1999 року демократичні вибори в Непалі принесли маоїстам у квітні 2008 перемогу над опонентами. За підсумками голосування, вони отримали майже половину місць у зборах.

Депутати Конституційних зборів Непалу 28 травня 2008 проголосили державу республікою, поклавши край 240-річному правлінню династії Шах. Король Непалу Г'янендра і його дружина Комал залишили палац «Нараянхиті» в Катманду 23 травня. Цього від королівської сім'ї вимагали маоїсти Комуністичної партії Непалу. Ухвала про скасування монархії прийнята на першому засіданні обраних у квітні Конституційних зборів. Метою Конституційних зборів було ухвалення Конституції впродовж двох років.

21 липня 2008 Конституційна асамблея Непалу обрала першим президентом держави Рам Баран Ядава, котрий переміг в другому турі виборів. Він набрав 308 голосів, а кандидат від маоістської Комуністичної партії Непалу Рамраджа Прасад Сингх — 282 голоси. Рам Баран Ядав, генеральний секретар партії «Непалський конгрес», вступив на посаду президента Непалу 23 липня 2008 і став першим президентом проголошеної республіки.

Політичний устрій[ред.ред. код]

За формою правління Непал є республікою. Головою держави є президент. Голова уряду — Гіріджа Прасад Койрала з 1991.

Адміністративний поділ[ред.ред. код]

Непал є федеративною державою. Адміністративно Непал поділяється на 5 регіонів, регіони — на 14 зон, зони — на 75 дистриктів.

Мови[ред.ред. код]

Державною мовою та основною мовою спілкування в Непалі є непалі. У той же час, в країні розмовляють на 20 розмовних діалектах [Джерело?].

Економіка[ред.ред. код]

Товарами, що йдуть на експорт, є джут, рис, деревина, олійні культури [Джерело?].

Релігія[ред.ред. код]

Індуїзм та буддизм є головними релігіями Непалу. Непал є єдиною країною світу, де індуїзм визнано державною релігією. Водночас, в країні не існує конфліктів між представниками різних релігій, у тому числі між індуїстами та буддистами[3].

На півдні Непалу в місті Лумбіні у VI ст. до н. е. народився засновник буддизму Сіддгартха Ґаутама (Будда).

Непал — єдина у світі країна, де досі збереглися традиції і монастирі добуддистської релігії Бон-по. Є невеликі групи мусульман і християн, а також практикуються древні обряди анімізму, шаманства і чаклунства.

Туризм[ред.ред. код]

Туризм є важливим для економіки Непалу і забезпечує валютні надходження до країни. Туристів здебільшого приваблюють унікальні природні умови країни, індуїстські та буддистські храми, альпінізм (зокрема, альпіністські експедиції до Гімалаїв) [4]. .

Перший готель в країні під назвою Royal Hotel був відкритий уродженцем Одеси Борисом Лисаневичем.

Населення[ред.ред. код]

Населення Непалу має дуже складний етнічний склад — народи країни говорять майже на 60 мовах і діалектах (14 з них мають свою писемність) двох мовних сімей — індоєвропейської і китайсько-тибетської.

Найбільшу частку населення становлять непальці, розселені головним чином у центральній та південно-західній частинах країни. У середній частині країни живуть також неварі, на захід від них — гурунг і магара, на схід — таманг, або мурмі, кіранті (кірати, або раї), лімбу, лепча, сунвари. У високогірних долинах крайньої півночі живуть шерпа і бхотія, близькі до Тибету. Південну низовина населяють біхарці (серед яких майтхілі, бходжпурі, а також близькі до них тхару).

Непал відноситься до країн з II типом відтворення. Населення збільшується в середньому за рік на 2,8%, головним чином за рахунок природного приросту. У 1930-х роках чисельність населення Непалу складала близько 5,6 млн. За даними перепису населення 1971 року кількість людей, що проживала на території країни на той час, дорівнювала 11,6 млн. 1996 року чисельність населення вже складала 23,47 млн.

У результаті значної еміграції в минулому, частка чоловічого населення в країні менша за жіночу. Більша частина економічно активного населення зайнята в сільському господарстві.

Народи, що мешкають у висотних районах Гімалаїв, в основному напівкочівники, мають великі стада овець і яків. Вони використовують літні пасовища аж до 5000 м. Населення також тратить місяця на дорогах зі стадами овець або торгуючи між південним Непалом і Тибетом на півночі.

На Сході більше етнічних груп, і різні громади більш інтегровані, ніж групи на Заході[Джерело?]. Рівень грамотності населення дуже низький. Ще недавно в Непалі було 97% неписемних. До 1979 року частка неписемних скоротилася до 81%. Тепер початкові школи є у багатьох віддалених гімалайських селищах.

При середній щільності населення 105 осіб на 1 км², найвища — до 1000 осіб/км² — спостерігається в долині Катманду. Міське населення складає лише 6,8%.

Найбільші міста: Катманду, Лалітпур (Патан), Бхактапур (Бхадгаон), Біратнагар, Непалгандж, Біргадж.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Індія Індія Flag of the People's Republic of China.svg КНР Flag of the People's Republic of China.svg КНР
Індія Індія Gray compass rose.svg Індія Індія
Індія Індія Індія Індія Індія Індія